Wiosenny konkurs prozatorski - teksty i głosowanie

Konkursy, pojedynki i plebiscyty organizowane przez i dla Artefaktowiczów. Każdy użytkownik może zorganizować event literacki (więcej informacji: tutaj).

DOGRYWKA: Które drabble jest najlepsze?

Czas głosowania minął 3 cze 2017, o 09:15

A
2
29%
F
2
29%
I
3
43%

Liczba głosów: 7

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#1 » 1 year temu (16 maja 2017, o 21:51)

Zapraszam do zapoznania się z 11 drabblami nadesłanymi na wiosenny konkurs prozatorski! Głosować możecie poprzez ankietę, która potrwa tydzień. Macie do dyspozycji dwa głosy. Głosować może każdy chętny użytkownik, przy czym, oczywiście, nie można głosować na własny tekst.

A

Będę oszukiwał.
Nie opowiem wam o Wiośnie. Opowiem o dwóch Wiosnach.
Najpierw opowiem wam o pierwszej Wiośnie. O tej, w której trawa jest zieleńsza, niebo bardziej niebieskie, a deszcz przyjemnie ciepły. Budziło mnie ćwierkanie ptaków za oknem, każdy oddech jest jak łyk ambrozji, a na ulicach mijam ludzi o rozpromienionych twarzach.
I opowiem wam o Wiośnie, którą mi skradziono. O tej, podczas której spod śniegu przebijają się pety zamiast przebiśniegów. O tej gdzie, zamiast jaskółek, za oknem wymieniałem spojrzenia z wronami. Druga Wiosna jest duszna. Drugą skradłaś TY.
Chciałbym, żeby to była prawda, ale przecież już wam powiedziałem:
Będę oszukiwał.

B
Poczucie obowiązku

- Czego? - warknęła kupa śniegu do wschodzącej zza obdrapanego muru słonecznej kuli. - Łaskoczesz!
- Zajrzyj do kalendarza, już marzec.
- I co z tego?
- Wypad!
- Bo co?! - Nie było to uprzejme, ale w końcu czegóż można oczekiwać od kupy.
- Jesteś bezczelna, że jeszcze tu leżysz. - Duże Okrągłe przypiekało coraz mocniej. - Przebiśniegi nie mogą się przebić przez twoje zwaliste cielsko.
- No i dobrze, nie lubię kwiatów. Śmierdzą.
- Skąd wiesz? Przecież nie masz nosa. Zjeżdżaj. - Temperatura wzrosła o kilka stopni.
- Nie za wcześnie?
- Niestety, muszę wyrobić nową normę, globalne ocieplenie. Nie słyszałaś? Urzędasy taki dogmat wymyślili, ludzie w niego wierzą i nie mogę ich zawieść.

C
Powrót

– Czy to już tu? Zniżmy trochę lot.
– Tak, to tu! Widać już wzgórze z połamanym lasem, a dalej jest łąka, rzeka i domy ludzi.
– Podlećmy bliżej i poszukajmy tego domu z naszym gniazdem.
– Jest! Zatoczmy koło i zobaczmy, czy nic się nie zmieniło.
– Dach jest taki sam, jaki był przed naszym odlotem i komin też. Nie ma tylko tego wielkiego drzewa, które rosło obok domu. Szkoda.
– Najważniejsze, że gniazdo ocalało i chyba jest nieuszkodzone.
– Patrz, jest ten sam pies co w tamtym roku i szczeka tak samo. Nasz gospodarz stoi na podwórzu i patrzy na nas.
– Siadajmy. Jesteśmy w domu.

D
Czekanie na Wiosnę

Kot od samego początku uwielbiał chodzić po domu i słuchać kroków nadchodzącej Wiosny. Wstawał w nocy, kiedy wszyscy już dawno spali. Przystawał przy każdym oknie, wskakiwał na parapet i wypatrywał Jej.
Słyszał Ją czasami, kiedy, chodząc po polach, śpiewała słodkim, wysokim głosem.
„Słowik” – mówili Ludzie, ale Kot wiedział, że to Wiosna.
Lubił Ją, bo była uśmiechnięta, wesoła. Kiedyś bawili się w chowanego. Ale teraz Kot wiedział, gdzie szukać Wiosny. Od lat siedziała w sieni, wśród zawalających wejście sprzętów.
„Tu jesteś!” – wołał do Niej Kot.
„Jestem, tylko nikomu nie mów. Niech sami mnie znajdą” – mówiła Wiosna, gładząc miękką, białą sierść zwierzątka.

