Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Kwietnia czeka nagroda książkowa - powieść ''Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafon!

Proza marca: Złodziej wspomnień - prolog | Poezja marca: cztery pory odpustów

Zapraszamy do udziału w zabawie komentatorskiej „Piórko”!
Rozruszajmy forum na wiosnę!

Obrazek

Korona Królów

O tym, co się dzieje na szklanym i małym ekranie.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Korona Królów

Post#1 » 4 sty 2018, o 10:35

Najdroższa produkcja TVP, zapowiadana tak długo, że było o niej wszędzie, już w telewizji, na ten moment wyszły bodajże trzy lub cztery odcinki. Pewnie i kij w mrowisko, ale jestem ciekawa - co sądzicie?
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen
mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi i Autor Miesiąca
mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi i Autor Miesiąca

Korona Królów

Post#2 » 4 sty 2018, o 12:01

Nie chcę ślepo wyrokować, bo prócz tego, że obiło mi się o uszy, to nie wiem nic konkretnego. :D Ani nie oglądałam nic - nawet zwiastunu.

Za to wiem, co sądzi o tym moja bratowa. Wczoraj wrzuciła na swoją tablicę toto xD
http://i68.tinypic.com/2j5xhfr.jpg
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Korona Królów

Post#3 » 4 sty 2018, o 12:03

O tej pozycji krótko: Niedorobiona.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Camenne

Korona Królów

Post#4 » 5 sty 2018, o 10:36

DuralT pisze:O tej pozycji krótko: Niedorobiona.

Bardzo trafnie przy okazji :D

Sama spodziewałam się strasznego paździerza, nie oszukujmy się, bo te szumne, górnolotne zapowiedzi + zdjęcia promocyjne (jedno jest w memie, który linkowała Karen) właśnie tak zwiastowały, typowe "chcieć, ale nie móc". Plus, żeby zrobić dobry serial kostiumowy trzeba ogromnego nakładu środków (a te bardzo lubię, zwłaszcza brytyjskie, i oglądam nałogowo). Jest kiepsko, ale do oglądania, więc lepiej, niż podejrzewałam.

Dodano po 59 minutach 16 sekundach:
Trafiłam na ciekawą i dobrze napisaną recenzję: https://nietylkogry.pl/post/wrazenia-po ... na-krolow/
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

witka
magiczna kosa
magiczna kosa

Korona Królów

Post#5 » 5 sty 2018, o 12:24

Telewizja pod postacią wielu kanałów marnotrawiła i nadal marnotrawi kasę na emisję Wspaniałych stuleci, potworków typu Ułańska ballada i innych propagandowych rosyjskich, niemieckich filmideł
typu Wróg u bram, 9 kompania, Nasze matki nasi ojcowie.
Tak naprawdę raczej tylko fachowcy i historycy wychwycą niuanse.
Pospolity widz jest dalej indoktrynowany.
Korona królów powoduje, że kasa na produkcję i emisję zostaje w kraju i jeszcze coś tam w niesłychanie chłonnych czerepach porowatych.
To jest istotne dla mnie.
Podwójna wartość.
Róbmy takie produkcje jako naród, kraj.
Nie wyobrażałem sobie, że historia sprzed dynastii PIS i PO może róznić.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Korona Królów

Post#6 » 5 sty 2018, o 12:29

Uwierz mi, że spory historyczne na temat późnego średniowiecza w Polsce (po zjednoczeniu) trwają znacznie dłużej niż nasz nowy system władzy. To nie ma nic do rzeczy, bo gdybym traktował ten serial jako historyczny, a nie kostiumowy, to nie zostawiłbym suchej nitki. Teraz jakoś toleruję jego istnienie, głównie przez to, że nie oglądam telewizji.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Camenne

Korona Królów

Post#7 » 5 sty 2018, o 12:40

Korona królów powoduje, że kasa na produkcję i emisję zostaje w kraju i jeszcze coś tam w niesłychanie chłonnych czerepach porowatych.

Z tym się zgadzam. Wydajemy sporo na wykupywanie praw do emisji, gdy dobrze było podjąć wyzwanie i nakręcić coś polskiego. Zwłaszcza, że w naszej historii jest ogrom materiału dobrego na seriale/filmy, a nikt go nie wykorzystywał. Taki przykład dla porównania - brytyjskim władcom BBC i inne brytyjskie stacje poświęcają ogrom mini seriali, w samym zeszłym roku oglądałam chyba z 5 (choć pewnie nie wszystkie były z 2017). Kolosalna różnica w podejściu do wykorzystywania własnej historii.
(Wiadomo, trudno porównywać TVP do BBC, ale daje to do myślenia.)

Podobno Korona Królów jest dobrą odpowiedzią na Wspaniałe stulecie (też podobno raczej słabe), ale nie oglądam tego typu seriali (ani telewizji tak ogólnie), więc nie porównam. Korona Królów jest zresztą za darmo online na VOD, więc nie trzeba mieć telewizora, by obejrzeć.

Mnie tylko szkoda, że jak zwykle dużo mówiono, a rezultat nie sprostał zapowiedziom i obietnicom. Bo byśmy mogli konkurować, trzeba też dać sobie dość wysoką poprzeczkę.

Nie wyobrażałem sobie, że historia sprzed dynastii PIS i PO może róznić.
Oj tam, nie dałabym temu rangi dzielenia Polaków ;)) To kwestia gustu, serial może się podobać lub nie.

witka
magiczna kosa
magiczna kosa

Korona Królów

Post#8 » 5 sty 2018, o 16:48

Jest to tylko telenowela, nie ma aspiracji do powiązania z Ogniem i mieczem czy Potopem.
Jest wielu ludzi, których jednak coś nauczy przypomni.
Nie czarujmy się. Zmieniają się tylko epoki, dekoracje - schematy rządzące ludźmi powiązanymi z polityką.
A nam Polakom najlepiej wychodzi życie w uniezależnieniu od interesów obcych.
Korona królów, nie ma aspiracji zawojowania świata.
Jest na to zbyt realistyczna w stosunku do tureckich banialuków, ekspansja tychże szykuje grunt po rządzenie podatnymi i tym którym wszystko jedno.

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Korona Królów

Post#9 » 5 sty 2018, o 19:59

Obejrzałem cztery odcinki i.... dość.
Dla mnie to jest gniot.
Marny scenariusz i marnie zagrany.

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze