Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Mikroblog forumowy: Najszybszy samochód świata

Poza tematyką literatury oraz pisarstwa. Rozmowy o wszystkim i niczym.
Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford
Posty: 1675

Mikroblog forumowy: Najszybszy samochód świata

Post#1 » 28 lut 2018, o 21:30

Część poprzednia
Przypuszczam, że niewielu z czytelników oglądało wystrzelenie Falcon Heavy w przestrzeń kosmiczną, oraz nieudane lądowanie członu centralnego, który nie trafił w platformę, wraz z udanym powrotem dwóch bocznych rakiet pomocniczych (video). By wykazać bezpieczne wzniesienie ładunku na orbitę okołoziemską, zabrano, a później wypuszczono z rakiety, samochód Tesla Roadster wraz z manekinem, jako kierowcą. Była to reklama drugiej firmy Elona Muska, odpowiadającego za przedsięwzięcia SpaceX, w tym skonstruowanie i wystrzelenie Falcon 9 Heavy.
Mało kto zdaje sobie sprawę ze znaczenia tego samochodu, przecież lot i powrót poszczególnych członów rakiety był znacznie bardziej doniosły i znaczący dla rozwoju programów kosmicznych. A rola tej Tesli nie skończyła się wraz z pozostawieniem jej w pustce, obecnie krąży ona z zawrotną prędkością prawie 12 000 km/h. Jeśli ktoś lubi takie ciekawostki i chciałby ją śledzić lub też będzie przyuczał się za parę miesięcy do sesji, to można monitorować jej ruch na stronie internetowej, która pomijając fatalny schemat układu słonecznego (błąd taki jak: orbita kołowa Marsa ;-)) bardzo dobrze obrazuje, gdzie obecnie znajduje się najszybszy samochód świata.
Czy jest on w stanie nam zagrozić? Pytanie to wydaje się banalne, lecz gdy się głębiej zastanowimy i przeanalizujemy jego orbitę, to możemy dojść do zaskakujących wniosków. Prócz uderzenia w czerwoną planetę, której orbitę przecina, może on także za milion lat wejść w orbitę ziemską, bądź też znaleźć się na kursie kolizyjnym z Wenus. Prawdopodobieństwo takiego wypadku omówili naukowcy z Uniwersytetu w Toronto, badając również zmiany jasności tego pojazdu, wraz z jego rotacją umieszczając część wyników na twitterze.
Dodatkowym zagrożeniem dla badań nad pozaziemskim światem może być zanieczyszczenie biologiczne pojazdu. Z reguły dalekie misje kosmiczne, przekraczające ziemską atmosferę, są oczyszczane, tak aby wszelkie sprzęty były sterylne. Ma to uchronić inne ciała niebieskie przed przeniknięciem doń ziemskich mikrobów, które mogłyby zakłócić przyszłe i obecne badania. Tu jednak mamy do czynienia z pojazdem, który nie został należycie przygotowany na wypadek takiej sytuacji, a obecnie posiada orbitę pomiędzy Ziemią a Marsem. Uderzenie takiego pojazdu w glebę czerwonej planety może spowodować przeniknięcie ziemskich bakterii na jej powierzchnię. Po więcej informacji odsyłam do Pulsu Kosmosu.
Podsumowując: Samochody elektryczne na długo będą posiadały miano najszybszych ziemskich (nie wykluczajmy istnienia istot rozumnych we wszechświecie, wszak to, że się z nami nie kontaktują, dowodzi ich inteligencji) czterokołowców. Tesla krążąca w przestrzeni kosmicznej może okazać się zagrożeniem dla innych planet i powinno to być przestrogą dla przyszłych tego typu projektów.
Część następna
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Wróć do „W cieple kominka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość