Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Kwietnia czeka nagroda książkowa - powieść ''Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafon!

Proza marca: Złodziej wspomnień - prolog | Poezja marca: cztery pory odpustów

Zapraszamy do udziału w zabawie komentatorskiej „Piórko”!
Rozruszajmy forum na wiosnę!

Obrazek

Mikroblog forumowy: Kryptowaluty

Poza tematyką literatury oraz pisarstwa. Rozmowy o wszystkim i niczym.
Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#1 » 8 kwie 2018, o 11:37

Część poprzednia

Zacznę od tego czym jest kryptowaluta. Jak sama nazwa nam mówi jest to pieniądz nie istniejący w fizycznej formie. Istnieje on jedynie w formie kodu cyfrowego, jako ciąg znaków. Zdobywa się go "kopiąc", czyli udostępniając moc obliczeniową swojego komputera. W czasie wydobywania waluty nasza moc obliczeniowa idzie do monitorowania transakcji w systemie blockchain, czyli program próbuje dopasować, rozgryźć fragment kodu źródłowego i dodać blok, gdy mu się to uda, użytkownik zdobywa kryptomonetę. W obecnej chwili kryptowalutami możemy płacić w wielu miejscach i są one przedmiotem spekulacji giełdowych. (Po większą ilość informacji na ten temat odsyłam do artykułów zawartych w Świat Nauki Luty 2018 nr 2)
Co to zmieniło w moim życiu? Właściwie to nic. Nie grałem na giełdzie nimi, nie korzystałem w normalnym życiu, choć w przyszłości miałem taki zamiar. Dlaczego piszę, że miałem? Komunikat MF położył mój mały pomysł na łopatki. Zamierzałem pomóc w przeliczeniach naukowych na zasadzie udostępniania mocy obliczeniowych telefonów komórkowych (tak to nie jest błąd, nawet te starsze modele mogą kopać) do obliczeń i weryfikacji danych naukowych. Jest wiele projektów badawczych w Polsce, które wymagają masy przeliczeń. Z tego powodu zakupiono superkomputer na AGH, jednak do niego jest niesamowita kolejka, co wzdłuża czas oczekiwania na wyniki. Wymyśliłem by obliczenia te prowadziła rozproszona sieć jednostek, kontaktujących się przy pomocy Wi-Fi. Telefon podłączony w domu do ładowania spokojnie może dokonać masy obliczeń. Stworzono by specjalną walutę (PANUś), która byłaby wynagrodzeniem dla kopiących. W zamian możnaby przy jej pomocy zakupić publikacje naukowe wydawnictw związanych z uczelniami, PAN i PAU. Można by również zakupić obiady na stołówkach i restauracjach położonych w pobliżu ośrodków akademickich.
Ogólnie z powodu nowelizacji ustawy MF, która dotyczyła kryptowalut pomysł legł w gruzach. Choć oczywiście jeden PANUś mógłby być ekwiwalentem złotówki (płaciłoby się wtedy grosz od każdej transakcji), ale nastawienie polityki fiskalnej rządu zwiastuje, że i to by utrudniono, zwłaszcza, że waluta ta byłaby ściśle powiązana z państwem Polskim.

PS: Przypominam o ankiecie w poprzednim poście, naprawdę zależy mi na większej ilości odpowiedzi.

Część następna
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Karen
mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi i Autor Miesiąca

Post#2 » 8 kwie 2018, o 11:51

Co do kryptowalut, to się nie wypowiem, bo to zupełnie nie mój obszar zainteresowania.
Podoba mi się jednak zamysł mikrobloga, ale na Twoim miejscu przemyślałabym jeszcze raz ''lokalizację'', bo ''W cieple kominka'' chyba nie do końca pasuje. Może to i luźniejsze przemyślenia, nic super profeszynal, ale wydaje mi się, że lepiej by pasowało do ''Publicystyki''? ;)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#3 » 8 kwie 2018, o 12:00

Początkowo tam się to znajdowało, jednak z powodu braku komentarzy i sugestią Cam, mikroblog przenieniosłem tu :-)
Pomyślę nad rozwiązaniem tego problemu. Tu przynajmniej teksty dostały komentarze.

Awatar użytkownika
Karen

Post#4 » 8 kwie 2018, o 16:07

Hmm, komentarze to dosyć sensowny argument. Może faktycznie w tym dziale więcej osób zwraca uwagę na Twojego mikrobloga. ;) Nawet bym to rozumiała, bo sama raczej omijam publicystykę, czasem wręcz bezmyślnie, odruchowo. ;)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#5 » 9 kwie 2018, o 21:22

A nie prościej płacić walutą? Ale wtedy fiskus mógłby być mniej potrzebny... oj, aż strach pomyśleć...

...że o ograniczeniu podatków i likwidacji wszystkich ulg, zwolnień oraz innych form przekrętu nie wspomnę.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014

Post#6 » 9 kwie 2018, o 21:42

A nie prościej płacić walutą?

Płacić prościej, ale spekulować trudniej.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#7 » 9 kwie 2018, o 22:35

Gorgiasz pisze:
A nie prościej płacić walutą?

Płacić prościej, ale spekulować trudniej.

Każdy myśli nad tym jak zarobić, a łatwiej jest osiągnąć zysk na wahaniach bitcoina niż na kursie dolar-euro. Jak zawsze, z tym, że kryptowaluty stały się akcjami dużego ryzyka, a nie jak zwykle walutą lub towarem, obłożonym znacznie mniejszym wahaniem kursu.

Wróć do „W cieple kominka”