Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Kwietnia czeka nagroda książkowa - powieść ''Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafon!

Zapraszamy do udziału w zabawie komentatorskiej „Piórko”! Rozruszajmy forum na wiosnę!

Obrazek

Mikroblog forumowy: Kopulacja ryb zmienia rzekę

Poza tematyką literatury oraz pisarstwa. Rozmowy o wszystkim i niczym.

Jak wiele czasopism popularnonaukowych i specjalistycznych przeczytałeś/aś w ciagu minionego roku?

Żadnego
2
25%
Od jednego do trzech
2
25%
Od czterech do ośmiu
1
13%
Od dziewięciu do dwunastu
1
13%
Więcej niż dwanaście
2
25%

Liczba głosów: 8

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#1 » 30 mar 2018, o 16:31

Część poprzednia
Viam qui nescit qua deveniat ad mare
Eum oportet amnem quærere comitem sibi.

Ten, który nie zna drogi do morza,
powinien brać rzekę za przewodnika.
Plaut

Powyższe tłumaczenie jest moje, autorskie, więc znawców antycznej łaciny, z góry przepraszam za błędy. Dodatkowo powyższa ankieta, choć nie związana bezpośrednio z tematem pomoże mi przy kolejnym wpisie komentującym artykuł w przedostatnim numerze PAUzy (420).

Czy wiedzieliście, że rybie tarło mogło obniżyć dno niektórych rzek nawet o 30 procent? Paru amerykańskich geomorfologów zbadało wpływ łososi na erozję dna rzecznego i naruszenie spoistości jego osadów. Wyniki wyszły zaskakujące. Okazało się, że wypiętrzanie gór mogło spowodować specjalizację i powstanie nowych gatunków wśród ryb, tak by umożliwiły sobie łatwiejsze składanie ikry. Jak na razie Alexander K. Fremier i jego koledzy, będący autorami pracy opublikowanej w Geomorphology skłonili do zadawania pytań o rozmiary i konsekwencję tego zjawiska.
Na podstawie artykułu z Scientific American, autorstwa Doug'a Main'a
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Alchemik
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#2 » 30 mar 2018, o 17:22

Niezłe tłumaczenie. Zachowuje sens.

Czy rybie tarło?
Ja po prostu wiem, że wiele skał jest wyrzeźbionych z pozostałości organicznych.
Rzeźbią się od momentu powstania życia.
Ewolucja jest nieomylna, choć bezmyślna i działa tylko jako koszenie śmiercią tych najmniej przystosowanych.

Każdy mikrobiolog ma to pod szkiełkiem mikroskopu. Wśród mikroorganizmów ewolucja działa względnie szybciej.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#3 » 30 mar 2018, o 19:32

Alchemik pisze:Niezłe tłumaczenie. Zachowuje sens.

Cieszę się, daje mi to nadzieję na zdanie w tym roku egzaminu z łaciny.

Alchemik pisze:Czy rybie tarło?
Ja po prostu wiem, że wiele skał jest wyrzeźbionych z pozostałości organicznych.
Rzeźbią się od momentu powstania życia.
Ewolucja jest nieomylna, choć bezmyślna i działa tylko jako koszenie śmiercią tych najmniej przystosowanych.

Każdy mikrobiolog ma to pod szkiełkiem mikroskopu. Wśród mikroorganizmów ewolucja działa względnie szybciej.

Chodziło mi o erozję osadów rzecznych, będącą konsekwencją swoistego tarła, które u łososi polega na wydrążeniu dwóch niewielkich zagłębień, w dolnym samiczka składa jaja, a w górnym samiec spermę, spływającą w dół by zapłodnić jajeczka. Ryby te dostosowały z pewnych powodów swoje organizmy do płynięcia pod prąd, więc pewnie i ten dziwny rytuał pseudokopulacyjny ma swoje ewolucyjne zastosowanie.

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Post#4 » 9 kwie 2018, o 21:28

Pytania nie zrozumiałem, jednak ankietę wypełniłem :))

Wypiętrzenie gór wymusiło specjalizację również w obrębie homo sapiens... ostatecznie mieszkańcy Podhala nie wzięli sie z niczego :))

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#5 » 9 kwie 2018, o 21:32

szczepantrzeszcz pisze:Pytania nie zrozumiałem, jednak ankietę wypełniłem :))

Mam problem z pytaniami. Wiem o co chcę zapytać, choć odbiorca pytania nie zawsze zrozumie o co mi chodzi.

