Poszukuję utworu dramatycznego o tematyce edukacji

Kącik miłośników słowa pisanego. Mini-recenzje, dyskusje i rozmowy na tematy związane z literaturą. Podziel się, kto jest twoim ulubionym pisarzem, co ostatnio przeczytałeś i co chciałbyś przeczytać w przyszłości.
AM-ageon
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 9 lip 2019, o 00:27

Cześć, proszę o pomoc. ;)) Poszukuję ciekawego niedługiego utworu dramatycznego o tematyce publicznej edukacji o wadach i zaletach. Poszukuję historii o ludziach co zostali skrzywdzeni przez szablonowe myślenie, niesprawiedliwość i zostali odrzuceni przez społeczeństwo przez to, że nie potrafili się odnaleźć w tym systemie kształcenia. Pomimo, że jak się później okazuje, byli to ludzie bardzo bogaci o wielkim potencjale (np. Albert Einstein, Vincent van Gogh). Interesują mnie historie o ich dramatach, trudnościach i cierpieniu. Mogą to być również historie o konsekwencjach głupoty społecznej, podążaniu za tłumem, braku asertywności, o braku samodzielnego myślenia wynikającego z funkcjonowania danego społeczeństwa albo wynikającego ze skrzywienia wynikającego z procesu edukacji. Myślę, że najlepiej opisuje interesującą mnie tematykę poniższy mem:
https://demotywatory.pl/4896991/Ucz-sie ... oslusznych
Poszukuję również historie o ludziach, którzy może podjęli walkę z systemem z różnym skutkiem.
Piszę ponieważ jestem zainteresowany wystawieniem sztuki teatralnej o tej tematyce, a pomysł ten mam już od dłuższego czasu. Proszę Was o podzielenie się Waszymi propozycjami. Z góry dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
xeno
lekki sztylet
lekki sztylet
Zobacz teksty użytkownika:

Post#2 » 9 lip 2019, o 02:32

Ferdydurke w sumie? Fragment z tego był wymogiem do założenia konta(Swoją drogą nie czytałem ale dostałem tyle pozytywnych opini na temat tego dzieła że waw). A fragmenty Ferdydurke dostają często adaptacje w sztuce teatralnej.. (Które już widziałem i są bardzo dobre) Jeżeli dalej idziemy w krytykę systemu to "Folwark Zwierzęcy" Orwella jest dosyć trafną krytyką Stalinizmu. Jeżeli chcesz czegoś lekkiego i głupiego apropos norm społecznych to mam swoją opowiastkę "Satyra Społeczeństwa". Ale wątpie czy dałoby się to wystawić w szkole albo w ogóle link ----->
https://www.enklawa.net/satyra-spoleczenstwa,6556

Wróć do „Biblioteczka”