Artefaktowa drabblemania - konkurs na drabble

Konkursy, pojedynki i plebiscyty organizowane przez i dla Artefaktowiczów. Każdy użytkownik może zorganizować event literacki (więcej informacji: tutaj).
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Artefaktowa drabblemania - konkurs na drabble

Post#1 » 18 lis 2016, o 22:33

Bardzo długo na forum nie było już zabawy pisarskiej, dlatego postanowiłam ją przywrócić. Pierwowzór można zobaczyć tutaj: viewtopic.php?f=55&t=284&p=4165

Zasady są proste - rzucamy sobie po słowie, które ma być inspiracją dla tekstu. Powinno to być drabble, ale, jako że niektóre słowa mogą nie sprzyjać napisaniu dokładnie 100 słów, może być coś dłuższego lub krótszego, wedle uznania. Każda osoba chętna odpowiedzieć na czyjeś słowo, wrzuca swój tekst i rzuca kolejnym słowem - i tak w kółko.
By edycja była rzeczywiście jesienna, prosiłabym, by słowa dotyczyły obecnej jesienno-zimowej aury. Nie jest to wymóg konieczny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by było to nawet bardzo luźne skojarzenie, np. odnoszące się do koloru jesiennych liści lub zimowego nieba.

Dla przykładu napisałam drabble do słowa mróz. Słowo do następnego drabbla: złoto.

Magiczny dzień
Mróz zaklął ostatnie źdźbła traw w małe lodowe iglice. Ziąb tchnął przez otwarte okno, rysował ażurowe witraże na szkle. Mimo to pierwszy śnieg jeszcze nie spadł.
Julka wyczekiwała przy oknie, wdychając mroźne powietrze i wypatrując płatków, które powinny już dawno spaść.
Zima. Magiczny czas, tak powtarzała jej mama. A jeden z zimowych dni był bardziej wyjątkowy niż każdy inny w kalendarzu. Zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, Mikołaj przynosi prezenty.
Wszystko mogło się zdarzyć.
Mama mówiła, by czekała cierpliwie. Bo może tego zimowego dnia tata szepnie dobre słowo. Odezwie się w śnie. Nie wróci, ale będzie.
Choć tego jednego wieczoru.
Wigilijnej nocy.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Jesienna drabblemania - konkurs na drabble

Post#2 » 22 lis 2016, o 00:16

Zabieram :D Drabble fandomowe, Pillars of Eternity

Małe Żniwa
Jako dziecko, Edér uwielbiał festiwal Małych Żniw. Razem z całą rodziną wędrował do odległych farm, w drobnych rączkach trzymając pachnący bochenek chleba lub wciąż ciepłe ciasto. Blask świeczek rozstawionych przez kapłanów przy drogach rozświetlał jesienną noc łagodną, złotą łuną. Pamiętał uśmiechy, słowa wdzięczności, lalki plecione ze słomy i wspólny stół ustawiony w cieniu rozłożystego dębu przy świątyni Eothasa. Uczucie, jakby w tę jedną noc cała wioska była jego rodziną.
Wiele lat później, po wojnie, która pozbawiła Edéra wszystkich bliskich, mało kto miał odwagę świętować Małe Żniwa.
Edér stał pod starym dębem czekając, aż ktoś znów rozświetli jego drogę w ciemnościach.

Kolejne słowo to deszcz.
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Camenne

Post#3 » 22 lis 2016, o 20:16

Duma
Poranek rozpoczął się ulewą. Podwórze rozmyło się w strugach deszczu. Chmury zawisły nad wszystkim jak złośliwy duch, który nie chciał odejść.
Dziurawy dach werandy nie chronił zbytnio i zaraz na łebek spadło parę kropli. Nie zrobiły jednak większej różnicy, bo całe futro przemoczył deszcz. Łapki pokryło błoto, w ogon zaplątały się suche liście, sierść śmierdziała znienawidzonym swądem mokrego psa.
Pańcia nie otworzy drzwi, pomyślał. Nie wpuści, gdy zobaczy brudne łapy. Przegoni.
Miauknął jeszcze, ale drzwi pozostały zamknięte.
Zmrużył oczy i, odwracając się, uniósł pewnie łebek. Nie będzie prosił. Nie będzie jęczał.
Deszcz może przemoczyć futro, ale nie złamie kociej dumy.

