Scholarium - działy dla początkujących

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.

Co sądzisz o pomyśle?

Liczba opcji do wybrania: 1

Pokaż wyniki

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Post#21 » 21 sty 2017, o 11:00

Można jeszcze zaproponować (podkreślam, to tylko propozycja) coś innego. Na pewnym forum w podtytule działu gdzie wstawia się opka, jest napisane: Tu wrzuć dopracowane fragmenty opowiadań, które chcesz poddać ocenie Weryfikatorów. Oczywiście w praktyce wypowiadają się wszyscy (i o to chodzi), a tzw weryfikatorzy „z urzędu” (czasem im się nie chce). Można by zrobić dwa działy jeden z adnotacją: Tu wrzuć dopracowane opowiadania, które chcesz poddać ocenie Użytkowników, a drugi Tu wrzuć dopracowane opowiadania przeznaczone wyłącznie do lektury bez komentowania (czy jakoś tak).

Można też inaczej: zamieścić symbole graficzne (typu kółko i krzyżyk), które autor mógłby wstawić obok tytułu: jeden by oznaczał, że oczekuje i liczy na komentarze, a drugi – że ich sobie nie życzy.
To by było bezkonfliktowe.

Co prawda przychodzi mi do głowy, że w obu wypadkach jest to trochę zaprzeczenie charakteru forum – jako płaszczyzny dyskusyjnej i wolnej wypowiedzi. Ale ten drugi pomysł jest chyba nowatorski i mógłby chwycić. Osoby bardziej „wstydliwe” nie miałyby się czego obawiać, a przy kolejnym tekście mogłyby zmienić zdanie – byłby to czynnik zachęcający do aktywności.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#22 » 21 sty 2017, o 11:11

Tylko pytanie jaki jest sens wrzucania tekstu bez możliwości poznania oceny czytelnika? Ba, autor nawet nie wie, czy ktoś i jeśli tak, to ile osób przeczytało i czy w miarę im się podobało - bo nieraz pomimo wielu uwag do aspektów technicznych tekstu, nadal pozostawia on pozytywne wrażenia. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#23 » 21 sty 2017, o 11:28

To prawda. Raczej wystawia się tekst na forum, by mieć opinie nie tylko techniczne.
Co do Scholarium, to jestem jak najbardziej za. Sprzeciw wewnętrzny czuję tylko przed "półkami". :)
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Post#24 » 21 sty 2017, o 11:30

Tylko pytanie jaki jest sens wrzucania tekstu bez możliwości poznania oceny czytelnika?

Też nie wiem, ale biorąc pod uwagę, że od jakiegoś czasu na większość moich wypowiedzi na temat tekstu (dotyczy wszystkich forów) nie ma żadnej reakcji (teoretycznie) zainteresowanego, to może jednak jakiś jest. Oczywiście zauważam to też w przypadku innych komentujących.

Awatar użytkownika
Nuria
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#25 » 21 sty 2017, o 12:10

Przeczytałam wcześniejsze wpisy i pewnie gromy polecą na moją głowę, ale co tam :)
Piszę kilkanaście lat, zaczynałam od forum / podaruję sobie nazwę/ które po tylu latach istnieje i ma się całkiem dobrze.
Nie było żadnej szkółki, nie było półek, ale były / i pewnie są, aktualnie tam nie publikuję/ rzeczowe, ale dość ostre komentarze.
Też bywałam znokautowana, też łezka mi się zakręciła, ale czytałam innych, tych lepszych, którzy zbierali pozytywne opinie...po prostu CHCIAŁAM lepiej.
Broń Boże nie namawiam do chamskiego krytykowania nieudanych utworów, ale też jestem wrogiem poklepywania po pleckach tych, którzy nie robią postępów.
Rozbawił mnie ostatnio wpis jednego usera, który napisał, że nie czyta poezji...ale z ulubieniem ją publikuje. Czy taki ktoś będzie się rozwijał, czy będzie tkwił w miejscu, to już jego problem, a inni przestaną go nawet czytać, o komentowaniu nie wspomnę.

Zsumowując, wg mnie nie tworzyć podziałów...chyba, że DZIAŁ POCZĄTKUJĄCYCH, gdzie trafia każdy nowo zarejestrowany i DZIAŁ WPRAWNIE WŁADAJĄCYCH PIÓREM, gdzie trafia ten, kto został przez Administrację wyłuskany z Działu dla Początkujących...i od tej pory może publikować w dziale zaawansowanych .
Ale generalnie nie robiłabym podziałów.
Nie mam monopolu na rację.

