Ostatnio przeczytane książki

Dyskusje o książkach, ich autorach i na pokrewne tematy.
Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#431 » 2 gru 2017, o 09:00

Ja ostatnio przeczytałam ''Kasację'' Remigiusza Mroza. A raczej pochłonęłam, bo zajęło mi to niecałe 5 dni - błyskawiczne tempo, zważywszy na zajęcia na uczelni od rana do wieczora.
Pozytywnie się zaskoczyłam. Nie wiem czemu, nie wiem skąd, ale kiedyś mi się obiła o uszy negatywna opinia na temat autora, dlatego do książki podeszłam raczej z rezerwą. Całkiem niepotrzebnie - jak się okazało. Mróz trafił w moje gusta. Morderstwo, intryga, wyraziści bohaterowie - czego mogę chcieć więcej, jako miłośniczka kryminałów i thrillerów? :kuku:
Chyłka - twarda baba, ironiczna, cyniczna, zaprawiona w bojach prawniczka. I Kordian - trochę zakręcony, trochę pierdołowaty świeżak tuż po studiach - mimo, że normalnie taki typ faceta raczej mnie drażni, to Kordian jakoś zdobył sobie moją sympatię. Choć momentami kontrast charakterów wydawał mi się aż nazbyt wyrazisty, trochę przesadzony - Chyłka zbyt męska, a Kordian zbyt ciapkowaty, to jakoś to nie raziło.
Zaczynam część II cyklu i mam nadzieję, że ona też będzie trzymać poziom.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#432 » 2 gru 2017, o 10:35

Czytałem Przewieszenie (druga część cyklu). Potem z ciekawością sięgnąłem po Trawers (część trzecia), jednak na więcej nie starczyło chęci. Trochę szkoda, że Autor pisze opowieści w taki... hurtowy sposób. Niestety - widać, słychać i czuć. Tak czy inaczej, swojego czasu nie uważam za stracony.

Karen, czytałaś cóś Marcina Ciszewskiego?

Awatar użytkownika
Karen

Post#433 » 2 gru 2017, o 11:20

Szczepan, to chyba pomyliłeś cykle, ja czytam cykl o Chyłce - druga i trzecia część to odpowiednio Zaginięcie i Immunitet. Te o których mówisz, to o komisarzu Forście - inny cykl. :)

I nie, nie czytałam nic Ciszewskiego. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#434 » 2 gru 2017, o 12:37

Nie nie pomyliłem, tylko niejasno napisałem. Czy ten cykl o Chyłce to jakaś "prawnicza" sensacja? Czytając o komisarzu spodobał mi się rzeczowy stosunek Autora do bagna nazywanego (nieco na wyrost) wymiarem sprawiedliwości. Swego czasu próbowałem podejść do klasyki prawniczego gatunku (juz nawet nie pamiętam nazwiska autora) i odrzuciło mnie po trzydziestu stronach - stąd pytanie.

Tommia
scyzoryk
scyzoryk

Post#435 » 4 gru 2017, o 16:48

Szamanka od umarlaków, urban fantasy Martyny Raduchowskiej. Zainteresowałam się, bo wcześniej czytałam jej cyberpunk. Czarne światła były lepsze, ale ta też sympatyczna - lekka, zabawna, przyjemni bohaterowie.

Awatar użytkownika
Palmer
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#436 » 15 sty 2018, o 17:44

Józef Mackiewicz, dylogia (tak się chyba mówi?) "Droga donikąd" i "Nie trzeba głośno mówić".
Doskonałe!

Awatar użytkownika
chinatsa
scyzoryk
scyzoryk

Post#437 » 25 sty 2018, o 20:13

Rebecca Stead „Kłamca i szpieg”
Jak ja już się uprę, że muszę kupić sobie jakąś fajną książkę, to nie ma przebacz! No muszę i kropka. Niestety wszelkie księgarnie w zasięgu mojego miejsca zamieszkania raczej są niewielkie i ciężko natrafić na to, co bym chciała, więc kończy się na tym, że szukam po pułkach "tej jednej jedynej". No i znalazłam: Kłamca i szpieg. Moje zwoje myślowe musiały na chwilę zwolnić pracę, bo czytając wyszczególniony na tylnej okładce fragment, byłam pewna, że bohaterami będą osoby dorosłe, względnie starsi nastolatkowie. Kiedy wróciłam do domu i zaczęłam czytać, trochę się wkurzyłam. Dzieciarnia?! No ja lubię czasem takie młodzieżówki, ale może niekoniecznie miałam na to akurat ochotę. Jednak pojęczałam, ponarzekałam i zabrałam się do czytania.