E
Powrót Wiosny

— Już jest! — stłumionymi głosami wołały uwięzione w soplach krople, słysząc nadchodzącą Wiosnę.
Przystanęła, obdarzając je ciepłym uśmiechem, a one poczuły, że lodowa pułapka, w której były zamknięte zaraz się roztopi.
— Jesteście wolne — powiedziała łagodnie.
Śmignęły ku ziemi wybuchając perlistym śmiechem.
Tymczasem Wiosna ruszyła dalej. Na dźwięk jej kroków rozkwitały kwiaty, drzewa zieleniały nadzieją, a mroźny wiatr zmienił się w ciepły powiew. Ptaki rozśpiewały się, głosząc wieść o jej powrocie. Ich pierzaści przyjaciele z utęsknieniem oczekujący tej chwili, nadlatywali, głośno obwieszczając swój powrót do domu.
— Dobra robota — szepnęła Wiosna, kiedy po zimie nie było widać śladu.

F
Pobudka

Mały miś nadstawił małe misiowate uszko. Podejrzanie rytmiczny dźwięk przebijał się nawet przez donośne chrapanie rodzicielki, budząc uzasadniony niepokój.
- Mamo! Ktoś puka - zapiszczał.
- Daj mi spać.
- Ale puka!
Odpowiedzią było chrapnięcie. Jednak potomstwo jest z zasady uparte i namolne.
- Mamo!
Niedźwiedzica otworzyła zaspane ślepie. Jedno. Drugie spało dalej.
- Ee... to tylko woda kapie, wiosna przylazła. - Już miała przewrócić się na drugi bok, ale uderzona nagłą myślą, wskoczyła gwałtownie na wszystkie cztery kosmate łapy.
- Wiosna! - ryknęła. - Wiosna! Zbieraj się szybko, idziemy. Ruchy!
- Ale dokąd? - Maluch nie oczekiwał tak błyskawicznego rozwoju sytuacji.
- Jak to dokąd? W naszym hipermarkecie są zawsze wiosenne promocje!

G
Zimowe roztopy czas zacząć

„Musimy ją wykurzyć”, stwierdził raz lis i wpadł na genialny plan.
— Myślisz, że się nabierze? — szepnął jeż, kiedy Zima, jak co dzień, wypatrywała w lesie śladów Wiosny.
Kiedy Wiosna się zjawiła, wściekła Zima rozpętała kłótnię, aż uszy bolały, więc lis podsunął pomysł.
— Na miejsca! Gotowe? Start! — zakrzyknął Księżyc, oświetlając trasę wyścigu.
Wszystkie zwierzęta zamarły.
Biegły łeb w łeb. Zimie trzeszczały zamarznięte stawy. Na czole zalśniły krople.
Ostatnie metry…
Ptaki zaskrzeczały podniecone...
Zaskoczona Zima zwolniła, czując, że się rozpływa…
Wiośnie urosły skrzydła...
I… pierwsza przekroczyła linię mety!
Radosna wrzawa zagłuszyła przekleństwa Zimy, która za późno zrozumiała podstęp.

H
Nienawidzę wiosny!

Nienawidzę wiosny, a najbardziej kwietnia! W kwietniu zginął mój brat. A ten kwiecień był wyjątkowo niedobry, bo przyjechał ten… . Specjalnie przyjechał pociągiem, żeby go wszyscy widzieli. Wysiadł jak panisko, a potem przeparadował przez pół miasta na piechotę. Uśmiechał się i rozdawał buziaki jak jakaś byle jaka aktoreczka. Nawet jeszcze z okna urzędu kiwał do ludzi. Nie mogłem mu tych popisów zabronić, bo jeszcze nie mam takiej władzy. Ale to trzeba zmienić, bo tak być nie może. Jakby był mróz i śnieg, to przyjechałby autem i nikt by go nie widział. A przez tę wiosnę wszystko się popieprzyło. Nienawidzę wiosny!

I

Pierwszy dzień wiosny mieszkańcy Morpho świętowali hucznie. Przyjęło się, że leciwy król Gustaw obchodzi wtedy urodziny (to oczywiście było nieprawdą, król Gustaw urodził się późną jesienią, pewnej wietrznej, deszczowej nocy), więc cała stolica wychodziła na ulice, by wiwatować, tańczyć i walczyć o monety.
Władca wstał tego dnia bardzo wcześnie. Pogoda była piękna – południowe powietrze nie gryzło aż tak, a niebo było nieskazitelnie błękitne. Kiedy jedna z służących skończyła przymocowywać królowi do głowy bogaty wianek, do komnaty wparował szambelan z terrorem wymalowanym na twarzy.
— Gabriel umarł.
— Nie, nie, nie. – Król gwałtownie pokręcił głową. – Dzisiaj nie umiera nikt. Dzisiaj zaczyna się wiosna.

