Dylan z nagrodą Nobla

Dyskusje o książkach, ich autorach i na pokrewne tematy.
Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Dylan z nagrodą Nobla

Post#1 » 1 year temu (13 paź 2016, o 21:15)

Nie wiem, jak Was, ale mnie zaszokowała dzisiejsza wiadomość, iż Królewska Szwedzka Akademia Nauk Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury przyznała piosenkarzowi Bobowi Dylanowi. W mojej ocenie ten werdykt to degrengolada idei zacnego wynalazcy. Bo kimże dla współczesnej literatury jest Bob Dylan? Jak ją ubogaca? Spójrzmy na dorobek "literata". Jakież to wybitne dzieła wyszły spod pióra tego "literata"? Gdzież są przekłady tych wiekopomnych dzieł? Jaki mają nakład?
Mnożą się wątpliwości...
A co Wy myślicie?
Matt C.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Dylan z nagrodą Nobla

Post#2 » 1 year temu (13 paź 2016, o 21:30)

Mnie też zszokowała, szczerze powiedziawszy, ale nie słuchałam na tyle uważnie Dylana (bo popularne kawałki znam jak każdy), by kwestionować uhonorowanie go. To na pewno nieziemsko ciekawe, że tekściarz dostał Nobla. Ubogaca - w jakiś sposób na pewno. Ubogaca masy - może to go odróżnia od innych kandydatów? Bo na pewno więcej osób zna ze słyszenia (bo jak inaczej) teksty Dylana niż czytało DeLillo czy Murakamiego.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Dylan z nagrodą Nobla

Post#3 » 1 year temu (13 paź 2016, o 22:31)

Masy "ubogaca" pop-art i jego odpryski. Mi się wydawało, że literacki Nobel jest literacką arystokracją i nobilitacją słowa dla wysublimowanych gustów. Widać, żyję mrzonkami. :(

Zastanawia mnie też jedno. Ile w decyzji Akademii profesjonalizmu, merytoryki? A ile obliczonej na tani efekt artystycznej i medialno-kulturalnej prowokacji? Zresztą, często wyroki Szwedów nie trzymały się przysłowiowej kupy, ale teraz to pojechali po bandzie i przeszli samych siebie. I mam im za złe jeszcze to, że Herbertowi nie dali tego Nobla, choć mu się cholernie należał! :(
Matt C.

Awatar użytkownika
Camenne

Dylan z nagrodą Nobla

Post#4 » 1 year temu (14 paź 2016, o 13:25)

Jak najbardziej się zgadzam, że Nobel powinien być prestiżowy, ale ciekawi mnie to wyjście "do ludzi" z nagrodą dla Dylana, bo trochę tak to odbieram. Pytanie, jak to będzie wyglądać w przyszłych latach, bo to może, ale nie musi być jednorazowe uhonorowanie kogoś z popkultury - i to mnie by bardziej martwiło. Jeżeli to drugie, to nie byłoby trudno o spadek znaczenia Nobla, bo czasem wystarczy mała rysa na historii nagrody, by nikt później nie brał jej tak poważnie jak kiedyś.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

kati
scyzoryk
scyzoryk

Dylan z nagrodą Nobla

Post#5 » 1 year temu (14 paź 2016, o 15:55)

Tak do końca się z Twoim komentarzem nie zgodzę. Choć zdaje sobie sprawę, że na Nobla czeka już od dość dawna nasz Zagajewski i na pewno należy mu się, ale Bob Dylan to nie tylko piosenkarz, ale również człowiek oddający w tekstach swoją wrażliwość na dyskryminację i przemoc. Jego song protesty dają dowód, że poprzez piosenki można wypowiadać sie w sprawach politycznych czy społecznych, a poza tym teksty są niebanalne i nie goniące za modą. Na pewno wywoła tegoroczna nagroda burzliwe dyskusje, ale też zachęci tekściarzy to pisania ambitniejszych utworów. Pozdrawiam

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Dylan z nagrodą Nobla

Post#6 » 1 year temu (14 paź 2016, o 16:44)

kati pisze:Tak do końca się z Twoim komentarzem nie zgodzę. Choć zdaje sobie sprawę, że na Nobla czeka już od dość dawna nasz Zagajewski i na pewno należy mu się, ale Bob Dylan to nie tylko piosenkarz, ale również człowiek oddający w tekstach swoją wrażliwość na dyskryminację i przemoc. Jego song protesty dają dowód, że poprzez piosenki można wypowiadać sie w sprawach politycznych czy społecznych, a poza tym teksty są niebanalne i nie goniące za modą. Na pewno wywoła tegoroczna nagroda burzliwe dyskusje, ale też zachęci tekściarzy to pisania ambitniejszych utworów. Pozdrawiam

