Pomysły rozwojowe forum

Ogłoszenia oraz miejsce na zgłaszanie propozycji i uwag.
Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Pomysły rozwojowe forum

Post#1 » 20 sty 2017, o 22:40

Pomysł modernizacji działu Poezja jest jak najbardziej na tak. Chociaż samo Scholarium to trochę mało. Bo co za różnica w sensie jakościowym, czy publikował w Scholarium, czy w obecnym dziale Poezja, który de facto jest już Scholarium, tj. miejscem raczej warsztatowym, gdzie już dziś podajemy ludziom uwagi, niż wernisażowym, gdzie nie ma opcji komentowania i się tylko w duchu podziwia. Zmieni się więc tylko nazwa.

Pierwszym dobrym rozwiązaniem było powołanie opiekuna poezji. Mamy właściwego człowieka na właściwym miejscu. A restrukturyzacja działu jest niezbędna przede wszystkim dlatego, że lwia część publikowanej w dziale Artefaktów poezji, powiedzmy, jest na dobrej drodze, ale jest to dopiero początek poetyckiej drogi.
Żeby podnieść poziom poezji na Artkach można wdrożyć (jednocześnie bądź wybiórczo) kilka funkcjonalności. Przykłady:
1. Wprowadzenie na Forum czegoś na podobę "poczekalni" (niewidoczna dla mas czytelniczych, tylko dla opiekuna/ zespołu oceniającego z Forum). Stamtąd, dajmy na to, opiekun po wstępnej ocenie wyrywa tekst z macek ciemności na światło dzienne ku uciesze autora i czytelników poezji. Pewna selekcja jest niezbędna, a wrzucanie tekstów na dział, jak leci, niesie ze sobą ryzyko, że wśród trochę słabszych tekstów, ten lepszy gdzieś "się zagubi".
2. Z kolei wierszydło niedokończone (uznaniowo, wedle osoby funkcyjnej z Forum), załóżmy, wędruje na jakiś dział, nazwijmy go - "warsztat" (widoczny for all), gdzie przy pomocy uzerów (bądź samodzielnie) autor poprawia swoje dzieło. Czy zechce je poddać pod ponowną ocenę funkcyjnego (opiekuna itp.), to już jego sprawa. Warsztat ma walor stricte edukacyjny.
3. Trochę inne, acz równie ważne narzędzie rozwijające poetycko Forum - konkursy. Formuła konkursu na wiersz miesiąca bez czynnika motywującego w postaci nagrody książkowej, jakiegoś drobiazgu itp., itd. - imho nie sprawdza się. Raz, że cieszy się ona raczej takim sobie zainteresowaniem czytelników, a dwa, że poziom konkursowy zawsze mógłby być wyższy. Na lepszy start w konkursie, można wprowadzić np. nominacje do konkursu (np. poprzez ankietę). Ale to jeszcze pod rozwagę.
Proponowałbym za to robić regularne konkursy, ale z jakimiś nagrodami. Jakimikolwiek! Ze swojej strony mógłbym pomóc opracować pismo do wydawnictw poetyckich z prośbą o objęcie patronatem konkursu i przekazanie w ramach dobrej współpracy kilku książek co jakiś czas na konkursy. Artki mają zajebiste pozycjonowanie w google, a to duży marketingowy atut dla wydawnictw i zachęta do współpracy. Dajemy potem baner na górze stronki o konkursie z nagrodami i na 100 procent przyciągamy ciekawych poetów, którzy, wzmocnią naszą pakę, zapewniam Was, są tacy, co odczuwają bezdomność poetycką ;) i chętnie zakotwiczą. Będzie więcej komciów i więcej dobrej poezji. Najlepszą kotwicą dla piszących jest profesjonalizm stronki i jakość utworów.
4. Nagrody książkowe też mogłyby być za komentowanie. A czemu nie? Żeby docenić pracę komentatorów. Komentarze mogłyby być np. punktowane przez funkcyjnych Forum i co miesiąc rozliczane. Komentatorzy z czuba listy dostawaliby jakieś tam książeczki.
5. Można co miesiąc zapraszać jakiegoś znanego poetę na sesję pytań i odpowiedzi w specjalnie utworzonym do tego celu topiku Forum. Podpytać najlepszych to jest klucz do zrozumienia o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.
I cóż, na razie tyle pomysłów pod rozkminkę. Byłoby tego więcej, ale spokojnie. Nie jest to żadna ameryka, tylko pokłosie doświadczeń z obcowania z poezją w necie.

Oczywiście zapraszam do dyskusji! :)
Matt C.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Pomysły rozwojowe forum

Post#2 » 20 sty 2017, o 23:19

Będzie klarowniej w tej formie, bo post wychodzi szerzej w ogólne propozycje co do forum od samego Scholarium :) Plus można spokojnie i wygodnie dyskutować, nie zagrzebując pomysłu na Scholaria innymi.

