Recenzje - pozytywne i negatywne

Dyskusje o książkach, ich autorach i na pokrewne tematy.
NICRAM
scyzoryk
scyzoryk

Post#1 » 6 lip 2015, o 15:36

Cześć,

Jestem ciekawy Waszych doświadczeń związanych z recenzjami i opiniami nt. Waszych dokonań.
Jak zareagowaliście na nie? Czy dają Wam motywację do cięższej pracy, czy może przeciwnie?

Ja mam tylko dwie (biegunowo odległe od siebie) recenzje i w związku z nimi, mieszane uczucia.

Pierwsza - pozytywna:

"Bardzo dobra książka i jak by na to nie patrzeć- zupełnie nowy gatunek. Jestem osobą wierzącą i do tej pory byłem w dosyć niekomfortowej sytuacji, jako że „produkty” chrześcijańskie były dla mnie albo mdłe i kiczowate, albo zakorzenione w rzeczywistości- podczas gdy ja uwielbiam wątki nierealistyczne. Fantastyka religijna to jak już wielu ludzi wie: Władca Pierścieni i Opowieści z Narnii. Książkowe Sience fiction religijne albo do tej pory nie istniało, albo jestem niedoinformowany i tutaj trzeba przyznać autorowi wielki medal. Unikanie przez autora zwykłych katolickich nazw irytuje, ale i pozwala spojrzeć na wszystko nowymi oczami. Główne wady książki to jej krótkość (118 stron) i „uniwersalność” bohatera.
Jak na pierwszy twór tego zagadkowego autora, bardzo dobra robota. Uważam, że takich ludzi trzeba promować, tak więc nie uznajcie za podejrzane, że opublikuję tą recenzję w paru różnych miejscach."

A zaraz po niej, jakbym dostał obuchem w łeb:

"wyrzucone pieniądze
Wtórne grafomaństwo bez własnego pomysłu - trrragedia!"

Awatar użytkownika
Echolalia
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#2 » 6 lip 2015, o 17:17

Do wszelkich komentarzy i opinii podchodzę z dystansem, bo samego pisania nie traktuję bardzo poważnie. Mimo wszystko, bardziej liczą się dla mnie komentarze z uwagami, co zrobiłam źle czy co warto by było poprawić - bez nich moje pisanie raczej by się tak bardzo nie rozwinęło. Krytyczne komentarze bez uzasadnienia, co się nie podobało, olewam, bo nic mi one nie dają.
A pozytywne opinie, oczywiście, zawsze miło jest dostać :)
No i zależy też, od kogo dostało się komentarz.
Ale gdyby sprawa dotyczyła mojej książki, faktycznie ciężko byłoby pogodzić się z negatywnymi recenzjami/opiniami. Czułabym się oszukana przez wydawnictwo, że zdecydowało się wydać coś, co jest złe.
Tak przy okazji - to, co wstawiłeś, ciężko nazwać recenzjami ;) Zastanawiam się też, co ma znaczyć ta uniwersalność bohatera.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#3 » 6 lip 2015, o 17:28

To, co wstawiłeś, rzeczywiście nie jest recenzją, to jedynie krótka notka, opinia, zwał jak zwał.
Będąc wydawanym autorem trzeba liczyć się z tym, że opinie będą różne z różnych powodów. Najprostszy - są ludzie mniej i bardziej oczytani, więc tym samym mniej i bardziej wymagający. Od pierwszego łatwo dostać pochwalne peany, u drugiego łatwiej o zbijanie metaforycznej trumienki. Można tak wymieniać i wymieniać.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Jack Doluoz
Zdobywca Artefaktu 2012

Post#4 » 6 lip 2015, o 18:26

Jeśli recenzję napisała osoba "z tego samego podwórka", to jestem w stanie przyjąć nawet najcięższą krytykę, bo jeśli recenzuje mnie osoba bliska mi światopoglądowo, to wiem, że jej opinia jest szczera, obiektywna i ma właśnie przyczynić się do mojego pisarskiego rozwoju. Jeśli natomiast recenzentem jest ktoś "obcy", to nie tracę czasu na przejmowanie się opinią.

