Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Problem uchodźców w Europie

Poza tematyką literatury oraz pisarstwa. Rozmowy o wszystkim i niczym.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#81 » 2 lut 2018, o 07:16

Piotrek84 pisze:Żyjemy w świecie Habermasowskiego dyskursu, który tym różni się od dyskusji, że fakty nie grają w nim żadnej roli. W przestrzeni dyskursu nigdy nie wygrywa ten, kto ma rację, tylko ten, kto ma tzw. przewagę symboliczną. Jeśli ktoś wpędzi przeciwnika w poczucie winy, wywoła w nim negatywne emocje, odnosi zwycięstwo.

Niestety.

Bardzo dobrze podsumowane.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Post#82 » 2 lut 2018, o 09:41

Szczepan pod wrażeniem Piotrkowego podsumowania, choć oczywistość, wręcz truizm. Jednak właściwe rzeczy dane słowo przynosi poczucie satysfakcji. Niedobre jest to, że metoda, o której piszesz zeszła pod strzechy. Niegdyś pan kierownik, pierwszy sekretarz (czy jak tam zwał) rządził przy pomocy brutalnej siły - jak będziesz fikał, to wylecisz z roboty. Dzisiaj naczytał sie gniotów o potędze osobowości. Gniot, aby się sprzedał, musi podbijać ego czytającego, więc też pan kierownik nosi swoje ego niczym rycerz forgę i z wdziękiem dzika na kartoflisku próbuje podwładnymi manipulować. Robi to lepiej lub gorzej - zazwyczaj gorzej. Ludzie widzą, buntują się i dopiero kiedy opór przybiera formy, które kierownikowe ego deprecjonują, można w tej lub innej postaci usłyszeć nieśmiertelną frazę: jak będziesz fikał, to wylecisz z roboty.

...no ale jest, jak jest, mamy to, co mamy. Jedyną stałą, jaką dostrzegam w owym kociokwiku, jest mało widoczna, choć wszelkim zbiorowościom immanentna potrzeba istnienia drugiego człowieka, potrzeba odnalezienia kogoś w tłumie. Dobrze, że istnieją fora dyskusyjne.

Piotrze, cytat Twojej wypowiedzi obowiązkowo do forumowej księgi cytatów.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#83 » 2 lut 2018, o 09:46

szczepantrzeszcz pisze:Szczepan pod wrażeniem Piotrkowego podsumowania, choć oczywistość, wręcz truizm. Jednak właściwe rzeczy dane słowo przynosi poczucie satysfakcji. Niedobre jest to, że metoda, o której piszesz zeszła pod strzechy. Niegdyś pan kierownik, pierwszy sekretarz (czy jak tam zwał) rządził przy pomocy brutalnej siły - jak będziesz fikał, to wylecisz z roboty. Dzisiaj naczytał sie gniotów o potędze osobowości. Gniot, aby się sprzedał, musi podbijać ego czytającego, więc też pan kierownik nosi swoje ego niczym rycerz forgę i z wdziękiem dzika na kartoflisku próbuje podwładnymi manipulować. Robi to lepiej lub gorzej - zazwyczaj gorzej. Ludzie widzą, buntują się i dopiero kiedy opór przybiera formy, które kierownikowe ego deprecjonują, można w tej lub innej postaci usłyszeć nieśmiertelną frazę: jak będziesz fikał, to wylecisz z roboty.

...no ale jest jak jest, mamy to, co mamy. Jedyną stałą, jaką dostrzegam w owym kociokwiku, jest mało widoczna, choć wszelkim zbiorowościom immanentna potrzeba istnienia drugiego człowieka, potrzeba odnalezienia kogoś w tłumie. Dobrze, że istnieją fora dyskusyjne.

Piotrze, cytat Twojej wypowiedzi obowiązkowo do forumowej księgi cytatów.

Ja uważam odrobinę inaczej, na nic dziś są wydumane książki o manipulacjach psychologicznych, ponieważ w społeczeństwie panuje coraz większa znieczulica. To przestało skutkować na społeczeństwo, w zamian za najgorszą ze wszystkich cen: obojętność.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Post#84 » 2 lut 2018, o 09:51

Też takie zjawisko dostrzegam, jednak tłumaczę sobie w prosty sposób: organizm musi się bronić.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#85 » 2 lut 2018, o 10:13

szczepantrzeszcz pisze:Też takie zjawisko dostrzegam, jednak tłumaczę sobie w prosty sposób: organizm musi się bronić.

