Czyje obrazy zapierają wam dech w piersiach?

Poza tematyką literatury oraz pisarstwa. Rozmowy o wszystkim i niczym.
szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#51 » 28 sie 2015, o 21:15

Oglądałem kiedyś przebogatą wystawę prac pana Rafała Olbińskiego i nie mogłem odgonić wrażenia, że oglądam zafascynowanie Magrittem. Nie nazwę tego rzecz jasna bezdusznym naśladownictwem... trochę Delvaux też się dopatrzyłem ;))

W drodze z pracy do domu szedłem wzdłuż ogrodzenia Parku Saskiego - tam wisiały owe plakaty i zawsze zwalniałem, a czas również był laskaw zwalniać... przyjemne uczucie. Kiedy wystawa znikła, Aleje Racławickie zrobiły się jakieś takie ponure.

Awatar użytkownika
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#52 » 28 sie 2015, o 21:38

Również dostrzegam analogie, jednak to właśnie Olbiński robi na mnie "przyjemniejsze" wrażenie.
trochę Delvaux też się dopatrzyłem ;))

Sam autor twierdzi, iż bliżej mu do Delvauxa właśnie, niż do — genialnego rzecz jasna — Rene Magritte'a. Jednak któż wie, ile faktycznie w tym prawdy.

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#53 » 28 sie 2015, o 21:44

zielarka pisze:Sam autor twierdzi, iż bliżej mu do Delvauxa...

Może w kategoriach techniki? Ja jestem jedynie odbiorcą. Piękno kobiecego ciała jest u Olbińskiego racjonalne, twardo stoi na ziemi iluzją filozofii w buduarze :))

Awatar użytkownika
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#54 » 3 paź 2015, o 11:25

Obrazek
Świeżutkie odkrycie: Edward Hopper "Rooms by the Sea". Dawno żadne dzieło nie zrobiło na mnie aż tak ogromnego wrażenia, genialna prostota i ukochany motyw morza.

mirek13

Post#55 » 3 paź 2015, o 20:19

Nieustająca fascynacja Afremowem. Śni mi się często. Szczepan, to również odpowiedź do "Malarza deszczu".

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#56 » 3 paź 2015, o 21:21

A jakieś ciekawe linki do Afremowa mógłbyś zapodać?
Snułem się ostatnio po galerii Muzeum Narodowego w mieście stołecznym Krakowie i duże wrażenie zrobił na mnie obraz Wojciecha Weissa "Melancholik".
Obrazek
...od czasu kiedy nawet zmartwienie stało się towarem, ludzie już tak się nie potrafią martwić.

Awatar użytkownika
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#57 » 3 paź 2015, o 22:00

Och, jest i ukochany Melancholik! Ileż ja czasu spędziłam wpatrując się w jego reprodukcję na okładce licealnego podręcznika do języka polskiego. Weiss ogólnie jest niesamowity — potrafi w jednym geście uchwycić tak wiele emocji... bez zbędnego krzyku. Przewielbię dobrze znanego "Demona" w kawiarni.
Obrazek
Afremov to również jeden z moich ulubionych malarzy, niemożliwie wręcz inspirujący, choć to zupełnie nie moja estetyka. Marzę o spacerze po tak barwnym i bajkowym mieście. Zdaje mi się także, że dzieła Afremova odczuwam wszystkimi zmysłami — patrzę na obraz i realnie słyszę podniecone i przemijające szybko, niewyraźne głosy przechodniów, akordeonistę ukrytego za rogiem, szmer płaszcza i niosący się po pustej ulicy huk otwieranego parasola, wreszcie mieniące się kałuże i melodie deszczu... Smak wina i zapach wilgoci.
mirek13 pisze:Śni mi się często.

Mirku, zdradzisz więcej?

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#58 » 4 paź 2015, o 11:59

zielarka pisze:Mirku, zdradzisz więcej?
Jest taki dział "Publicystyka". Dobre miejsce, aby napisać obszerniej i "zdradzić więcej".

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Post#59 » 9 paź 2015, o 08:54

Gigera, Beksińskiego. A z rysowników lubię Andrzeja Grzechnika, współpracującego m.in. z miesięcznikiem Fantastyka.
________
Ludzie są stworzeni do tego, by pożądać

mirek13

Post#60 » 10 paź 2015, o 10:12

Zielarko, do opisu Twoich wizji i odczuć nic już nie muszę dopisywać więcej.

Wróć do „W cieple kominka”