Pomoc w znalezieniu opracowań naukowych

Dyskusje o książkach, ich autorach i na pokrewne tematy.
Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#1 » 12 kwie 2016, o 14:45

Pomyślałem, że warto założyć temat dotyczący książek naukowych. Często musimy z nich korzystać, ze względu na studia lub do ,,researchu" by zyskać wiedzę potrzebną nam do napisania tekstu.

Poszukuję książki, która opisuje temat gospodarki Polski w latach międzywojennych, najlepiej ze szczegółowymi danymi statystycznymi takimi jak budżet rządu w poszczególnych latach wraz z rozpisaniem na poszczególne resorty, Produkt Krajowy Brutto, przedsiębiorstwa różnych branż działających na terenie II Rzeczpospolitej i inne tego typu rzeczy.
Ostatnio dość mocno zagłębiłem się w przedwojenną historię i bez zrozumienia sytuacji ekonomicznej kraju w tamtych latach, ciężko zrozumieć problemy z jakimi borykała się armia (obecnie czytam książkę Polskie lotnictwo wojskowe 1920-1939 Od triumfu do tragedii H. Mordawskiego).
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#2 » 13 kwie 2016, o 07:18

Może uczelniane bazy artykułów? Lub wycieczka do bibliotek, też najlepiej uczelnianych, choć to pewnie jest dużo bardziej czasochłonne przedsięwzięcie.
Z tego, co pamiętałam, UJ ma duże bazy dla nauk humanistycznych, ale korzystałam tylko ze ścisłych, więc nie wiem, czy rzeczywiście są warte poświęcenia czasu na przeszukiwanie ich. Tak czy siak, lista baz dla historii jest spora: http://www.bj.uj.edu.pl/bazy-historia. Jeżeli masz znajomego, który mógłby się podzielić z tobą dostępem, na pewno warto spróbować ;))
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#3 » 13 kwie 2016, o 19:46

Bardziej chodziło o polecenie autora lub dzieła, ze względu na to, że historia bywa opisywana stronniczo. Właśnie dlatego skorzystałem z Mordawskiego, ponieważ nakreśla on sytuację polityczną wyłącznie w kontekście nakładów finansowych na rozwój lotnictwa. Obecnie znalazłem dwie książki opisujące gospodarkę II RP, więc teraz pytanie... Czy Andrzej Chwalba jest wiarygodnym historykiem? Czy mogę zaufać książce panów Landau i Tomaszewskiego, która została wydrukowana w 1981?

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Post#4 » 13 kwie 2016, o 20:42

Najbardziej bezstronny jest Rocznik Statystyczny; kiedyś taki przeglądałem z lat trzydziestych, nawet mam wrażenie że gdzieś go kiedyś miałem.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#5 » 14 kwie 2016, o 19:07

Tak, chyba sprawdzę te roczniki. U Landau i Tomaszewskiego na pierwszej stronie trzy razy powtórzyło się słowo kapitalizm w różnych odmianach i dwukrotnie imperialistyczny. Odpuszczę ich sobie.

kresowa pani
Wydany pisarz

Post#6 » 1 lip 2016, o 12:30

Radzę: zwrócić się do Oddziału Informacji Naukowej w Bibliotece Jagiellońskiej drogą mailową. Przynajmniej wskażą jakiś ślad :) BJ ma bogatą literaturę z okresu międzywojnia.
http://www.uj.edu.pl i dalej linki lub zakładki :)

Zamiast Andrzeja Chwalby, to odsyłam do opracowań Prof. Andrzeja Nowaka [z UJ]. On traktuje problem wielopłaszczyznowo. Podaje także bardzo bogatą literaturę przedmiotu [i na pewno nie marksistowską].

:) :) :)

W razie czego postaram Ci się podpowiadać dalej :) - (b.) starszy kustosz dyplomowany w Uniwersytecie Jagiellońskim :)

Zajrzyj sobie na pozycję wyszukaną przeze mnie z katalogu komputerowego :!:

https://chamo.bj.uj.edu.pl/uj/search/qu ... eme=system

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#7 » 8 lut 2017, o 23:56

Interesuje Cię dwudziestolecie i mówisz o Chwalbie? Nie nie, prof. Brzoza jest chyba najlepszym ze znanych mi historyków zajmujących się tą epoką (edit: z ujotowskich, rzecz jasna). Ja od gospodarki uciekam jak najdalej, ale mogę się zorientować i coś Ci podrzucić. I widzę, że ktoś poleca prof. Nowaka. :D No cóż, jeśli chce się czegoś... obiektywnego, to nie, nie polecam tego pana. :D
where does everybody go when they go?

Wróć do „Książki”