Recenzje - pozytywne i negatywne

Dyskusje o książkach, ich autorach i na pokrewne tematy.
NICRAM
scyzoryk
scyzoryk

Post#11 » 7 lip 2015, o 16:35

To nie do końca tak. Oczywiście nie uważam się za pisarza z krwi i kości. Jestem "amatorskim amatorem" ;) Jednak posiłkowanie się (samo w sobie) twórczością innych nie było moim celem. Zależy mi na stworzeniu czegoś, co będzie łączyło różnych pisarzy w jednym dziele. Czegoś, o czym będzie można powiedzieć: "Ja też miałem w tym swój udział."

Co zaś tyczy się samego pozwalania na włączenie się we wspólny tekst - hmmm, ja nie patrzę na to, co stworzyłem przez pryzmat ego. Jasne, że to mój tekst, ale nie przywiązuje się do niego, jak ojciec do ukochanego dziecka. To tylko (lepszy lub gorszy) tekst. Bardziej zależy mi na tym, żeby istniał, a przede wszystkim rozwijał się. A jeśli ktoś (swoim talentem) jest w stanie ubogacić go - przez co rozwinąć - jestem na "tak". Poza tym fakt, że ktoś napisze np. następny rozdział, nie oznacza mojego porzucenia tego opowiadania. Jeżeli będę miał coś ciekawego do napisania - jednym z kolejnych rozdziałów będzie mój.

A jeśli chodzi o pomysły... oczywiście inspiracje były, ale raczej nie zgodzę się z tym, że w opowiadaniu brak tych własnych.

Mszczuj
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#12 » 7 lip 2015, o 17:05

Czyli nie zależy ci na jakości tekstu, ani na jego treści, tylko na tym, "żeby istniał". Może po prostu zostaw pisanie książek innym? Istnienie tekstu gwarantowane.

NICRAM
scyzoryk
scyzoryk

Post#13 » 7 lip 2015, o 17:58

Chyba mnie nie rozumiesz - nie przywiązuję się do tekstu w ten sposób, że nie pozwolę go ulepszać. A jego "istnienie" ma związek z konkretnym tekstem, a nie jakimkolwiek.

Maskym
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#14 » 7 lip 2015, o 23:59

Czegoś, o czym będzie można powiedzieć: "Ja też miałem w tym swój udział."

"Jeżeli nie możesz czegoś zrobić, znajdź kogoś, kto to zrobi za ciebie." Więc napiszcie książkę, wetknę tam swój rozdzialik i będę szyty na waszą miarę! Najlepiej, jak ktoś lepszy go ulepszy, a ja się tylko podpiszę, ba, mój był pierwowzór, podstawa dzieła, oni ją tylko doszlifowali! :D O to też zapewne Ci nie chodzi, ale taki mi pomysł przyszedł.
A jeśli chodzi o pomysły... oczywiście inspiracje były, ale raczej nie zgodzę się z tym, że w opowiadaniu brak tych własnych.

Pomysł inspirowany to wciąż Twój pomysł - również się nie zgodzę. Chyba, że pomysł był zerżnięty :P

NICRAM
scyzoryk
scyzoryk

Post#15 » 8 lip 2015, o 09:44

Czy mam rozumieć, że oceniacie mnie swoją miarą i właśnie w taki sposób niektórzy z Was działają - tak by postąpili???

Nie zrozumcie mnie źle - biegunowo daleki jestem od tego, żeby stawiać się na piedestale pisarstwa. Przeciwnie. Za każdym razem podkreślam, że jestem totalnym amatorem. Ale myślę, że nie powinno się z góry zakładać złych zamiarów (zerżnięte pomysły, chęć podpięcia się pod czyjąś pracę itd.) - tym bardziej, jeśli opowiadanie nie zostało przez oceniających przeczytane.

W przypadku, gdy pomysł na to, żeby każdy mógł dołączyć swoją część opowiadania jest najzwyczajniej w świecie chybiony - wystarczy napisać, że taka koncepcja nie odpowiada, nie sprawdzi się itp. Dobrze jest również uzasadnić swoje stanowisko.

Ja mimo wszystko uważam, że fajnie by było stworzyć coś takiego, jak praca zbiorowa. Ktoś, kto chce wziąć w niej udział (po poinformowaniu na fb o tym, jaki wątęk zamierza podjąć), mógłby zamieścić na blogu swój rozdział (oczywiście z informacją o autorze). Dzięki różnorodności Twórców, pojawia się szansa na to, że większość odbiorców znajdzie coś dla siebie, a samo "dzieło" może zapoczątkuje nowy trend.

Mszczuj
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#16 » 8 lip 2015, o 10:19

Po prostu nie napisałeś, że będziesz jakoś weryfikował współautorów. Dlatego twój pomysł był nie poważny (moim zdaniem).

Maskym
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#17 » 8 lip 2015, o 13:55

NIRCAM pisze:oceniacie mnie (...) nie powinno się z góry zakładać złych zamiarów (...)

Ym...
Maskym pisze: O to też zapewne Ci nie chodzi, ale taki mi pomysł przyszedł.

Chill. :D
Koncepcja może się udać i dać ciekawe rezultaty, spróbuj, aczkolwiek nie wróżę temu dziełu jakiegoś większego sukcesu - i chciałbym się tutaj pomylić.

NICRAM
scyzoryk
scyzoryk

Post#18 » 9 lip 2015, o 19:04

Dzięki za wszystkie opinie, uwagi i obawy związane z pomysłem wspólnego rozwijania świata (światów równoległych) oraz przygód bohaterów naszkicowanych w krótkim opowiadaniu pt. "Zamknij oczy i zobacz". Zdaję sobie sprawę, że nie jestem godzien, ale w związku z tym, że pomysł oparty jest na otwartej zachęcie do włączenia się w rozbudowę rozpoczętych wątków - zapraszam również Was do dopisania kilku zdań. Kto wie, może chciejstwo pomyłki Maksyma w swoich osądach będzie miało moc sprawczą i dzieło niespodziewanie rozkwitnie ;)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za włączenie się do dyskusji, która zeszła nieco na inne tory :)

Pozdrawiam
NICRAM

Wróć do „Książki”