Bilgamesz (Gilgamesz)

Dyskusje o książkach, ich autorach i na pokrewne tematy.
InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Bilgamesz (Gilgamesz)

Post#1 » 17 gru 2014, o 13:29

Ktoś może czytał? Ktoś interesuje się tym textem? Mnie wciągnął już jakiś czas temu. Mam versję wydaną przez wydawnictwo Penguin, w serii Penguin Classics. Opowieść o mitycznym władcy Uruk świetnie nadaje się na film, np. na niepełnometrażową animację. Może się doczekamy.
________
Ludzie są stworzeni do tego, by pożądać

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Bilgamesz (Gilgamesz)

Post#2 » 1 sty 2015, o 16:17

Tyle tu piszacych osob, a nikt nie czytal slynnego eposu dwurzecza? Az trudno w to uwierzyc.
________

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Bilgamesz (Gilgamesz)

Post#3 » 1 sty 2015, o 18:21

InfraRedSubZeral pisze:Tyle tu piszacych osob, a nikt nie czytal slynnego eposu dwurzecza? Az trudno w to uwierzyc.

Czytał. I co?

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Bilgamesz (Gilgamesz)

Post#4 » 2 sty 2015, o 11:57

Gorgiasz pisze:Czytał. I co?

Hmmmm. No i jak Ci się ta opowieść podoba, czy zrobiła na Tobie wrażenie.... Niektórzy zaczynają uczyć się języków rejonu Wschodu Starożytnego po tym, jak Bilgamesza przeczytali. Niektórzy idą na uniwersytet, po to, żeby uczestniczyć w otwartych wykładach na wydziale asyriologii i hetytologii. Etc.

Kiedy ten text czytałeś. Jak Ci się go czytało. Co sądzisz o przebiegu wydarzeń. Czy nie wydaje Ci się trochę dziwne, że wypowiedzi postaci są często wprowadzane stwierdzeniem, że postać otworzyła usta? A walka z Huwawą i 7 aur opuszczających go po kolei? A motywy, jakie wykorzystano w grach video, m.in. God of War? Etc. Etc. No chyba, że text Cię znudził i pozostawił całkowicie obojętnym....
________

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Bilgamesz (Gilgamesz)

Post#5 » 2 sty 2015, o 14:43

Czytałem dawno, ale później kilkakrotnie zaglądałem. Polski przekład (o ile dobrze pamiętam) którym dysponowałem, nie był z oryginału i miał wszystkie związane z tym wady. Był zanadto „zeuropeizowany”. Nie zrobił on na mnie większego wrażenia. Jeśli kogoś zafascynował, to głębsze zainteresowanie asyriologią, a w szczególności językiem jest jak najbardziej słuszne. Czytanie jakichkolwiek starożytnych tekstów w przekładzie, jest czymś bardzo powierzchownym i w żadnym razie nie może dać obrazu zbliżonego do prawdy (na tyle, na ile dzisiejszy człowiek ze wszystkimi swymi uwarunkowaniami, jest w stanie do niej się zbliżyć). Ale w przypadku tego języka i tej kultury – to trudne zadanie. W każdym razie ja nie próbowałem.

Gilgamesz wrażenia specjalnego na mnie nie zrobił. Na pewno ukryte są tam różne symboliczne znaczenia, ale z posiadanego przekładu nie potrafiłem ich dostrzec. Nic specjalnego nie utkwiło mi w pamięci. Owszem, była tam jakaś symbolika liczbowa, powtarzała się bardzo często liczba siedem, ale nic specjalnego - jak dla mnie – z tego nie wynikało. Może po części dlatego, że jesteśmy dziś przyzwyczajenie do innej retoryki. Coś tam zdaje się nawiązywało do biblijnych plag egipskich. I był też prototyp Arki Noego. Te paralele są oczywiście godne uwagi. Potem czytałem jakieś ciekawe opracowanie, ale dokładnie nie pamiętam.
Zwrotu, iż postać otwierała usta, nie zapamiętałem, siedmiu aur również; nie zwróciłem na to uwagi, a może korzystaliśmy z różnych przekładów.
Na grach wideo się nie znam.

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Bilgamesz (Gilgamesz)

Post#6 » 3 sty 2015, o 18:51

Gorgiasz pisze:Czytałem dawno, ale później kilkakrotnie zaglądałem.

Ja po raz pierwszy w podstawówce. A później na studiach.

Polski przekład (o ile dobrze pamiętam) którym dysponowałem, nie był z oryginału i miał wszystkie związane z tym wady. Był zanadto „zeuropeizowany”. Nie zrobił on na mnie większego wrażenia.

Mnie się podobał. Mój zdecydowanie ulubiony fragment to fragment opisu protagonisty, który jest "męski w męstwie mocy swej męskiej" :)

Jeśli kogoś zafascynował, to głębsze zainteresowanie asyriologią, a w szczególności językiem jest jak najbardziej słuszne.

Zafascynował wielu.

Czytanie jakichkolwiek starożytnych tekstów w przekładzie, jest czymś bardzo powierzchownym i w żadnym razie nie może dać obrazu zbliżonego do prawdy (na tyle, na ile dzisiejszy człowiek ze wszystkimi swymi uwarunkowaniami, jest w stanie do niej się zbliżyć). Ale w przypadku tego języka i tej kultury – to trudne zadanie. W każdym razie ja nie próbowałem.

Języki starożytne tamtego rejonu są bardzo trudne do opanowania. Zdarzyło mi się widzieć studentów 4-tego roku Asyriologii / Hetytologii. Wykładowca, doktor bodajże, pytał ich o poszczególne znaki przerabianego textu, a oni siedzieli przy stołach i wyglądało na to, że nie rozumieją prawie niczego. Po czterech latach studiów.

Gilgamesz wrażenia specjalnego na mnie nie zrobił.

Na mnie tak.

Nic specjalnego nie utkwiło mi w pamięci.

Nawet przeprawa przez Wody Śmierci i nurkowanie z obciążeniem po Ziele Nieśmiertelności? :)

Czytałem jakieś ciekawe opracowanie, ale dokładnie nie pamiętam.

Szkoda.

Zwrotu, iż postać otwierała usta, nie zapamiętałem, siedmiu aur również; nie zwróciłem na to uwagi, a może korzystaliśmy z różnych przekładów.

Ja mam wersje Bibliotheca Mundi (zielone okładki) i Penguin Classic.

Na grach wideo się nie znam.

Rozumiem.
________

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Bilgamesz (Gilgamesz)

Post#7 » 9 sty 2015, o 11:50

NIKT z użytkowników, oprócz Gorgiasza, nie czytał Bilgamesza? Niesamowite.... trudno w to uwierzyć.
________

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Bilgamesz (Gilgamesz)

Post#8 » 10 sty 2015, o 11:51

Czy wiesz jaki zespół rockowy zamieścił na swoim LP utwór z tekstem z Gilgamesza?
Obrazek

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Bilgamesz (Gilgamesz)

Post#9 » 10 sty 2015, o 12:00

Gorgiasz pisze:Czy wiesz jaki zespół rockowy zamieścił na swoim LP utwór z tekstem z Gilgamesza?
Obrazek

Nie mam pojęcia. Jaki? Jaki? :)
________

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Bilgamesz (Gilgamesz)

Post#10 » 10 sty 2015, o 12:09

Wróć do „Książki”