Zachęcamy do głosowania! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Maja czeka nagroda książkowa - powieść ''W imię dziecka'' autorstwa Iana McEwana!

Ogłaszamy czas wielkich wyborów na Autora Miesiąca w dziale prozy!

Obrazek

Ostatnio przeczytane książki

Dyskusje o książkach, ich autorach i na pokrewne tematy.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Ostatnio przeczytane książki

Post#1 » 13 lut 2009, o 12:30

Jakie książki ostatnio przeczytaliście?
Prosiłabym tylko o pisanie z dłuższymi lub krótszymi recenzjami, swoimi uwagami i opiniami - tyle że możliwie bez większego zdradzania fabuły i spoilerowania.

Cóż, wczoraj akurat skończyłam Pierwszy krok Adama Przechrzty, książkę, którą odłożyłam kiedyś w połowie, mając ciekawsze tytuły pod ręką - chociaż z początku byłam naprawdę miło zaskoczona, potem poziom nieco spadł i już nie wskoczył na wyższy szczebelek.
O dziwo, mimo ponad półrocznej przerwy, gdy znowu wzięłam Pierwszy krok do ręki, szybko przypomniałam sobie, co działo się wcześniej - nie wiem, czy liczy się to na plus dla książki, czy też nie, bo z jednej strony wskazywałoby na wyrazistość bohaterów i fabuły, ale skłaniałabym się raczej na pewną banalność całej osi wydarzeń, przez co bez trudu wszystko skojarzyłam. W sumie najbardziej mnie drażniła pewna niekonsekwencja - bo mamy przedstawiony sojusz Francji i Imperium Rzymskiego, ale autor nigdy nie wyjaśnił, jakim sposobem Rzym uniknął upadku w wieku bodajże V. Potem na podium pt. "Irytujące" wskakiwała pewna głupia cecha większości postaci - dziecięca zadziorność, odszczekiwanie, kopanie pod stołem czy szturchanie. Z początku miało to swój urok, ale potem zapaliła się lampka: "dość!", gdy królowa kolejny raz ze swoim kuzynem-księciem dla żartów prztykała się jak dziesięcioletnie rodzeństwo - ile można? A potem, potem - już takie drobniejsze szczególiki.
Gdybym miała oceniać na gwiazdki, dałabym trzy na sześć, może więcej, bo miała spory potencjał i na początku świetnie mi się czytało, ale potem oklapło ;)
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Re: Ostatnio przeczytane książki

Post#2 » 15 lut 2009, o 22:16

Ja za to w czasie jakże pasjonującej, tym razem grubo ponad siedmiogodzinnej jazdy pociągiem, "łyknęłam" sobie po raz kolejny Dobry Omen Pratchetta i Gaimana. Naprawdę, wspólne napisanie książki to był- według mnie- z ich strony genialny pomysł. Jest błyskotliwa, ciepła i pełna humoru. Występuje w niej najlepszy demoniczno-anielski duet, jaki udało mi się spotkać, mały Antychryst o cudownie pogmatwanym sposobie myślenia i najlepiej politycznie zorientowane kaczki z St. James Park. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to gorąco polecam. Aczkolwiek z drugiej strony chyba polecę raczej oryginał (który muszę gdzieś w końcu wygrzebać), bo już czytając samo polskie tłumaczenie można się zorientować, że właściwie to jest badziewne :|
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Camenne

Post#3 » 5 mar 2009, o 21:57

Czarne oceany. Brak słów, zaparty dech, sic. Bo, o ile są być może dłużyzny spowodowane wyjaśnianiem wielu podstaw rzeczywistości ileśtam lat do przodu - jestem pod wielkim wrażeniem; nie mam nic do stylu, nawet mimo zaśmiecenia masą angielskich zwrotów (co, ani fabuły (może momentami zgrzytały szwy łączące oderwane od siebie wątki, ale to jakoś nie wadziło), a zwłaszcza zadziwiły mnie rozmach świata i cała ta układanka różnych detali - ooogrom! wątków, które może mogły skonfundować czytelnika, ale potem tak ładnie się skupiają w całość, a jaka frajda z układania sobie tego w głowie! :)
Jak nie macie co czytać, przeczytajcie Dukaja, bo skoro Czarne oceany są podobno jego najgorszą książką, to dalej może być tylko lepiej ;)
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Camenne

Post#4 » 24 mar 2009, o 11:00

Dobra, w sobotę skończyłam Zahira - i naprawdę nie lubię Coelho, po prostu: mądrości dla naiwnych. Mimo że książka powstała w odstępie dziesięciu lat od Alchemika (czyli można by wnioskować, że autor syci się prawdami chociaż odrobinkę mniej naiwnymi i pretensjonalnymi), dalej poziom umysłowy dojrzałej, bystrej piętnastolatki. Ale styl trochę na plus, bardziej strawnie, prawie że nie ma podstawówkowego poziomu wypowiedzi w porównaniu z Alchemikiem ;)
A tak poza tym - wiecie, z reguły nie odczuwam szacunku do autorów, gdy swojej głównej postaci nadają przeszłość (a raczej początki kariery) analogiczną do własnej i robią z nich twórców własnych książek (dla przykładu, narrator, czyli główny bohater, nie raz wspomina o "uwielbianym przez czytelników" pomyśle z chłopakiem, wędrującym ku spełnieniu swoich marzeń, i alchemiku!), a zwłaszcza, gdy w trakcie rzuca hasłem: "Pisarz może pisać tylko o tym, co sam przeżył" - czyt. bohater numer uno to bez wątpienia jego alter ego - a jeszcze nie raz, nie dwa, a ciągle narzeka, że krytycy po nim jadą. Buhahah, zabiła mnie wyliczanka na którejś stronie głównie zarzucanych jego stylowi i książkom "przewinień" - typu "banalne prawdy", "prosty, płytki styl, krótkie zdania" i podobne, co oczywiście bohater-Coelho komentował: "Jakby głębię stylu zapewniały długie zdania" dla przykładu. Kwik i kilometr mułu, nie ma to jak w książce żalić się na krytyków :lol:
Nie przepadam po prostu za panem C. i tyle.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#5 » 26 mar 2009, o 21:14

