Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Czyje obrazy zapierają wam dech w piersiach?

Poza tematyką literatury oraz pisarstwa. Rozmowy o wszystkim i niczym.
Awatar użytkownika
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#61 » 28 paź 2015, o 23:26

Obrazek
Nie mogę przestać patrzeć...

Kilka postów wyżej pojawił się także i "Demon" Weissa, myślę więc, że warto parę słów na temat ten wyskrobać. "Kawiarnia paryska", zamieszona w tym poście, powstała pięć lat przed osławionym "Demonem (w kawiarni)", jednakże oba obrazy zdają się na siebie mocno oddziaływać. Po pierwsze - oba powstały w Paryżu. Oba ukazują fascynację (czy też w przypadku "Demona" KOŃCZĄCĄ SIĘ [jak sobie spekulować mogę i spekuluję] fascynację) Przybyszewskim i dekadenckim stylem życia, oraz konwencję: kawiarnia - stolik - para. Jakże jednak bardzo zmienia się przedstawienie kobiety i mężczyzny! A co za tym idzie - ogólne przesłanie. Piszę o tym wszystkim dlatego, że absolutnie fascynujący jest dla mnie fakt, jak bardzo zmienił się mój subiektywny odbiór "Demona" po dokładnym zapoznaniu się z "Kawiarnią Paryską" - w jej świetle "Demon" staje się bowiem pastiszem, karykaturą wręcz; przerysowaną dekadencką kawiarnią, która zdążyła już na dobre opustoszeć. Puste stały się również dekadenckie idee, czy raczej idei brak. Poza tym, "Kawiarnia" zdaje się otwierać, a "Demon" zamykać pewien etap twórczości Weissa - etap fascynacji Przybyszewskim. Czy to nie piękne, kiedy wszystko układa się w jedną, spójną i logiczną całość? Nawet jeżeli jest ona całkowicie subiektywna, to analogie te nadal pozostają przecudowne. To jak odkopywanie skarbów.
No, to napisałam, co mi chochlik w głowie napisać kazał. Być może kogoś jeszcze to zainteresuje.

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Post#62 » 30 paź 2015, o 07:35

zielarka pisze:Puste stały się również dekadenckie idee, czy raczej idei brak.
Co może oznaczać stwierdzenie, że dekadenckie idee stały się puste? Ja myślę, że owa postawa, niektórym użyteczna, jest równie aktualna dzisiaj, jak przed wiekiem. Wystarczy aby pojawił się problem, który dotyczy większej grupy osób i... wszystkie drogi prowadzą do knajpy. To właśnie malował Weiss i malował nader sugestywnie, a że postacie na jego płótnach nie noszą jeansów i t-shirtów... Po prostu kolorystyka troche inna.

zielarka pisze:Poza tym, "Kawiarnia" zdaje się otwierać, a "Demon" zamykać pewien etap twórczości Weissa
A ja dopiero teraz zauważyłem ową pustkę w Demonie... Lepiej późno niż wcale.

zielarka pisze:To jak odkopywanie skarbów.
Nooo...

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Post#63 » 13 lis 2015, o 22:33

Powitalna dyskusja Vampirci zaczęła się nieśmiało (Nieśmiało mówię "cześć") ale rozbujaliśmy się i po raz kolejny zasada, że "wszystkie drogi prowadzą do knajpy" przebiła się poprzez gąszcz słów, myśli... dobrze, kiedy na tym świecie można znaleźć coś niezmiennego ;))

Zasiadłem dzisiaj do Artefaktów... (o kurcze, Lewy strzela drugą bramkę) i ujrzałem hasło "absynt", moja rozkojarzona myśl skojarzyła dzieło Pabla Picassa:
Obrazek
Oryginał wisi zdaje się w Ermitrażu.

Kiedy ów malunek po raz pierwszy ujrzał zaprzyjaźniony lekarz, mający do czynienia z osobami uzależnionymi od nadmiaru trunków, stwierdził, że wyraz twarzy i układ postaci oddane są ze skrajnie bolesnym realizmem. Na mnie obraz ten większe czyni wrażenie niż sławna Guernica... człowiek w obliczu zniszczenia.

Awatar użytkownika
Vampircia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#64 » 14 lis 2015, o 13:01

Ja chyba najbardziej lubię twory Salvadora Dali. Surrealizm i inne dziwności to coś dla mnie.
Obrazek

Maskym
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#65 » 14 lis 2015, o 20:40

Współcześni, m. in.: Adrian Borda, Paweł Kuczyński. Prawdziwe malarstwo się skończyło? ;)

Mat Morph
scyzoryk
scyzoryk

Post#66 » 8 sty 2016, o 19:16

Ja tam lubię Monet'a. Impresjonizm zawsze mi się podobał. Teraz w tym nurcie rysuje tzw. Mini Monet, czyli dwunastolatek Kieron Williamson. Ciekawe czyją inkarnacją jest...
Ale mega rzeczy robi Jeremy Mann.
Obrazek

Awatar użytkownika
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#67 » 6 kwie 2016, o 21:31

Dzisiejsze odkrycie i zauroczenie - Félix Mas.
Szczególnie dwa poniższe.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#68 » 6 kwie 2016, o 21:31

Mi dech w piersiach zapierają niektóre zdjęcia Davida Bowie. ;))

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Post#69 » 8 kwie 2016, o 21:03

zielarka pisze:Dzisiejsze odkrycie i zauroczenie...
Obejrzałem i ruszyłem w swoją stronę, jednak ten drugi tkwi w pamięci, spokoju nie daje.

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#70 » 19 maja 2017, o 21:03

Ej dobra, nie śmiejcie się, ale ja... uwielbiam Jana Matejkę. :( O jego obrazach mogę gadać i gadać (a jak jeszcze ktoś chce mnie słuchać, to w ogóle poezja), a po wyjściu z Sukiennic zawsze czuję się dziwnie natchniona. :D Ale wiadomo, ma Matejkę patrzy się w dwóch płaszczyznach i o ile obrazy uwielbiam pod względem wizualnym, tak ich interpretacja również sprawia mi mnóstwo frajdy.
where does everybody go when they go?

Wróć do „W cieple kominka”