Kilka razy zdarzyło się, że moją twórczość recenzowały osoby identyfikujące się z katolicką prawicą (a sporo moich esejów czy artykułów, to albo pochwała świata świeckiego, albo krytyka religii) i powiem Ci, że poza chęcią dokopania - oczywiście sprytnie ukrytą między wierszami - nie było w tych recenzjach niczego wartościowego. Jaki z tego wniosek? Pieski zawsze będą szczekać, a Ty, jeśli jesteś urodzonym pisarzem, trafisz w końcu na swoich odbiorców.

NICRAM
scyzoryk
scyzoryk

Post#5 » 6 lip 2015, o 21:19

Wielkie dzięki za Wasze opinie, a przede wszystkim zdrowe podejście do tematu.
Mnie tego zabrakło.

Maskym
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#6 » 6 lip 2015, o 21:38

Warto przejrzeć krytykę i zastanowić się, czy rzeczywiście mam sobie coś do zarzucenia. Każda opinia jest wartościowa - mniej lub bardziej - i nie jest wyrocznią. W zasadzie niezależnie: pozytywna czy negatywna, może jedynie pomóc lub pozostać neutralna dla twórcy, lecz ma realny wpływ na sprzedaż. Jeżeli przestaniesz pisać, bo ktoś powiedział, że ci nie idzie, to dobra decyzja; jeżeli piszesz, choć ktoś powiedział, że ci nie idzie - również.

Lampart
scyzoryk
scyzoryk

Post#7 » 6 lip 2015, o 22:58

Bez paniki - Thomas Mann krytykował zaciekle wszystko co nie wyszło z pod jego pióra, a co mówić o ludziach którzy nic nie napisali.

NICRAM
scyzoryk
scyzoryk

Post#8 » 7 lip 2015, o 13:00

Ja miałem jeszcze jeden pomysł - wciągnąć innych do pisania i rozwinięcia tego, co rozpocząłem. Dlatego na końcu wersji PDF zachęcam do włączenia się w rozbudowę opowiadania. Ciekawi mnie, w jaki sposób inni widzą dalsze (lub równoległe) losy bohaterów "Zamknij oczy i zobacz". Oczywiście zachowując główny wątek. I wszystko to umieszczać na blogu (zoiz) oraz informować na fb. Myślałem, że to fajny pomysł, żeby opowiadanie zaczęło żyć własnym życiem. Ale to tylko subiektywna ocena, która (jak na razie) tylko mnie się podoba.

:)

Mszczuj
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#9 » 7 lip 2015, o 13:20

Musisz nisko cenić swoje zdolności twórcze, jeśli pozwalasz obcym osobom dokańczać swoje dzieła. Nic dziwnego, że ktoś zarzucił ci brak własnych pomysłów.

Maskym
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#10 » 7 lip 2015, o 15:12

I tutaj znakomity przykład krytyki spod ręki Moszczuja! Dziękujemy! A teraz przyjrzyjmy się, oceńmy, odbierzmy i działajmy dalej.

Brak kreatywności to jedna z gorszych przywar pisarza. Jeżeli czujesz, że to Twój problem, niektórzy oferują kursy kreatywnego pisania. Trzeba szczerze siebie oceniać, bo sam wiesz najlepiej, czego Ci trzeba. Przy okazji: nigdy nie korzystałem z takich kursów, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym związane? ~ opinia pomocna.

Chciałeś jedynie poeksperymentować, zabawić się nieco sztuką literacką. Byłeś ciekaw, na co stać innych, jaki mają styl, być może wyciągnąć z tego wnioski i podszkolić swój warsztat. Krytyk nie widzi całości obrazu, zarzuca bezpodstawnie. ~ opinia neutralna.

Wróć do „Książki”