Wybieramy ulubionych bohaterów polskiej fantastyki

Dyskusje o książkach, ich autorach i na pokrewne tematy.
Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Wybieramy ulubionych bohaterów polskiej fantastyki

Post#1 » 9 lut 2009, o 22:36

Tak, czyli regularne głosowanie! Każdy, kto uważa, iż jego ulubiony bohater zasługuje na specjalne wyróżnienie, chce poznać gusta innych, bądź po prostu ma ochotę pobawić się w plebiscytowanie, ma teraz szansę.
Należy po prostu w temacie zaprezentować swoje kandydatury z dziedziny polskiej fantastyki, przestrzegając kilku prostych zasad:

- Wybieramy bohaterkę/bohatera utworu z dziedziny fantastyki (tzn. science fiction, fantasy i horror, czy też innych podgatunki gatunków, które się w szeroko pojętą fantastykę wpisują).
- Pod uwagę będzie brana tylko proza
- Prezentując postać, dodajemy autora oraz tytuł utworu, z którego pochodzi
- Naszego wyboru dokonujemy tylko spośród rodzimej fantastyki.
- Możemy wybrać trzech bohaterów, przy czym pierwszemu dajemy 3 punkty, drugiemu 2 punkty, trzeciemu tylko jeden punkt. Nie podajemy kandydatur ex equo!
- Każdy uczestnik plebiscytu może swoje kandydatury zaproponować tylko raz. Oczywiście nie ma przeciwwskazań aby ta sama osoba dalej uczestniczyła w towarzyszącej tematowi dyskusji.
- Swój typ należy przynajmniej krótko (spokojnie, na kilkustronicowy elaborat też nikt się nie pogniewa ;) ) uzasadnić.

Tak więc- zapraszam do głosowania! :)
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Re: Wybieramy ulubionych boahterów polskiej fantastyki

Post#2 » 10 lut 2009, o 12:44

"Tylko polska fantastyka" to kryterium skutecznie zawężające :D Strasznie ograniczyło moje propozycje ulubionych bohaterów, musiałam się zastanowić, żeby mojej listy nie zapełniły same postacie z Wiedźmina (co poradzę, że do części z nich mam sentyment?), bo tak naprawdę niewiele bohaterów z innych książek polubiłam na tyle, by ich zapamiętać, ale już trudno.

1. Tradycyjnie, na szczycie listy wiedźminowski Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy, jedna z najlepszych postaci w całej sadze, urzekający, zniewalający, niepowtarzalny wampir, którego uśmiercenia nigdy nie wybaczę Sapkowskiemu, nigdy! ;)
A. Sapkowski, saga o Wiedźminie
2. Żeby nie strącić z piedestału kobiet, Triss Merigold, urocza czarodziejka, również z Wiedźmina, ale jedna z, przynajmniej dla mnie, lepszych, ciekawszych i najbardziej urzekających postaci kobiecych, jakie tylko zapamiętałam.
A. Sapkowski, saga o Wiedźminie
3. Nie wiedziałam, kogo tak naprawdę dać na to miejsce, ale wybrałam celowo Cadrona, bohatera, bo pewnie mało kto albo nikt nie słyszał o nim - i sama niedużo już pamiętam, ale za to nie zapomnę, jak bardzo go polubiłam przy czytaniu (swoją drogą, przyjemny zbiór opowiadań, nic, co by można wznosić pod niebiosa, ale polecałabym, najlepsza książka Eugeniusza Dębskiego, jaką miałam w łapkach).
E. Dębski, O włos od piwa
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#3 » 10 lut 2009, o 14:29

Hm, można potem zrobić plebiscyt na ulubieńca z fantastyki zagranicznej... Albo ulubieńca w ogóle w ogóle zewsząd ;)

Dobra, a teraz moje typy:

1. Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy, czyli postać niedożałowana, zdecydowanie moja ulubiona z całej sagi o Wiedźminie (szczególnie, że Geralt w tomach 3-5 strasznie mnie irytował). Błyskotliwy, inteligentny, ogólnie... hm, wielowymiarowy. Podoba mi się, jak całym sobą przeczy klasycznemu archetypowi wampira, wyśmiewa go i w uroczy sposób wypacza.
Andrzej Sapkowski, Saga o Wiedźminie
2. Asmodeusz. Cóż, wiem, że to dość dziwny wybór, bo jest to postać raczej z trzeciego planu, jednak w pewien sposób najbardziej zapadła mi w pamięć (szczególnie, ze Daimon Frey mnie irytował...). A opowiadanie "Zobaczyć czerwień" w zbiorze "Obrońcy Królestwa" już absolutnie mnie urzekło. Asmodeusz jest przede wszystkim postacią złożoną, o skomplikowanej osobowości- ma w sobie mrok, melancholię, smutek i gorycz, ale też pewną wrażliwość i przewrotne poczucie humoru, tajemniczość oraz masę intrygujących niedopowiedzień. W pewien sposób wyróżnia się spośród reszty bohaterów. A przynajmniej mnie się tak zawsze wydawało ;)
Maja Lidia Kossakowska, Siewca wiatru, Obrońcy Królestwa, Żarna Niebios
3. Cóż, ponieważ o to miejsce biła się masa postaci, które uwielbiam, między innymi Nex, Jaskier, Loki, maniakalny Archanioł Michał, Samson Miodek i kilka innych znakomitości, toteż zrezygnowałam ze wszystkich i ostatecznie wybrałam Semena Korczaszko. Za co? Głównie za statek kosmiczny zakopany w ogródku, a co xD
Andrzej Pilipiuk, cykl o Jakubie Wędrowyczu

Naseilen
Kocioł z Gundestrup

Post#4 » 11 lut 2009, o 16:49

1. Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy
Ukochana postać z Sagi Wiedźmińskiej. Bez niego, cykl nie byłby taki sam. Niepozorny jegomość o wyglądzie poborcy podatkowego, wiecznie pachnący mieszanką ziół przenoszący rozżarzone żelazo gołymi rękami. A reszta - patrz posty wyżej.
Andrzej Sapkowski - Saga o Wiedźminie

2. Loki
Czyli, "Gdzie anioł nie może, tam Kłamcę pośle". Tak, dobrze się Wam wydaje, Loki jest bogiem nordyckim. Splot wydarzeń doprowadził do niecodziennego efektu, bowiem bóg-kłamca zawarł układ z archaniołem Michałem. Zastępy niebieskie muszą grać fair, ale od tej pory nieczystą robotą zajmował się będzie właśnie Loki. Za sowitą zapłatą oczywiście.
Cyniczny, bezwzględny zabójca, nie pozbawiony poczucia humoru Loki jest zawsze ubrany odpowiednio, niezależnie od sytuacji. I nie zapominajmy o wykałaczkach!
Jakub Ćwiek - Kłamca, Kłamca 2: Bóg marnotrawny, Kłamca 3: Ochłap sztandaru

3. Pożeracz Chmur, czyli Dobry Biały Fruwacz Unoszący się Wysoko i Zjadający Obłoki Takiej Barwy Jak On Sam
Biały, futrzasty smok. Przyjazny, przesympatyczny, inteligentny i skory do pomocy. Jako smok młody (ma zalediwe osiemdziesiąt lat) często bywa bezpośredni i nie obeznany ze zwyczajami ludzi, przez co doprowadza do wielu zabawnych sytuacji.
Ewa Białołęcka - Tkacz Iluzji (i tylko tam, w następnych częściach Pożeracz nie jest już tym samym Pożeraczem a z postaci drugoplanowej zmienia się w postać praktycznie epizodyczną)

Awatar użytkownika
Camenne

Re: Wybieramy ulubionych bohaterów polskiej fantastyki

Post#5 » 22 lut 2009, o 22:22

Podsumowujemy wydanie pierwsze plebiscytu czy czekamy jeszcze na wypowiedź Zireael? Bo Cichaczowi się pewnie nie będzie chciało :|>
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Post#6 » 20 mar 2009, o 19:31

1.Generał Nex, Lord Renegat, czy może raczej Lord Grajek.
Postać trochę wesoła, trochę smutna, troszkę słodka, troszkę gorzka, jak czekolada z orzechami. Taki sympatyczny bohater, którego każdy czytelnik śledzi na drugim planie i uśmiecha się na widok imienia. Niedoceniany, sfrustrowany, zakochany beznadziejnie. Romantyk z gitarą. I charakterem.
Magdalena Kozak - Nocarz, Renegat, Nikt.

2. Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy, którego nazwisko bezczelnie skopiowałam z poprzednich postów. Nie wymaga komentarza.
Andrzej Sapkowski - Saga o Wiedźminie.

3. Promień, a raczej Zwycięski Promień Świtu, książe Brin-ta-ena.
Bo jest taki trochę wredny, a trochę taki zwyczajnie fajny i miły i się jednak za przyjaciółmi wstawi. Taki facet kompletnie oderwany od rzeczywistości, któremu służąca buty sznurowała, a jednak jak przyszło co do czego to popłakał, i owszem, ale w garść się wziął i dał innym popalić. Dosłownie.
Ewa Białołęcka - Kroniki Drugiego Kręgu.
Hell hath no limits, nor is circumscrib'd in one self place; but where we are is hell,
And where hell is, there must we ever be.

Awatar użytkownika
Ishie
scyzoryk
scyzoryk

Post#7 » 5 kwie 2009, o 14:54

Nie będę oryginalna. Uzasadnienia krótkie, bo nie wprowadzam nikogo nowego.

1. Semen Korczaszko z Kronik Jakuba Wędrowycza i kolejnych części tego utworu. Za urządzenie caratu we własnym mieszkaniu, za pomoc najlepszemu polskiemu świeckiemu egzorcyście w jego przygodach, i za kosmitów w ogródku również.

2. Cadron z przygód o Hondelyku - Kameleon był pierwszy z serii bodajże, ale mogłam coś pokręcić. Wierny przyjaciel rycerza, prawie odważny mąż.

3. Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy - z sagi o Wiedźminie, jak u wszystkich. Bo nienawidzę wampirów spopularyzowanych przez Anne Rice.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#8 » 13 kwie 2009, o 15:05

Ok, jak ktoś jeszcze chce się dopisać do pierwszego wydania plebiscytu, to śmiało, bo chyba już czas, by Lailerosse to podliczyła :)

Szarl
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#9 » 13 kwie 2009, o 23:32

1. Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy - Sapkowskiemu należy się półlitra, za stworzenie tak genialnej postaci. No i niedościgniętego ideału wampira, przy którym błyszczące wampirki Meyer i mroczne charaktery pani Rice, wybaczcie, ale wysiadają.
Wiedźmin Saga Andrzej Sapkowski
2. Asmodeusz - bo mam okrutną słabość do drani, a Waćpan Demon się do takich zalicza. Poza tym niesamowicie ujmuje swoją bezczelnością i sposobem bycia, a także, jak już koleżanka wspomniała, złożonym charakterem.
M.L. Kossakowska
3. Biafra - ha, jedyna postać, którą w pełni przetrawiłam u Ziemiańskiego, w dodatku skurwysyn. Hmm, uwielbiam czarne charaktery. Wprawdzie autorzyna niecnie go uśmiercił, jednak nieznacznie umniejsza to urok owego pana.
Trylogia Achai Andrzej Ziemiański
"I'm not a bitch. I am THE Bitch. And for you I'm Ms. Bitch!"

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Re: Wybieramy ulubionych bohat(erów polskiej fantastyki

Post#10 » 14 kwie 2009, o 23:31

No dobrze, ci którzy jeszcze nie głosowali, a chcieliby, mają czas na zastanowienie do jutra, do północy, a potem podliczę głosy i podam wstępne wyniki.
Później oczywiście kolejne osoby dalej będą mogły głosować (ich głosy będziemy doliczać) :)

Wróć do „Książki”