Zachęcamy do głosowania! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Maja czeka nagroda książkowa - powieść ''W imię dziecka'' autorstwa Iana McEwana!

Ogłaszamy czas wielkich wyborów na Autora Miesiąca w dziale prozy!

Jak spędzacie Halloween?

Poza tematyką literatury oraz pisarstwa. Rozmowy o wszystkim i niczym.
Awatar użytkownika
Kelorth
scyzoryk
scyzoryk

Jak spędzacie Halloween?

Post#21 » 1 lis 2017, o 12:44

Ja bym odsunął sprawy duchowe. Jeśli coś ma się stać, to tylko osobie, która wierzy. Nikomu innemu. To indywidualne i tego się trzymamy.
Zdrowo jest myśleć: Moja religia mi nie pozwala, więc nie będę tego robić.
Niezdrowo: Moja religia TOBIE nie pozwala, więc nie będziesz tego robić.

Szkoda, że dzielą nas poglądy na temat bóstwa, którego istnienie nie ma żadnej podstawy. Można tylko wierzyć lub nie, bo na tym opiera się wiara, ale ja uważam to za prywatną i indywidualną sprawę.
Sometimes... I dream about cheese...

Awatar użytkownika
Towne Baws
scyzoryk
scyzoryk

Jak spędzacie Halloween?

Post#22 » 1 lis 2017, o 12:58

Ja też wychodzę z takiego założenia. Poza tym... Nie bójmy się żadnej religii, bójmy się jej fanatycznych wyznawców.
Obrazek

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Jak spędzacie Halloween?

Post#23 » 1 lis 2017, o 14:11

Towne Baws pisze:Nie bójmy się żadnej religii, bójmy się jej fanatycznych wyznawców.

Bardzo mądra myśl, zwłaszcza na dziś. Pozdrawiam Marcinie!
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Jak spędzacie Halloween?

Post#24 » 1 lis 2017, o 14:16

Tak właściwie dowodem jest nauka, która wywodzi się z założeń, w które wierzymy, że są prawdziwe. Prymitywna nauka wyklucza Boga jeśli mamy naiwną wiarę, natomiast prawdziwa nauka wspiera dojrzałą wiarę.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Jak spędzacie Halloween?

Post#25 » 1 lis 2017, o 15:02

Niezdrowo: Moja religia TOBIE nie pozwala, więc nie będziesz tego robić.

Sporo osób niestety podchodzi do tego w sposób jeszcze inny: Moja religia MI nie pozwala, więc TY też nie możesz.

Co roku widzę podobne argumentowanie i co roku bardziej się upewniam, że zdrowe jest posiadanie dystansu. Zdrowe i dla otoczenia, i dla samego zainteresowanego. Rozmawiać o zwyczajach, tradycjach i świętach obchodzonych w Polsce, a pochodzenia pogańskiego, możemy długo i pewnie żadnego katolika - nawet tego bardzo krytycznego wobec bliźnich, którzy myślą inaczej - nie boli, że Wszystkich Świętych też pochodzi od pogańskiego święta, nie straszy opętaniem wszystkich obchodzących i nie obraża od satanistów, dlatego naprawdę zastanawia mnie, skąd stawianie w poprzek wobec Halloween. Nie obchodzę, choć, nie powiem, lubię wejść w ten klimat grozy i oglądać coś straszniejszego w październiku, poczytać jakiś horror.
Żyjemy w czasach globalizacji i nie widzę nic złego w zainteresowaniu cudzym świętem, tym bardziej, że odrobina radości nie koliduje ze wspominaniem i żałowaniem zmarłych.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „W cieple kominka”