Awatar użytkownika
Karen

Post#26 » 21 sty 2017, o 12:12

Gorgi, to może złe teksty komentujesz? Ja tam zawsze odpowiadam na komentarze, no chyba, że już z daną osobą pisałam pw, to nie powielam w poście.
Choć Cię rozumiem, bo zauważyłam, że niektórzy nowi forumowicze wrzucają teksty, ale od nich żadnej reakcji nie ma, poza publikacją nie biorą udziału w życiu forum.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#27 » 21 sty 2017, o 12:27

Brak jakiejkolwiek reakcji jest chyba najbardzej wkurzającą rzeczą, jaką może w zamian za pracę otrzymać Autor. Jeśli pisze się tekst lub komentarz do tekstu to miło jest zobaczyć jakąś informację zwrotną.
Trochę nie rozumiem ludzi, którzy wstawiają i nie napiszą nawet zwykłego "dzięki" pod czyjąś wypowiedzią. Forum powinno działac na zasadzie akcji-reakcji.
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Post#28 » 21 sty 2017, o 15:17

Gorgi, to może złe teksty komentujesz?

Może. W grudniu skomentowałem pięć tekstów. Tylko jeden spotkał się z reakcją (stały użytkownik i dobry znajomy z różnych forów).
I kto mi wskaże, które są "dobre"? :shock:

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#29 » 21 sty 2017, o 15:38

Gorgi: Moje :) A nawet jeśli są słabe (bo tak naprawdę są) to odpowiadam na komentarze innych użytkowników.
Na powyższym przykładzie stwierdzam, że scholarium może się przydać. Nie wiem jak wy, ale ja najczęściej komentuję teksty użytkowników, których znam. Mogło to by mi ułatwić kontakt z potencjalnymi nowymi użytkownikami i rozszerzyć perspektywę odpowiedzi.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#30 » 21 sty 2017, o 22:07

Gorgiasz pisze:Na pewnym forum w podtytule działu gdzie wstawia się opka, jest napisane: Tu wrzuć dopracowane fragmenty opowiadań, które chcesz poddać ocenie Weryfikatorów. Oczywiście w praktyce wypowiadają się wszyscy (i o to chodzi), a tzw weryfikatorzy „z urzędu” (czasem im się nie chce). Można by zrobić dwa działy jeden z adnotacją: Tu wrzuć dopracowane opowiadania, które chcesz poddać ocenie Użytkowników, a drugi Tu wrzuć dopracowane opowiadania przeznaczone wyłącznie do lektury bez komentowania (czy jakoś tak).

Można też inaczej: zamieścić symbole graficzne (typu kółko i krzyżyk), które autor mógłby wstawić obok tytułu: jeden by oznaczał, że oczekuje i liczy na komentarze, a drugi – że ich sobie nie życzy.
To by było bezkonfliktowe.

Hm, pierwsze rozwiązanie mocno skonfliktowałoby się z obecnym podziałem prozy na fantastykę, obyczajowe, fanfiction (choć w jego przypadku rozważam likwidację) i publicystykę. Działy na teksty dopracowane i w trakcie szlifowania etc. kolidowałyby z tym podziałem, a nie przewidywałabym tak dosadnych zmian na forum. Dział Scholarium dość wyraźnie by już od obecnego podziału odstawał, ale jednak moim zdaniem dział z opisem "Dla początkujących literatów" miałby swoje uzasadnienie i jakoś by się wpasował.
Wiadomo, w przypadku prozy nie ma problemu tego, że nowy podział nie pasowałby do obecnego - ale nie zapominajcie, że taki dział powinien też powstać w prozie.

A tak ogólnie:
Pamiętajcie, że teoria a praktyka mają się różnie, więc jeżeli Scholarium zdecydujemy się wprowadzić, bo wielu osobom projekt się podoba i chciałoby go na forum, to jeszcze nie oznacza, że sprawdzi się to w działaniu. Jeżeli spotka się z brakiem zainteresowania lub kontrowersjami - nie będzie na forum w nieskończoność, zrezygnujemy. Teksty z niego przejdą do odpowiednich działów gatunkowych. Osoby, którym pomysł się nie podoba, nie muszą się tak bać jego ostateczności.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „Organizacja”