Miecz dla króla T.H. White'a, czyli pierwszy tom cyklu Był sobie raz na zawsze król
To jest naprawdę bardzo nietypowa saga arturiańska. Niezwykle nietypowa, bo znajdziemy w niej oprócz postaci niezbędnych, na przykład także Robin Hooda (a właściwie Wooda - wszyscy przekręcają jego przydomek ;) ) i jego wesołą bandę, króla Pellinore'a tropiącego Bestię Dyżurną (albo Bestię Dyżurną tropiącą jego - jeśli wszystko im się pokręciło) oraz wiele innych postaci, w tym zwierząt dużych i małych. Książka jest naprawdę cudowna, baśniowa i pełna humoru. Po prostu przeurocza. Jeśli ktoś chce odpocząć od przyciężkawego industrialu napakowanego smęcącymi postaciami zmęczonymi życiem, a pragnie skosztować świeżego powietrza starej Anglii, ta książka jest zdecydowanie dla niego ;)

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#6 » 12 kwie 2009, o 23:23

Tak post pod postem, no ale trudno...

Robert E. Howard, Conan: godzina Smoka, czyli lektura, która miała na celu przypomnienie, czym jest heroic fantasy ( :twisted: ). I powiem Wam, aż żałuję, że dopiero teraz się za to wzięłam. Bo Conan okazał się fajnym i nie takim głupim facetem (acz peeeełnym barbarzyńskich instynktów, co jest podkreślane wielokrotnie xD), fabuła nie jest może specjalnie skomplikowana, ale wciągająca, a akcja jest wartka i nie doskwierają jej dłużyzny. Oczywiście, jak się już się weźmiecie za Conana, to nie spodziewajcie się glębi i epickości na miarę Władcy Pierścieni (chociaż to też poważny klasyk), bo się srodze zawiedziecie, jednak jeśli chcecie czegoś szybkiego i przyjemnego do czytania, przy czym się nie będziecie nudzić, a gdzie krew się leje, zaś kobiety lgną do bohatera (no, choć tu są tylko dwie), to szczerze polecam xD

Bestia
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#7 » 13 kwie 2009, o 14:13

"11 minut" Paulo Coelho.
Miałam nadzieję na dobrą książkę o kobiecie, która dostała po głowie od życia... a dostałam banalną bajeczkę dla 15-latek bez większych wymagań literackich.
Świat przedstawiony leży (tak, dzieje się większość w Genewie, w parku przy jeziorku, w klubie "Copacabana" bądź gdzieś w mieście czy hotelu - co z tego, skoro tylko tyle wiem?). Podłoże psychologiczne - może i nie leży, ale pełźnie, ledwo zipiąc. Miałam dziwne wrażenie, jakby wszystko było oderwane od rzeczywistości.
No dobra, krótko, zwięźle i na temat. Bo nie ma sie nad czym rozwodzić.

Awatar użytkownika
Camenne

Re: Co aktualnie czytasz?

Post#8 » 13 kwie 2009, o 14:49

Zaczęłam Odyseję - dla przyjemności, nie z przymusu, uwielbiam mitologię grecką, więc czas się wziąć za Homera xd

Bestia
lekki sztylet
lekki sztylet

Re: Co aktualnie czytasz?

Post#9 » 13 kwie 2009, o 15:09

Arsene Lupin, Dżentelmen Włamywacz Maurice'a Leblanca.
Póki co naprawdę przyjemna lektura, ładnie napisana, niezłym stylem. A samego pana Arsene'a Lupin już wielbię i ubóstwiam za jego niezwykle dżentelmeńską arogancję i pewność siebie :D

Awatar użytkownika
Camenne

Post#10 » 18 kwie 2009, o 10:55

O, Gra anioła, zapomniałam o tym, a przeczytałam już z dwa tygodnie temu. Jak dla mnie lepsze od Cienia wiatru, mroczniejsze, mocno zakrawające na fantastykę i posiadające momentami pokrętną fabułę przez nagromadzające się tajemnice na temat niezwykłości pana Corelli. Polecałabym, nawet jeżeli kogoś taka tematyka nie interesuje, mimo wszystko warto znać książkę, która pewnie będzie równie popularna jak Cień wiatru (co mnie, poza tym, irytuje, bo fascynacja Cieniem... po pewnym czasie zaczęła wyglądać po prostu na masówkę w stylu "wszyscy czytali, wszyscy lubią, to i ja napiszę, że to moja ulubiona książka" :S).

Wróć do „Książki”