Scholarium - działy dla początkujących

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.

Co sądzisz o pomyśle?

Liczba opcji do wybrania: 1

Pokaż wyniki

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#1 » 20 sty 2017, o 18:09

Bardzo przypadł mi do gustu pomysł Mirka o scholarium, dziale dla osób, które zaczynają pisać prozę czy poezję lub nie czują się w nich pewnie. Właściwie uważam, że, jeżeli pomysł również Wam się podoba, warto byłoby utworzyć działy dwa, zarówno Scholarium prozatorskie, jak i poetyckie, by proza i poezja nie mieszały się w jednym wielkim kotle.
Wydaje mi się, że utworzenie takich miejsc byłoby korzystne z różnych względów głównie dla początkujących, jak i innych użytkowników forum. Bo pewnie każdy z was zna problem zbyt ostrych komentarzy dla osób początkujących, których można by uniknąć, gdyby komentujący miał tego świadomość - idzie więc za tym obopólna korzyść. Obawiałabym się jedynie, że mało kto będzie miał odwagę, by właśnie w tych działach publikować, ale może to obawy bezzasadne, bo przecież nie jest niczym wstydliwym ani ujmującym dla autora dopiero rozpoczynać pracę nad piórem i może gro początkujących ma tą świadomość, że warto to otwarcie przyznawać.
Ankieta założona dla lepszego zorientowania się, co sądzicie. Jest to propozycja, którą moim zdaniem naprawdę warto by omówić.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#2 » 20 sty 2017, o 18:16

Popieram pomysł!
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Post#3 » 20 sty 2017, o 18:44

Pomysł dobry, ale... obawy Camenne nie są bezpodstawne. Może należałoby jakoś zachęcić - szczególnie nowych użytkowników – do zamieszczania swoich utworów w tyn dziale. Jak? Nie bardzo wiem – może jakiś speech, lekki, dowcipny, kolorową czcionką na górze.

Jest pewien podobny precedens (znam tylko jeden): tzw górna półka i dolna półka, oddzielna dla prozy i oddzielna dla poezji. Gdzie, który utwór się znajdzie (po kilkudniowym oczekiwaniu, niewidoczny) decyduje administracja. Wychodzi, że ma kupę roboty, bo trzeba przeczytać i wstępnie ocenić wszystko, co przychodzi. Jednak działa nieźle. Napływ wierszy i prozy spory. Oczywiście, od czasu do czasu ktoś zgłasza pretensje, dlaczego jego genialne dzieło znalazło się nie tam gdzie powinno, ale to jest nieuniknione. Tutaj, jak rozumiem, każdy sam będzie decydował gdzie, czyli dokonywał jakby swoistej samooceny. I to jest ciekawe i (chyba) nowatorskie,

Spróbować można; jeśli nie wypali - to zawsze można się wycofać.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#4 » 20 sty 2017, o 18:49

W sumie... Przemyślałem sobie i widzę w tym trochę podział na "gorszą" i "lepszą" część. Byłoby to trochę dziwne.

mirek13

Post#5 » 20 sty 2017, o 19:03

Panowie, jak tak rzuciłem pomysł w przelocie, a wy zaczynacie dzielić włos na czworo.
Jaki podział na lepszych i gorszych? Jakie rozróżnienie?
Kto chce, jest początkujący i ma świadomość własnych braków, ten daje swoją rzecz pod rozwagę i ocenę inną, niż w normalnym trybie.
Bo normalnie, to zrąbię (nie tylko ja), a w wypadku takiego działu, patrzę inaczej.
Może wypali, może nie. Może piszący myślą, że są genialni i rewelacyjni. Że wstyd.
To objaw kretyństwa połączony z wczesnym megalomaństwem. Sam podaję czasem eksperymenty na forum. Czasami nic się nie doczekam.
Oczywiście można by tam stworzyć stały zespól doradzająco - komentujący, który postara się pomóc. Ba, będzie miał taki obowiązek.
Doprawdy, jest mi to obojętne, ale jeśli ktoś trochę myśli, chce pisać lepiej i posłucha trochę rad, to fajnie.
Nie?
To nie.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#6 » 20 sty 2017, o 19:13

Tutaj, jak rozumiem, każdy sam będzie decydował gdzie, czyli dokonywał jakby swoistej samooceny. I to jest ciekawe i (chyba) nowatorskie.