J
Wiosna

Zadbane, idealnie przycięte bukszpany formowały niewysoki murek, który dzielił przestrzeń sadu na pół. Po prawej stronie rosły stare, powykrzywiane jabłonie. Odurzający zapach rozkwitających powoli pąków czuć było z daleka.
Lewą część działki zajmowały grudki ziemi. Dziś rano pani kazała Grzegorzowi przygotować teren pod klomby. Jeszcze dwa dni temu wchodzący mężczyzna uznałby takie działanie za stratę czasu. Teraz jednak, niosąc na rękach ciężki, nieporęczny tobołek, dziękował staremu słudze, że nie skończył pielenia. Ziemia była pulchna, łopata grzęzła w niej jak w maśle.
„Wiosna idzie, trzeba nawozu podsypać” – pomyślał przybysz, wrzucając do dołu niewielki tobołek, z którego dobywało się ciche kwilenie.

K
Przebudzenie

Ziemia już jest ciepła. Moje serce bije coraz mocniej. Krew krąży szybciej. Oddycham! Oddycham coraz głębiej. Jest mi coraz cieplej i czuję się, jakbym rosła. Może spróbuję wstać? Nie daję rady. Jeszcze raz! Udało się! Ziemia pękła nade mną i mogę już z niej wyjść. Powoli wykopuję się i otwieram oczy. Widzę światło i ruchome cienie. Chyba to jakiś wróg. Przycupnę, poczekam. Jest cicho i cienie zniknęły. Może uda mi się skoczyć? Nie wyszło, upadłam na bok. Jestem jeszcze słaba. Spróbuję jeszcze raz. Udało się! Czuję blisko wodę. Muszę do niej dotrzeć jak najszybciej. Dotrę i jutro już będę rechotać!
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#2 » 1 year temu (23 maja 2017, o 13:58)

Dzisiaj kończy się głosowanie, a tak mało osób oddało swój głos. Co jest z wami? :P
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Awatar użytkownika
ensamheten
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#3 » 1 year temu (23 maja 2017, o 19:19)

Głodzia pisze:Dzisiaj kończy się głosowanie, a tak mało osób oddało swój głos. Co jest z wami? :P

https://en.wikipedia.org/wiki/1%25_rule_(Internet_culture)

Forum ma na tę chwilę nieco ponad 1000 użytkowników, z czego do tej pory głos oddało 11 xD Zgadza się niemal idealnie.
För några är ensamheten icke en omständighet som de ha råkat i, utan en egenskap.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#4 » 1 year temu (23 maja 2017, o 20:39)

Fak, fak, fak. Myślałam, że jest więcej czasu. :/ Meh, chciałam zagłosować, ale w tygodniu jestem zabiegania i nie miałam dosyć czasu, żeby na spokojnie przeczytać wszystkie teksty. :<
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Post#5 » 1 year temu (23 maja 2017, o 22:51)

ensamheten pisze:Forum ma na tę chwilę nieco ponad 1000 użytkowników, z czego do tej pory głos oddało 11

Nie chcę Cię martwić, ale 11 to jest liczba głosów, a nie głosujących. Głosów można było oddać 2, także samych głosujących jest mniej niż 11 :( Przynajmniej 1 mniej, bo ja oddałam 2 głosy.
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#6 » 1 year temu (24 maja 2017, o 09:16)

Niestety frekwencja nie dopisała, a że mamy remis, zapraszam do głosowania w dogrywce. Będzie ona trwała 10 dni i mam nadzieję, że tym razem ilość głosów będzie większa ;))
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Camenne

Post#7 » 1 year temu (31 maja 2017, o 09:26)

Przypominam o głosowaniu - zostały już tylko 4 dni!

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#8 » 1 year temu (2 cze 2017, o 18:15)

Jutro rano minie czas głosowania!
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#9 » 1 year temu (5 cze 2017, o 08:19)

Zwyciężczynią wiosennego konkursu zostaje autorka drabbla I:

whatsername

Drugie miejsce na podium zajęli ex aequo:
A - Anonim
F - Gorgiasz

Autorami pozostałych drabbli są:
B - Gorgiasz
C - Marian
D - Grafoman
E - Głodzia
G - Głodzia
H - Marian
J - Grafoman
K - Marian

Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie, a głosującym za aktywność w ankiecie!

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014

Post#10 » 1 year temu (5 cze 2017, o 21:38)

Whatsername, gratulacje! Obrazek

A swoją drogą, tylko (!) sześcioro użytkowników wzięło udział w konkursie. Nieładnie. Liczba osób głosujących również nie rzuca na kolana.

Wróć do „Konkursy, plebiscyty i pojedynki”