Propozycja nowego działu

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.
agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Propozycja nowego działu

Post#31 » 21 lut 2016, o 18:27

Miniatura to taki gatunek zawierający więcej słów niż 300 a mniej niż opowiadanie i to określenie jest przypisane prozie.

bronmus45
Użytkownik zbanowany

Propozycja nowego działu

Post#32 » 22 lut 2016, o 15:05

[center]A czym są wszelkiego rodzaju haiku, limeryki, fraszki i inne, jak nie miniaturami poetyckimi?[/center]Miniatura literacka, utwór niewielkich rozmiarów powtarzający w wyraźnym skrócie strukturę i formę obszerniejszych gatunków literackich.
Miniatura poetycka - maksymalnie zwięzły utwór poetycki odpowiadający normom gatunku realizowanego zwykle w tekstach obszerniejszych. Najczęściej ma charakter żartobliwy, np. fraszka. Najczęściej występuje w formie czterowersu.
:shock:
P.S - No i właśnie w poezji można wskazać o wiele więcej gatunków zaliczanych do miniatur, niż w prozie... Więc z kolei ja "dziwię się zadziwieniu" innych, marginalizujących istnienie takowych w poezji... To jakieś jedno wielkie nieporozumienie, tak delikatnie nazywając niektóre z wypowiedzi... :roll:
Milczenia nie należy cenić sobie złotem, gdy z politycznym spotkasz się bełkotem - bronmus45

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Propozycja nowego działu

Post#33 » 22 lut 2016, o 18:02

Nikt nie twierdził, że nie istnieją miniatury poetyckie. Ech - chce się tylko westchnąć. Sęk w tym, że dla sporej części osób, w tym mnie, miniatura kojarzy się z prozą, bo w ogromie internetów miniatura domyślnie to krótki kawałek prozy, stąd nieporozumienie. Ja myślałam, że chcesz poddziału do prozy, bo nie doprecyzowałeś. Mogłeś napisać, że chcesz poddziału w poezji? Mogłeś. Byłoby nieporozumienie? Nie.

Co do działu, powtarzam - jeżeli są zainteresowani, dział może powstać, bo skoro jest potrzeba, to fajnie byłoby na nią zareagować.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Propozycja nowego działu

Post#34 » 22 lut 2016, o 18:10

Ja haiku nie piszę, ale tak sobie pomyślałam, że osobny dział to może dobry pomysł, bo przynajmniej nie będzie na głównej stronie poezji, w sensie, że nie będzie się taki mały wiersz plątał wśród innych wierszy.

bronmus45
Użytkownik zbanowany

Propozycja nowego działu

Post#35 » 22 lut 2016, o 18:28

Ani tak, ani tak. Bo sentencje - jak mi się wydaje - nie są poezją sensu stricto, lecz mieszczą się w pojęciu miniaturki. Bo to przecież nie są cytaty, tylko odrębne żywoty. Coś w rodzaju poetyckiej prozy. A tak na marginesie - ile to gatunków prozy można byłoby zaliczyć do miniaturek? Bo w poezji znalazłoby się ich sporo... I mam takie przekonanie (chociaż nie pewność), że określenie to - miniatura - wzięło się właśnie z poezji... W tychże miniaturach mogę przecież również umieścić sporo króciutkich dowcipów, pisanych prozą, lecz w bardzo specyficzny sposób. Mianowicie ograniczone ilością sylab do 17 lub 31, czyli układem hokku lub tanka (haiku rozbudowane) 5+7+5... 7+7... Dla przykładu jeden z nich:

Skąd mężu wracasz...?
- byłem przecież na szachach
- czemu czuć wódką..?
A co, szachami ma czuć...?
- one chyba drewniane...

.
No i oczywiście fraszki, limeryki, aforyzmy itp... itd... etc
A tutaj niektórzy.... nie dokończę :mrgreen:
Milczenia nie należy cenić sobie złotem, gdy z politycznym spotkasz się bełkotem - bronmus45

Awatar użytkownika
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Propozycja nowego działu

Post#36 » 23 lut 2016, o 19:46

A tutaj niektórzy.... nie dokończę :mrgreen:

Tak, proszę, lepiej nie kończ, po ostrzeżenia tylko trzy. ;)
Czy ktoś jeszcze chciałby utworzenia osobnego działu?

bronmus45
Użytkownik zbanowany

Propozycja nowego działu

Post#37 » 23 lut 2016, o 19:53

..a co Ty tutaj się tak rządzisz?... Sodówka jeszcze nie wywietrzała?
Polecam kawunię... Obrazek

Awatar użytkownika
Camenne

Propozycja nowego działu

Post#38 » 23 lut 2016, o 20:05

bronmus, twoje uwagi są ani miłe, ani błyskotliwe, ani adekwatne. Proponuję nabrać trochę dystansu i może zaparzyć rumianek, bo przydałoby się spokojniej podchodzić do rozmów na forum.

Kolejne posty niech dotyczą tematu lub zostanie zamknięty.
Pytanie brzmi - jesteście za czy przeciw utworzeniu działu?
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Vampircia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Propozycja nowego działu

Post#39 » 23 lut 2016, o 20:19

Z tego, co widzę, to w dziale poezja jest bardzo gęsto, więc myślę, że można zrobić nowy dział. Jak się nie sprawdzi, to po prostu się go usunie, żaden problem. A tak w ogóle, to szacun do moderatorów. Macie wręcz anielską cierpliwość;)
Obrazek

bronmus45
Użytkownik zbanowany

Propozycja nowego działu

Post#40 » 23 lut 2016, o 21:02

Fałsz i zakłamanie... to ja powinienem już dawno wyjść z siebie, czytając takie oto teksty - w tym samym temacie, nieco wcześniej -
"Swoją drogą podejrzewam, że nie tylko ja pierwszy raz spotkałam się z określaniem miniaturami form poezji"
To są po prostu drwiny ze mnie, podbudowane brakiem elementarnej znajomości tematu ze strony krytykanta tak się wypowiadającego.. Bo przecież to nie są moje słowa...

Wróć do „Organizacja”