13 powodów

O tym, co się dzieje na szklanym i małym ekranie.
alf3on
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

13 powodów

Post#1 » 5 lip 2018, o 14:57

Czesc
co sądzicie o tym serialu, oprócz tego że jest bardzo emocjonalny. Czy przekazuje jakąś inną wartość oprócz zwykłego teen-drama ?

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

13 powodów

Post#2 » 27 sie 2019, o 10:41

alf3on pisze:Czy przekazuje jakąś inną wartość oprócz zwykłego teen-drama ?

Gdzieś na forum był mój post , który napisałam świeżo po pooglądaniu S1, ale nie mogę go odkopać. Tak czy siak, myślę, że tak, głównie na dwa sposoby - o ile dobrze pamiętam, już na początku serialu jest komentarz "odautorski" skierowany własnie do nastolatków z problemami/depresją, że jeżeli tylko się z czymś zmagają, powinni z kimś porozmawiać, a potem tylko jest to podkreślane w serialu przez cały rozwój fabuły. Dość istotnym "wątkiem"/elementem fabuły jest to, że gdyby tylko Hannah porozmawiała z kimś, kto by ją wysłuchał i nie zlekceważył, potoczyłoby się to inaczej. Niby taka prosta rzecz, ale myślę, że robi różnicę.
Drugi sposób - na zasadzie uświadamiania, że nastolatki mogą mieć realne, poważne problemy, które mogą je pchnąć do samobójstwa, bo, jakby nie patrzeć, mam wrażenie, że zawsze są wokół osoby, które takie rzeczy bagatelizują, bo "Ach, przesadzasz, przejdzie ci". Zdrowie psychiczne jest ważne, nie powinno być tematem tabu, i dobrze, że pojawił się choćby taki serial, bo sprawił, że temat stał się medialny i zaczęto o tym mówić. Nawet jeżeli jest kontrowersyjny, z trudną do polubienia i zachowującą się wielokrotnie irytująco główną bohaterką. No i trzeba pamiętać, że widownią docelowo są nastolatki właśnie, więc niekoniecznie ktoś starszy znajdzie tam coś dla siebie.

Tyle że im dalej w las (a dokładniej w sezony), tym serial bardziej traci moim zdaniem na wartości, a zaczyna się robić typowym mało sensownym miszmaszem dziwnych zdarzeń pchających fabułę, byleby scenarzyści mieli materiał na kolejny i kolejny sezon. Dla mnie to mija się z celem, więc przestałam oglądać po pierwszym odcinku trzeciego sezonu. Pierwszy sezon najlepszy, zdecydowanie.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
scu
scyzoryk
scyzoryk

13 powodów

Post#3 » 4 wrz 2019, o 14:39

Jestem świeżo po trzecim sezonie, dlatego stwierdziłam, że wypowiem się dopóki mam w głowie takową świeżość.
O ile drugi sezon mógł być nawet potrzebny, żeby pozamykać pewne wątki, to trzeci powstał... No właśnie, po co? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze, prawda? Producenci trzaskają na serialu, który powinien zakończyć się na pierwszym sezonie, niezłą kasę. I tak z trzynastu powodów zrobiło się trzydzieści dziewięć, ale to jeszcze nie koniec, bo zapowiedziano kontynuację. Czy pamiętacie, kiedy produkcja opowiadała historię dziewczyny, która popełniła samobójstwo, a powody nagrała na kasety magnetofonowe? Ja też nie.
Podpisuję się pod opinią, że pierwszy sezon był najlepszy i mimo że kolejne części dalej poruszają trudne tematy - gwałt, prześladowanie, brak samoakceptacji, to cały czas zastanawiam się, kiedy te dzieciaki mają czas na naukę, skoro żyją w świecie intryg i rozwiązywania kryminalnych zagadek.
Nawiązując jeszcze do ostatniego sezonu - narratorka, postać wprowadzona zupełnie znikąd, była bardziej irytująca od Hani Piekarz. Wszechwiedząca, wszechobecna, pojawiła się znienacka, a bohaterowie od razu zaczynają zwierzać się z jej z najmroczniejszych tajemnic.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

13 powodów

Post#4 » 6 wrz 2019, o 12:30

scu pisze:Jestem świeżo po trzecim sezonie, dlatego stwierdziłam, że wypowiem się dopóki mam w głowie takową świeżość.
O ile drugi sezon mógł być nawet potrzebny, żeby pozamykać pewne wątki, to trzeci powstał... No właśnie, po co? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze, prawda? Producenci trzaskają na serialu, który powinien zakończyć się na pierwszym sezonie, niezłą kasę. I tak z trzynastu powodów zrobiło się trzydzieści dziewięć, ale to jeszcze nie koniec, bo zapowiedziano kontynuację. Czy pamiętacie, kiedy produkcja opowiadała historię dziewczyny, która popełniła samobójstwo, a powody nagrała na kasety magnetofonowe? Ja też nie.

Yup, dokładnie. A najgorzej, że to bardzo widać, właściwie twórcy serialu nawet się nie kryją, że to od dawna nie ma związku z pierwotną główną bohaterką.

scu pisze:Nawiązując jeszcze do ostatniego sezonu - narratorka, postać wprowadzona zupełnie znikąd, była bardziej irytująca od Hani Piekarz. Wszechwiedząca, wszechobecna, pojawiła się znienacka, a bohaterowie od razu zaczynają zwierzać się z jej z najmroczniejszych tajemnic.