Też tak myślę. Bo ilość manipulacji, nawet nie w mediach, co też w naszym codziennym życiu i kontaktach międzyludzkich, jest moim zdaniem tak spora, że bez stopniowego zobojętniania się na takie działania można zwariować.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Palmer
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#86 » 2 lut 2018, o 11:05

Napisałbym coś, ale gdy na wątku o zbrodni aborcji powiedziałem kilka słów prawdy, to wyszło, że jestem okropnym człowiekiem, a słowa te sprowadzały się do następujących oczywistych stwierdzeń:
- aborcja jest zabiciem przedstawiciela naszego gatunku, a więc człowieka (nim zobaczy promyk słońca i uśmiech matki),
- każdy z nas w niemowlęctwie srał i jeść wołał, zatem argument z "dziecka przeszkadzającego w karierze" dotyczy wszystkich, czyli de facto nikogo i niczego. :)

Przeto uważajcie, Moi Drodzy, pisać wolno tylko to co wolno. :)

Awatar użytkownika
Camenne

Post#87 » 2 lut 2018, o 11:17

Przeto uważajcie, Moi Drodzy, pisać wolno tylko to co wolno. :)

Ciekawe odwrócenie kota ogonem, bo z tego, co czytałam, wytknięto ci słownictwo. Kwestia kultury, nie przekonań. Chyba że za kulturalne uważasz używać w rozmowie słów "srają" i "zaj*bać, ale na to pozostaje mi wzruszyć ramionami, bo nie będę uczyć kultury dorosłych ludzi. Tylko proszę, byś baczył na słownictwo choćby ze względów regulaminowych. Powinnam zwrócić uwagę wcześniej, ale mi umknęło.

Oczywiście wygodniej jest myśleć, że to z innymi jest problem, ale nie róbmy kurtyzany z logiki.

To jedno chciałam naprostować, tyle ze schodzenia z tematu rozmowy.

Awatar użytkownika
Palmer
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#88 » 2 lut 2018, o 11:20

Hm...
Nie da się zaprzeczyć, że masz rację, ale jakoś tak dziwnie mówić o dzieciach osób, które nie dorosły do macierzyństwa/ojcostwa, że "wydalają" (czyli mową naukową), lub "robią kupę" (mową prostą, ugładzoną).

Co o tym sądzisz? :)

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Post#89 » 2 lut 2018, o 11:54

Palmer, w tym przypadku słowa wydają mi się adekwatne, co nie znaczy, że wszystkim się adekwatne wydawać będą. Z używaniem i unikaniem wulgaryzmów jest jak z cukrem w nalewkach. Jedni lubią słodkie, inni wytrawne, a jeszcze inni uważają nalewki za marnotrawienie cennego spirytusu.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#90 » 2 lut 2018, o 12:10

Palmer pisze:Hm...
Nie da się zaprzeczyć, że masz rację, ale jakoś tak dziwnie mówić o dzieciach osób, które nie dorosły do macierzyństwa/ojcostwa, że "wydalają" (czyli mową naukową), lub "robią kupę" (mową prostą, ugładzoną).

Co o tym sądzisz? :)

Ogólnie mogłabym się z tym zgodzić, ale ten zwrot nie jest niczym dziwnym w mowie, przecież spora część ludzi tak to określa pewnie dlatego, że to najnormalniejszy i najbardziej uniwersalny sposób na określenie tej czynności, ani wulgarny, ani wydumany? Zdziwiło mnie, że bronisz kup, ale "zaj*bać" już nie, przemilczałeś akurat to, które pewnie wszystkim wadziło najbardziej z tej pary.
Nie oczekiwałam wytłumaczenia, ale twoje wygląda tak, jakby przywitać się pięścią z czyimś nosem i podrapać przy okazji twarz, a potem tłumaczyć się, że paznokcie jakoś tak zahaczyły o policzek, ale sierpowy przemilczeć. Porównanie może samo jest jak pięść do nosa i przesadzone, ale dziwi mnie zaczynanie akademickich rozważań, czy dzieci "robią kupę", czy może nie, i to oczekiwanie odpowiedzi. Tak jakbyśmy już na ten moment nie odeszliśmy od tematu wystarczająco daleko.

Wróć do „W cieple kominka”