Tak po kolei:
Propozycja 1. przypomina mi to, co wspomniał Gorgiasz i o czym pisała Tjereszkowa i Karen w temacie o Scholarium.

Pewna selekcja jest niezbędna, a wrzucanie tekstów na dział, jak leci, niesie ze sobą ryzyko, że wśród trochę słabszych tekstów, ten lepszy gdzieś "się zagubi".

Tak to niestety w internecie bywa, że wartościowe treści giną czasem pośród innych, ale z drugiej strony nie widziałabym na forum rozwiązania podobnego do górnej/dolnej szuflady. Forum w zamierzeniu miało nie być forum w formie oceniania/odsiewu tekstów przez grupę funkcyjną i to osobiście lubię, że to od autora zależy, które porady uzna za słuszne. Lubię tę otwartą społeczność.

Dział warsztatowy to niezła myśl :) Dla mnie, wiadomo, warsztat dla poezji nie będzie przydatny, więc to pytanie do użytkowników. Tylko widziałabym to w formie raczej dobrowolnej. Nie bardzo wyobrażam sobie, by ktoś z załogi forum miałby decydować, który tekst jest lub nie jest skończony. Autor chyba najlepiej wie, czy chce szlifować tekst, czy pozostawić w obecnej formie.

3 i 4 - na forum jest dział na eventy i konkursy (Konkursy forumowe) i każdy chętny może zorganizować swój. My organizowaliśmy je cyklicznie do czasu, aż po prostu prawie nikt nie brał udziału. Ze swojej strony staram się fundować raz na jakiś czas nagrodę książkową, tak jak na np. grudniowe KM, ale nie oszukujmy się, nie przewiduję wydatków comiesięcznych na nagrody. Co do oceniania komentarzy, KM jest formą wyboru najlepszego komentującego i może w nim brać ogół forum, to bym tego nie zmieniała.
Pomysł organizowania konkursów to oczywiście jest dobry pomysł i na pewno mógłby być motorem rozwojowym dla forum. Znalezienie wydawnictwa fundującego książki to rzeczy oczywiście do zrobienia, jakbyś chciał się zająć sprawą przygotowania maila do wydawnictw, to świetnie, chętnie przyjmę pomocną dłoń.

5 - nie podjęłabym się tego, bo nie interesuję się poezją. Jeżeli znalazłby się chętny - dla mnie osobiście pomysł wygląda obiecująco. Pytanie, co o tym sądzą inni?
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji
Opiekun poezji

Pomysły rozwojowe forum

Post#3 » 21 sty 2017, o 11:47

Mam kontakty z poetami z Podkarpacia, trochę z Warszawy, a także z krakowskiego SPP. Są znani i nieznani. Mogę popytać, ale nic nie obiecuję. Myślę, że nie ma co ograniczać się do znanych, bo o nich moim zdaniem będzie trudno, oni mają zapchane grafiki i to rzeczami, za które dostają pieniądze. Zatem może trochę tych mniej znanych też? Co sądzicie?
Jeślibyśmy zostali przy znanych, to miałam na studiach zajęcia m.in. z Ewą Sonnenberg, Romanem Honetem, Leszkiem Długoszem, a także z prozaikiem Markiem Bieńczykiem. Mam też namiary na Łukasza Orbitowskiego, na którego warsztatach prozatorskich byłam niedawno w Rzeszowie. Bo w sumie po co ograniczać się tylko do poezji?
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Awatar użytkownika
Camenne

Pomysły rozwojowe forum

Post#4 » 21 sty 2017, o 12:23

Zatem może trochę tych mniej znanych też? Co sądzicie?

Myślę, że to naprawdę świetny pomysł :)

Można co miesiąc zapraszać jakiegoś znanego poetę na sesję pytań i odpowiedzi w specjalnie utworzonym do tego celu topiku Forum. Podpytać najlepszych to jest klucz do zrozumienia o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.

Gdyby każdy zainteresowany mógł zadawać swoje pytanie, to byłoby naprawdę ciekawe. Bo druga prosta opcja byłaby pewnie taka, że lista pytań jest kompletowana przed faktem, mogłoby być to wygodniejsze dla zaproszonego poety, ale kto wie, tak gdybam. Sposób przeprowadzenia takiego wydarzenia mógłby być różny, chyba że od początku miałeś na myśli, że każdy w trakcie takiej sesji może zapytać o to, co go nurtuje/ciekawi.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Pomysły rozwojowe forum

Post#5 » 21 sty 2017, o 23:04

Chodziło mi o pytania zadawane na żywo w specjalnie otwartym do tego celu temacie.
Matt C.

Wróć do „O Artefaktach”