Kłamca i szpieg opowiada o dwóch dzieciakach, ledwo nastolatkach, którzy szukają przysłowiowego "haka", na sąsiada, który (według Safera) jest mordercą lub przynajmniej kryminalistą. Już sam początek zainicjowania spotkania między chłopakami jest dosyć oryginalny. Tajemnicze wiadomości od klubu szpiegów i spotkanie w piwnicy z pewnością nie jest początkiem większości przyjaźni. Niemniej jednak właśnie tak zaczyna się historia znajomości Georges'a, chłopca nękanego w szkole przez rówieśników z Saferem, dzieciakiem, który nie chodzi do szkoły i ma zadatki na typowego szpiega. Od czasu do czasu przewija się w historii też reszta jego dziwacznej rodziny, oraz ojciec Georges'a, jego nauczyciele i koledzy.
Spoilerować historii nie mam zamiaru, bo zakończenie jest naprawdę ciekawe, czego, szczerze mówiąc, się nie spodziewałam zupełnie. No, może troszkę. Historia jest poprowadzona zgrabnie i przemyślanie, a bohaterów da się lubić niemal od samego początku. Może wydawać się, że książka skierowana jest jedynie do młodzieży, ale w pewnym momencie orientujemy się, że w obydwu historiach, Safera i Georges'a, jest drugie głębokie i w dodatku całkiem ciemne dno.
No tak, dobrze widzieć, że mój wewnętrzny radar do wyszukiwania dramatycznych historii z lękami trawiącymi bohaterów, ma się całkiem dobrze.
Serio, to książki mnie wybierają, nie ja je.
Tak czy tak, tytuł polecam i starszym i młodszym. Nie jest to górnolotna historia pełna finezyjnych metafor, lecz ciepła opowieść o tym, jak bardzo potrzebne są przyjaźnie i że pozory naprawdę mylą.

A teraz wracam dokończyć "Człowiek o 24 twarzach".
— A ja im udowodnię, że potrafię!
— Co potrafisz?
— Marzyć.
— I komu chcesz to udowodnić?
— Światu i tym, którzy zapomnieli już, że coś takiego istnieje.

Awatar użytkownika
Palmer
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#438 » 26 sty 2018, o 12:16

"Rosja w łagrze" Iwana Sołoniewicza. Polecam najgoręcej jak się da! :)

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#439 » 27 sty 2018, o 19:28

Zacznę sobie zapisywać tutaj książki przeczytane w danym roku.

1. Amir D. Aczel "W poszukiwaniu zera"

Matematyczna odyseja do źródła pochodzenia liczb. Tak głosi podtytuł i uważam go za adekwatny. W tej publikacji prof. Aczel przedstawia nam drogę do swojego ostatniego odkrycia, jednego z najważniejszych dla historii matematyki. Jeśli chcesz się dowiedzieć, skąd pochodzą obecnie używane cyfry oraz gdzie znajdują się pierwsze znaki obrazujące dzisiejsze zero, to jest to książka dla Ciebie. Napisana została lekkim językiem, którego nie przeciążyli tłumacze, emocjonująca do ostatniej strony, przez co czytałem ją jak powieść.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#440 » 19 mar 2018, o 16:34

"Rok 1984" Orwella. Wstyd, że dopiero teraz. Przerażająca, zostawiająca ślad w mózgu na długo. Chciałabym wiedzieć już, teraz, czy jest prorocza, pomimo tego, że od wydania minęło prawie 70 lat, a jesień ludów już dawno za nami. Hm?
where does everybody go when they go?

Wróć do „Książki”