Kolejne słowo: kasztan
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#4 » 22 lis 2016, o 21:47

Przyłączam się do zabawy :)

Obietnica

Jesienne szkolne wycieczki były odskocznią od liniuszków, technicznych bloków, drewnianych linijek do bicia po łapach i całej reszty.
Przechodziliśmy parami przez mało uczęszczaną drogę, unosząc prawą rękę do góry. To wtedy, jak Mojżesz fale, zatrzymałaś rozpędzonego fiata. Wiatr rozwiał ci włosy i zamieszkał w nich na zawsze.
Z mokrej zimnej trawy zbieraliśmy kasztany, a na zajęciach ZPT robiliśmy kasztanowe ludziki. W nocy ożywały, opowiadały na ucho bajki.
Ludziki miały przynieść szczęście w dorosłym życiu. Pamiętasz?
Patrzę na duży pniak – kiedyś rósł tu przeklęty kasztanowiec. Ukryty za jego korpusem Marcin bombardował nacierającą dzieciarnię.
Wybił oko koledze, któremu zawalił się cały świat.

Temat: Smutnooka
Matt C.

Mocium Bigos
Użytkownik zbanowany

Post#5 » 22 lis 2016, o 21:55

Jesienny obrazek

Jezus cierpiał umierając na krzyżu za przewinienia ludzkości, a ty siedzisz przy barze i pieprzysz, że ci źle. Przy barze siedzisz. O tej godzinie, wyspał byś się, umył, zrobił coś. Nienawidzę cię.
Bo co, listopadem zawieje cię do zadymionego miejsca, gdzie na tle zdechlaków wyglądasz na normalnego człowieka, i później ostrzysz gardło kosą zbutelkowaną, i spadasz z drzewa smutnookiej przeszłości, kręcisz się w jesiennym tańcu melancholii, i w końcu opadasz. Ludzie cię deptają, sikają na ciebie psy.
Myślisz, że co, że zabijesz ból na chwilę i się zagoi? Nie opuszczę cię, będę cię dręczył, pukał w czoło sumienia.
Jak patrzę na ciebie z lustra, mam ochotę pierdolnąć ci w ten kasztan zanim obudzisz się w śniegu.

Następne słówko - gałęzie.

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#6 » 23 lis 2016, o 22:28

...................................................................KOŁYSANKA

Rodzice mówili, że nie mam bać się potworów, nie wychodzą z szafy i nie śmieją się ze mnie złowieszczym chichotem. A mój lęk sieje wiatr głaszczący konary drzew, śpiewający liściom kołysankę. Mówili, że mam spojrzeć pod łóżko i zobaczyć, że tylko warstwa nieśmiałego kurzu, powita mnie wymuszonym kaszlem. „Nie bój się dziecko, wszystko co złe, jest tylko snem”. Matka głaskała moją głowę, a ja udawałem, że nie widzę jej siniejącej skóry na twarzy i brylantyny kapiącej spod peruki. Zaciskałem powieki, by nie patrzeć na jej cieńkie konary dłoni, coraz agresywniej targające mokre od potu włosy. „Śpij”, szeptała, to tylko zły sen.