Tak, właśnie taki lekki tekst o dziale to dobra myśl - bo nie ma niczego wstydliwego w kreśleniu pierwszych słów piórem, więc też nie powinno się tego odbierać negatywnie :D
Teoretycznie podoba mi się pomysł dolnej i górnej półki, ale jest bardzo inny od formuły forum. Gorgi, myślałam o tym jeszcze w ten sposób - obecnie mamy zasadę, która mówi, że teksty o kiepskiej jakości, niechlujnie zapisane, posiadające ogrom błędów etc. są z forum skasowane. Utworzenie Scholarium byłoby dla nich alternatywą - moderator mógłby ten tekst umieścić w dziale zamiast usuwać. Tylko, po przemyśleniu - bo pomysł rzuciłam na świeżo - uważam to za kiepską myśl, bo nie wydaje mi się właściwe, by nawet moderator miał za autora decydować, że tekst znajdzie się w Scholarium, skoro dział ma służyć wygodzie początkującego autora.

Wiesz, Graf, tak naprawdę nie chodzi właśnie o postrzeganie, że takie teksty powinniśmy uważać za złe - raczej jako po prostu nieprawne. W tym akurat nie ma niczego złego, że osoba dopiero zaczynająca pisać prozę robi błędy lub nie radzi sobie z kreacją poszczególnych elementów. Zawsze uważałam, że lepiej, gdy taka osoba otwarcie pisze, że dopiero zaczyna pisać, bo inaczej może po prostu przeliczyć się i trafić pod ostrzał lub zostać rozjechana komentarzowym czołgiem :D

Dodam jeszcze do komentarza Mirka:
Bo normalnie, to zrąbię (nie tylko ja), a w wypadku takiego działu, patrzę inaczej.

No właśnie. Mi też się zdarzyło nie raz kogoś ostro skomentować - a potem okazywało się, że to np. pierwsze opowiadanie nastolatka, więc gdybym miała taką świadomość, ton wypowiedzi byłby inny, a charakter komentarza też bardziej łopatologiczno-pomocny.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#7 » 20 sty 2017, o 19:44

Zawsze uważałam, że lepiej, gdy taka osoba otwarcie pisze, że dopiero zaczyna pisać, bo inaczej może po prostu przeliczyć się i trafić pod ostrzał lub zostać rozjechana komentarzowym czołgiem :D

A, taki podział... To w takim razie może i faktycznie dobry pomysł. Ale pytanie, czy ktoś zgodzi się uznać za "nowicjusza"... Różnie z tym bywa. Znam takich, co piszą naprawdę straszliwie, a uważają się za orły.
Trudno to będzie oddzielić. Jeśli np. przeniesie się tekst Autora do Scholarium, a On będzie uważał, że napisał drugą "Wojnę i Pokój", to może dojść do niezbyt przyjemnych spięć. :)

mirek13

Post#8 » 20 sty 2017, o 19:52

1/ Tylko autor decyduje, czy chce umieścić post w takim dziale!
2/ Żadnych półek!
Jeśli ktoś uzna się za geniusza i wrzuci na ogólne forum, to niech nie płacze, że skomentuję jak umiem. Na pewno subiektywnie, ale zgodnie z własnym odczuciem.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#9 » 20 sty 2017, o 20:06

A mnie jakoś te półki nie do końca przekonują, pomimo że moje teksty na dolną raczej nie trafiały. :kuku: Z kolei Scholarium to jak dla mnie pomysł warty rozważenia! Idea fajna, a że nie da się wszystkim dogodzić - nic nowego.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

kamilo
Użytkownik zbanowany

Post#10 » 20 sty 2017, o 20:11

Jako osoba początkująca i świadoma swojego beztalencia, chętnie bym z czegoś takiego skorzystał i chociaż pisarz ze mnie marny, nie obawiałbym się wstydu.
Użytkownik zbanowany ze względu na dopuszczenie się plagiatu.

Wróć do „Organizacja”