Wypiętrzenie gór wymusiło specjalizację również w obrębie homo sapiens... ostatecznie mieszkańcy Podhala nie wzięli sie z niczego :))

Zawsze pewne warunki klimatyczne i terenowe powodują zróżnicowanie w obrębie gatunku. Bardzo dobrze, bo lubię oscypki i góralski bimber.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014

Post#6 » 9 kwie 2018, o 21:40

Ankietę zaliczyłem. Czasopisma nie przeczytałem żadnego, ale za to książek o takim charakterze kilkanaście (może nawet więcej) oraz niezliczoną liczbę takowych artykułów i filmików na YT, z dziedzin, które mnie interesują. Mam wrażenie, że czasopisma to trochę przeżytek. W sieci jest szybciej, więcej i jeszcze się rusza, a i płacić nie trzeba. Poza tym w w pobliskim kiosku oraz sklepie spożywczym, w którym jest cały regał różnych pisemek, takowych nie zauważyłem; wiec teoretycznie mogę nawet wątpić, czy jeszcze istnieją.

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Post#7 » 9 kwie 2018, o 21:50

DuralT pisze:Mam problem z pytaniami. Wiem o co chcę zapytać, choć odbiorca pytania nie zawsze zrozumie o co mi chodzi.
Nie zrozumiałem, czy chodzi o pojedynczy artykuł, czy przeczytanie magazynu w jakimś tam stopniu, no i rzecz jasna są wątpliwości, które wyartykułował Gorgiasz.

Gorgiasz pisze:Mam wrażenie, że czasopisma to trochę przeżytek. W sieci jest szybciej, więcej i jeszcze się rusza...
Gorgiaszu, Twój komentarz sprawił, że w wesołym nastroju pójdę dzisiaj spać.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#8 » 9 kwie 2018, o 22:28

szczepantrzeszcz pisze:
DuralT pisze:Mam problem z pytaniami. Wiem o co chcę zapytać, choć odbiorca pytania nie zawsze zrozumie o co mi chodzi.
Nie zrozumiałem, czy chodzi o pojedynczy artykuł, czy przeczytanie magazynu w jakimś tam stopniu, no i rzecz jasna są wątpliwości, które wyartykułował Gorgiasz.

W jakimkolwiek, sięgnięcie i przeczytanie artykułu, czy jej całej liczę jako jednokrotne sięgnięcie.

szczepantrzeszcz pisze:
Gorgiasz pisze:Mam wrażenie, że czasopisma to trochę przeżytek. W sieci jest szybciej, więcej i jeszcze się rusza...
Gorgiaszu, Twój komentarz sprawił, że w wesołym nastroju pójdę dzisiaj spać.

Właściwie to właśnie jest kwintesencja mojej ankiety. Czy czasopisma popularnonaukowe to przeżytek? Z ciekawości Gorgiaszu, czy zdarza Ci się przeczytać artykuł naukowy w formie online? Aż tak Cię to rozbawiło Szczepanie?

Gorgiasz pisze:Ankietę zaliczyłem. Czasopisma nie przeczytałem żadnego, ale za to książek o takim charakterze kilkanaście (może nawet więcej) oraz niezliczoną liczbę takowych artykułów i filmików na YT, z dziedzin, które mnie interesują.

Monografii na dany temat, czy też zbiorów esejów? Co do treści filmów z platformy online, ja również wiele takich oglądam.

Gorgiasz pisze: Mam wrażenie, że czasopisma to trochę przeżytek. W sieci jest szybciej, więcej i jeszcze się rusza, a i płacić nie trzeba. Poza tym w w pobliskim kiosku oraz sklepie spożywczym, w którym jest cały regał różnych pisemek, takowych nie zauważyłem; wiec teoretycznie mogę nawet wątpić, czy jeszcze istnieją.

Ani jednego? Wiedza i Życie, Świat Nauki, Świat Wiedzy, Focus, 21. Wiek... żaden z nich?

thomasward
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#9 » 10 kwie 2018, o 09:00

Ogólnie to czasopisma naukowe biorę tylko do pociągu jako przerwę dla książki... Więc od jednego do trzech. Jak już to biorę 21. Wiek, bo najbardziej mi odpowiada. Ale strony popularnonaukowe takie jak Futurism.com czy kopalniawiedzy.pl to odwiedzam codziennie. ;)

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Post#10 » 10 kwie 2018, o 09:22

Aż tak Cię to rozbawiło Szczepanie?
...że się rusza - skojarzenie z gniazdem jakichś baraszkujących puchatych stworzonek. Porównanie wiedzy, sprawy traktowanej serio, z taką ferajną jest zabawne.

Wróć do „W cieple kominka”