To może raczej powinien ustawić się na czerwonym dywanie wiodącym do podestu z nagrodą Grammy albo inną nagrodą muzyczną?
Na mój głupi rozum, Nobel w dziedzinie literatury powinien trafić w ręce literata pełną gębą. Z drukowanym dorobkiem wydawniczym, wysoko ocenionym przez krytykę i czytelników. Bez problemu można wymienić tuzin pisarzy, czy poetów spełniających kryteria wspaniałej wrażliwości na dyskryminację, przemoc i inne problemy, o których napisałaś wyżej, a którzy zostali pominięci w tym werdykcie przez Akademię.
Teksty Dylana to tylko... teksty (muzyczne). A nie dzieła literackie jako takie. Ktoś w Akademii chciał za wszelką cenę zaszokować, zasiać ferment. Nie rozumiem tego werdyktu.

Dodano po 6 minutach 15 sekundach:
Camenne pisze:Jak najbardziej się zgadzam, że Nobel powinien być prestiżowy, ale ciekawi mnie to wyjście "do ludzi" z nagrodą dla Dylana, bo trochę tak to odbieram. Pytanie, jak to będzie wyglądać w przyszłych latach, bo to może, ale nie musi być jednorazowe uhonorowanie kogoś z popkultury – i to mnie by bardziej martwiło. Jeżeli to drugie, to nie byłoby trudno o spadek znaczenia Nobla, bo czasem wystarczy mała rysa na historii nagrody, by nikt później nie brał jej tak poważnie jak kiedyś.

Najgorsze, co może się zdarzyć to to, że Nobel stanie się literacką Eurowizją, pełną folkloru, cepelii, frędzli i pozłacanych mankietów :|
Matt C.

kati
scyzoryk
scyzoryk

Dylan z nagrodą Nobla

Post#7 » 1 year temu (14 paź 2016, o 17:17)

To zależy, co mamy myśli mówiąc o dziełach literackich. Teksty piosenek to również wierszowane utwory poruszając różną tematykę i dobrze napisane mogą być perełkami literackimi. Nie wiem jak to zostało odebrane i co piszą media, ale moim zdaniem jest to coś, co zrywa ze stereotypem przyznawania nagrody, ale w pełni zasłużone. Na pewno będą wyciągać jego żydowskie pochodzenie, niekonwencjonalne życie itd. Nie jestem fanką piosenek Dylana, ale jego tekstów. Ty nie rozumiesz i nie akceptujesz Dylana jako Noblisty, ja nigdy nie zrozumiałam, za co Munro dostała Nobla.

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Dylan z nagrodą Nobla

Post#8 » 1 year temu (14 paź 2016, o 18:12)

Miejmy nadzieję, że nikt poważny nie będzie uciekał się do takich personalnych ataków. Ja poczekam sobie rok i zobaczę, jaki będzie werdykt Akademii w 2017 r. i w jakim kierunku to wszystko zmierza.
Matt C.

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Dylan z nagrodą Nobla

Post#9 » 1 year temu (15 paź 2016, o 10:45)

Hm...a ja nie mam zdania. Za mało znam Boba Dylana. Może kiedyś nadrobię zaległości.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Dylan z nagrodą Nobla

Post#10 » 1 year temu (16 paź 2016, o 00:35)

Mi się cieplej na sercu zrobiło, kiedy usłyszałem, że Pan Robert Allen Zimmerman otrzymał tego całego Nobla. O samym "trofeum" nie mam zbyt wygórowanego mniemania - zbyt wiele miernot i pospolitych kanalii uhonorowano - jednak zakładając, że nagroda Nobla jakieś wyróżnienie z tłumu twórców mimo wszystko stanowi, musze przyznać, że Dylan został wyróżniony słusznie, bo... bo się po prostu wyróżnia nie tylko swoim schrypniętym głosem, ale również tym, co swymi lekkimi piosenkami, piosenkami dla wszystkich, w sercach ludzi pozostawia.

Wróć do „Książki”