Bardzo mnie to zirytowało już na początku odcinka. Widać, że nie mieli pomysłu na to, jak to pociągnąć w tej konwencji bez chwytów rodem z kiepskich fanfików.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Briala
Odsyłam do literatury
Odsyłam do literatury

13 powodów

Post#5 » 6 wrz 2019, o 12:35

Mnie najbardziej w trzecim sezonie rozbrajały te głębokie mądrości. Przemoc rodzi przemoc. Tajemnice rodzą tajemnice. Wiecie, co rodzi przemoc? Przemoc.
No i wybielanie Bryce'a... rety!
I do not over-intellectualise the production process. I try to keep it simple: Tell the damned story.
—Tom Clancy

Awatar użytkownika
scu
scyzoryk
scyzoryk

13 powodów

Post#6 » 6 wrz 2019, o 14:31

Briala pisze:Mnie najbardziej w trzecim sezonie rozbrajały te głębokie mądrości. Przemoc rodzi przemoc. Tajemnice rodzą tajemnice. Wiecie, co rodzi przemoc? Przemoc.
No i wybielanie Bryce'a... rety!

Dokładnie! Jakby twórcy chcieli przekonać nas do tego, że Bryce zmieni swoje zachowanie o sto osiemdziesiąt stopni. Serio, naprawdę myśleli, że będę współczuła gościowi, który zgwałcił tyle dziewczyn i skrzywdził mnóstwo osób? Niezła próba, Netflix!

Awatar użytkownika
Briala
Odsyłam do literatury
Odsyłam do literatury

13 powodów

Post#7 » 6 wrz 2019, o 14:38

Tym bardziej w kontraście do tego, że:
1 sezon: Bryce gwałci
2 sezon: Bryce ma bekę z ludzi, ha ha, co mi zrobicie
3 sezon: Bryce słucha taśm, ojeju, przepraszam :'( Tak naprawdę tata mnie nie kochał i to dlatego : /
I do not over-intellectualise the production process. I try to keep it simple: Tell the damned story.
—Tom Clancy

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

13 powodów

Post#8 » 6 wrz 2019, o 14:43

To jest w ogóle bardzo dziwny pomysł scenarzystów, bo jeszcze rozumiem chęć dodania postaci głębi i pokazania, że jest nie tylko zły, ale i ma jakieś sumienie czy rozumie potrzebę zmiany, ale to jest lekka przesada. Tym bardziej, że o ile po pierwszym sezonie można by mieć jakieś złudzenia, to drugi sezon dobitnie pokazał, że on nie zauważa jakiejkolwiek winy po swojej stronie.

Dodano po 3 minutach 13 sekundach:
Briala pisze:Tym bardziej w kontraście do tego, że:
1 sezon: Bryce gwałci
2 sezon: Bryce ma bekę z ludzi, ha ha, co mi zrobicie
3 sezon: Bryce słucha taśm, ojeju, przepraszam :'( Tak naprawdę tata mnie nie kochał i to dlatego : /

W tym samym czasie napisałaś dokładnie to, o czym pomyślałam. Ta zmiana charakteru została wciśnięta tylko dlatego, że jest motorem dalszych wydarzeń, bo sensu w niej nie ma zbyt wiele.

Awatar użytkownika
Briala
Odsyłam do literatury
Odsyłam do literatury

13 powodów

Post#9 » 6 wrz 2019, o 14:53

Tam w ogóle bohaterowie nie zachowują się zbyt mądrze. Np. to opiekowanie się Tylerem, który przecież chciał wszystkich pozabijać. Nadal się niczego nie nauczyli? Tyler jest niestabilny, co złego może się stać? (to fikcja, więc nic, moc przyjaźni jak zwykle zwycięża...) Przecież w każdej chwili mógłby rozpocząć ponownie strzelaninę. Ale kto by się przejmował.
—Tom Clancy

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

13 powodów

Post#10 » 10 wrz 2019, o 23:36

To chyba problem większości amerykańskich serialów, że bohaterowie nie bardzo kierują się logiką, w rzeczywistości po takich zdarzeniach przynajmniej część ludzi zmieniłaby miejsce zamieszkania lub chociaż szkołę. Zawsze mnie to rozbraja i razi niezależnie od tego, czy to głupiutkie nastolatkowe seriale typu Pamiętniki wampirów, czy uważane za jedne z najlepszych jak Stranger Things (który barrrdzo lubię, ale, no, nie oszukujmy się, ja po czymś takim, co wydarzyło się już w 1 sezonie, dawno uciekłabym z Hawkings).
Wiadomo, bez tego nie byłoby fabuły, ale tutaj to wypada hiper-irracjonalnie, gdy pomyśleć, że w zasadzie w trakcie już pierwszego sezonu mamy samobójstwo jednej uczennicy, ujawnienie taśm, dlaczego je popełniła, które pokazują mnóstwo zaniedbań szkoły, toksycznych zachowań w otoczeniu i jeszcze gwałt, i związana z taśmami próba samobójcza innego ucznia. To jak dla mnie wystarczająco, by uznać, że to nie jest dobre miejsce dla nastolatka, a przecież tutaj się historia nie kończy. Potem jeszcze mamy całą rozprawę związaną z samobójstwem i zaniedbaniami szkoły, podczas której dodatkowo wyszło nękanie wśród uczniów i kolejne gwałty na uczennicach popełnione przez tego samego ucznia. Nie mówiąc o niedoszłej strzelaninie w szkole, ale właściwie tylko grupka głównych bohaterów o tym wiedziała, reszta sądziła, że to fałszywy alarm. Kurcze, można by długo wymieniać :D Pewnie sama wiele zapomniałam. I mimo to prawie wszyscy zostają w tej szkole i dalej dzieją się patologiczne rzeczy. Ja już dawno byłabym daleko.

Wróć do „Film i serial”