Następne słowo: liść

burak
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#7 » 26 lis 2016, o 10:52

Mecz
Zepchnął psa z fotela i rozejrzał się za pilotem. Leżał na stoliku. Szybko go chwycił i przełączył kanał na mecz.
– Będę musiał płacić alimenty – cicho wyznał.
– Co?! – wrzasnęła małżonka.
– Poczekaj, zaraz wytłumaczę...
– Ty chamie! Ty świnio! Jak mogłeś mi to zrobić? Milcz! Nie chcę słyszeć, nie chcę wiedzieć, co to za lafirynda. – Wyrwała mu pilota i wyłączyła telewizor.
– To nie ja...
– Nie ty! A kto?! Samo się zrobiło? Zgwałciła cię...
Nie słuchał, patrzył przez okno na spadający liść. W końcu krzyknął:
– To Bryt!
Zaniemówiła, dopiero po chwili zapytała:
– Bryt będzie miał dzieci?
– Nie dzieci, nie Bryt, tylko ta suka Kropka.

Następne słowo: suka

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#8 » 29 lis 2016, o 02:19

Noc listopadowa
Dzisiaj była "głupią suką".
Nie, wróć, "głupią suką" została jakąś godzinę temu. Wcześniej była "bezużyteczną szmatą", a jeszcze przedtem "wredną jędzą". Spoglądając na stojącego przed nią mężczyznę, miała jednak pewność, iż jej status zaraz znów ulegnie zmianie.
- Dobry wieczór, co mogę panu podać - wyrecytowała ze sztucznym uśmiechem.
- Poprsszzę... czystej... prosz... - odparł powoli, desperacko starając się dokładnie artykułować każde słowo.
- Niestety, nietrzeźwym alkoholu nie sprzedajemy – oznajmiła stanowczo.
Przez chwilę spoglądał na nią intensywnie spod zmrużonych powiek.
-Jesteźźśś...jesteźźźśśś...bszydka jak nos listopa... listopa...
- Listopadowa? - zaproponowała.
- Tak. – Kiwnął głową. - …kuję.
- Ależ nie ma za co – odparła z westchnięciem, patrząc jak powoli osuwa się pod bar.

kolejne słowo: szarlotka
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#9 » 29 lis 2016, o 20:17

Wakacje bez kieszonkowego

Chłopacy wałęsali się po uliczce dobre pół godziny. Kiedy mijali posesję Naczelnika, Genka uwagę przykuła objuczona żółtymi owocami kosztela. Sądząc po grubaśnym pniu, drzewo pamiętało jeszcze czasy przedwojnia.
Genek oderwał się od grupy i podbiegł do ogrodzenia. Niczym kangur pokonał przeszkodę i ruszył w stronę porozrzucanych jabłek, które zdawały się do niego uśmiechać. Zdjął beret i zaczął napełniać go łupami. Pomyślał, że użyje koszuli, ażeby dokończyć dzieła rabunku. Gdy ściągał ją przez głowę, poczuł silne uderzenie w brzuch; w ustach pojawiła się strużka krwi.
- Szarlotki się zachciało, złodzieju, ty – rozchełstany Naczelnik obalił malca i kopał go po całym ciele.

Następne hasło: sernik
Matt C.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#10 » 13 gru 2016, o 22:36

Problematyczny był ten twój sernik :P

Świąteczny sernik
Zapach unosił się już z oddali. W niemalże całym domu pachniało pieczonym ciastem, które wkrótce miało opuścić piekarnik, a potem czekać na święta. Parę samotnych rodzynków leżało jeszcze na blacie, pusta misa po serowej masie jeszcze nie spoczęła w zlewie. W kuchni był rozgardiasz, jakby mąka zawojowała z cukrem o lepsze miejsce w spiżarce. Mama uwijała się w ukropie, nawet nie zdjąwszy fartucha w małe bałwanki.
To wszystko kojarzyło się Jerzemu ze świętami. Choć wiedział, że świąteczny sernik będzie mógł zjeść dopiero w drugi dzień świąt, nawet nie narzekał. Czekał.
Sernik i cisza. Niczego więcej nie potrzebował w powigilijny poranek.

Następne słowo: gwiazdka (lub gwiazda)

Wróć do „Konkursy, plebiscyty i pojedynki”