Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Imieniny

Poza tematyką literatury oraz pisarstwa. Rozmowy o wszystkim i niczym.
adney
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 3

Imieniny

Post#1 » 7 lis 2017, o 01:03

Niedawno zorientowałem się, iż tradycja świętowania imienin ma swoje źródło w religii katolickiej. Nigdy nie miałem przemyśleń na temat genezy tego obyczaju, traktowałem to jako coś co jest i zawsze było, imiona solenizantów były w gazetach, telegazecie, nawet w autobusach. Jestem ciekaw czy wśród młodszego pokolenia zwyczaj ten jest wciąż żywy? Ja i większość moich znajomych skończyliśmy obchodzić urodziny na osiemnastce, a własnych imienin nie obchodzimy. Może to się zmienia w momencie zawarcia ślubu itd. jak człowiek się ustatkuje i szuka okazji żeby się spotkać, bo ciągle zapracowany... co sądzicie? Na stronie http://www.imienin.pl trafiłem na taki artykuł, nawet ciekawy:

Jak świętować imieniny? Wszystko zależy od tego, czy je obchodzimy, czy niekoniecznie. W naszym kraju jest to dosyć zróżnicowane. Osoby starsze lub posiadacze najbardziej popularnych imion zwykle świętują imieniny. U młodszych osób częściej widać zainteresowanie obchodzeniem urodzin. Dotyczy to w szczególności dzieci i młodzieży i oczywiście hucznej osiemnastki. Osoby, które obchodzą imieniny, zwykle traktują ten dzień dosyć uroczyście. Organizują imprezy dla rodziny lub znajomych. Często też obchodzą imieniny w pracy – przygotowują słodki poczęstunek i w przerwie między obowiązkami zawodowymi zapraszają współpracowników do chociaż chwilowego świętowania. Wbrew pozorom, na takie imieniny wcale nie trzeba przynosić wyszukanych potraw, czy tortów – te ostatnie to raczej domena urodzin. Na imieniny wystarczy podać domowej roboty ciasto lub jakieś słodkie przekąski. Nie chodzi bowiem o gest czy wydawanie w tym celu sporo pieniędzy, chodzi o krótką imprezę i podkreślenie uroczystości tego dnia.

Awatar użytkownika
Maniokowa
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 49

Imieniny

Post#2 » 7 lis 2017, o 16:33

Jak już, to świętuję imieniny starszej części rodziny - rodziców, wujków, cioć, dziadków. Przynajmniej staram się nie zapomnieć, ponieważ wiem, że starszym sprawia frajdę, kiedy zabiegane dzieci znajdą chwilę i wpadną z kwiatem i buziakiem.
Coś w tym jest, że z wiekiem zaczynamy szukać okazji do spotkań. Nie są one już tak spontaniczne, jak na przykład w liceum czy na studiach. Wiadomo, znajomości się poluźniają. Każdy idzie w swoją stronę, pojawiają się nowe obowiązki, dlatego takie wydarzenia zaczynamy planować z wyprzedzeniem, aby wszystkim zaproszonym odpowiadał termin.

Awatar użytkownika
Kelorth
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 39

Imieniny

Post#3 » 7 lis 2017, o 17:04

Nigdy nie obchodziłem imienin ani nie znam człowieka, który je świętuje. Każdy kalendarz podaje inne imiona, więc trudno to brać chyba na poważnie. Czasami po prostu z nudów patrzę na ten kalendarz i sprawdzam, jakie są dzisiejsze imieniny. Bywa, że się powtarzają i w tym roku Teresa miała dwa razy w jednym miesiącu. 26 listopada jest rzekomo Sylwestra... 31 grudnia też. Jako mieszkaniec Śląska, z rodziny górniczej, uważam to za głupi pretekst do złojenia dwóch butelek wódki z kimś, kto sam nie stroni od alkoholu.
Sometimes... I dream about cheese...

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska
Posty: 4787

Imieniny

Post#4 » 11 lis 2017, o 20:19

Też się ostatnio zastanawiałam nad imieninami, bo sama nie obchodzę i w mojej rodzinie nigdy nie było takiego zwyczaju, a coraz częściej spotykam ludzi, którzy je świętują i czasem naprawdę hucznie (trochę stereotypowo). Za to obchodzi się urodziny, wśród moich najbliższych znajomych też, ale częściowo dlatego, że to po prostu dobra okazja, by się spotkać, zwłaszcza, że jesteśmy rozrzuceni po całej Polsce.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.


Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Posty: 1307

Imieniny

Post#5 » 13 lis 2017, o 18:45

Ja osobiście nie świętuję imienin, ba, mało kto pamięta o nich, bo imieniny Elizy są zaledwie kilka razy do roku i często kalendarz milczy na ich temat. Te najbliżej po moich urodzinach, to 14.06 i w sumie, to sama na ogół o nich zapominam.
Za to życzenia składam ''starszemu pokoleniu'' rodziny, bo tam, to zapomnieć o imieninach byłoby narażeniem się. :kuku:
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska
Posty: 4787

Imieniny

Post#6 » 22 lis 2017, o 08:46

mało kto pamięta o nich, bo imieniny Elizy są zaledwie kilka razy do roku i często kalendarz milczy na ich temat.

Mojego imienia nawet nie ma w kalendarzach! :D Co akurat odpowiada mi, nie będę ukrywać.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.


Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze
Posty: 175

Imieniny

Post#7 » 22 lis 2017, o 15:23

U mnie się nie świętuje imienin w ogóle. Rodzina mało wierząca, a tu chyba o patrona świętego chodzi? Nie wiem, już babcia i ciocie nie obchodziły. Za to wujek ze Śląska, górnik z zawodu, jak nie dostał kartki na imieniny, to obrażał się śmiertelnie.

Awatar użytkownika
Eneriston
Zdobywca Artefaktu 2017 i Komentator Miesiąca
Posty: 246

Imieniny

Post#8 » 22 lis 2017, o 23:40

W mojej rodzinie imienin też się raczej nie obchodzi. Jedynie babci zawsze się składa życzenia, przychodzi z czekoladkami, kwiatkiem, dużą radość jej to sprawia. Ale imieniny wydają mi się trochę naciągane. W ciągu roku często się powtarzają i ostatnio nawet gdzieś słyszałam zdanie typu "Jesteś już dorosły, wybierz sobie dzień, w którym chcesz obchodzić imieniny". Sztucznie to brzmi.
Granice mojego języka są granicami mojego świata.

Łotr
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 1

Imieniny

Post#9 » 7 gru 2017, o 10:18

U mnie w okolicy jeszcze jakieś 10 lat temu obchodziło się hucznie imieniny, a teraz w ogóle. Tradycja umiera.
W każdej chwi­li codzien­ności toczy się niewidzial­na bit­wa o umysł. Tyl­ko owo­ce świad­czą o tym, ko­mu/cze­mu od­da­liśmy pro­wadze­nie w tej walce.... Pracuję jako Księgowa Kalisz.

LunatiC
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 1

Imieniny

Post#10 » 22 sty 2018, o 09:57

Ja wczoraj miałem imieniny, ale jak się na FB nikomu nie wyświetliło, to nikt nie pamięta :P
Cza­sem coś przes­ta­je is­tnieć, tyl­ko po to by coś no­wego mogło powstać księgowa Jelenia Góra
Cza­sem ko­niec oz­nacza zu­pełnie no­wy początek.

Wróć do „W cieple kominka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość