Reorganizacja działów Prozy

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.

Który próg bardziej ci odpowiada?

Czas głosowania minął 30 sie 2017, o 14:34

Wariant A - 7 tysięcy znaków
17
74%
Wariant B - 10 stron znormalizowanego maszynopisu
6
26%

Liczba głosów: 23

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Reorganizacja działów Prozy

Post#21 » 3 kwie 2018, o 11:46

Czas na wiosenne porządki, a więc najwyższy czas, by wyjaśnić, co i jak z proponowanym wyżej podziałem.

Nie, nie zapomnieliśmy o reorganizacji! ;)) Po zakończeniu ankiety postanowiliśmy zawiesić pomysł na jakiś czas i zadecydować po paru miesiącach.
Na ten moment wprowadzamy "połowę" proponowanych zmian - nie rezygnujemy z podziału na fantastykę i obyczaj, zostawiamy sprawę do rozstrzygnięcia w przyszłości. Wprowadzamy za to nowy dział na wszystkie teksty w częściach (dawne NZ-etki), czyli Proza: teksty wieloczęściowe.
Póki co pozostaje też stara "granica", kiedy tekst jest uznawany za długi i trzeba go publikować w częściach - 10 stron znormalizowanego maszynopisu.

Podsumowując, pod względem regulaminu wygląda to następująco:

§ 2: Publikowanie

1. Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, to 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty przekraczające tę objętość (fragmenty powieści, długie opowiadania), należy publikować w częściach w dziale "Teksty wieloczęściowe". Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie.
2. Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Niedopuszczalne są tytuły takie jak "Moje opowiadanie", "Fragment mojej powieści".
Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
3. Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie.
Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).
4. Dla tekstów wieloczęściowych, w treści każdej części należy dodać odnośniki do opublikowanych części: pierwszej, poprzedniej i następnej (jeżeli jest dodana). Służy to ułatwieniu czytelnikom dotarcia do reszty tekstu.

To jest też dobre miejsce do rozpoczęcia (kontynuowania) dyskusji, czy nie należałoby zmienić limitu, podnieść go lub zmienić na np. znaki ze spacjami. Obecnie myślę, że limit 7 tysięcy znaków to za mało i przede wszystkim kłopot dla publikujących, i byłabym za nawet 40 tysiącami znaków ze spacjami jako alternatywa. Ale, jak pisałam wcześniej, każdy limit ma swoje plusy, dla każdego granica, kiedy zaczyna się długi tekst, jest inna, a 10 stron znormalizowanego maszynopisu to był kompromis - ani za mało, ani za dużo.

Oczywiście nie jest tak, że jeżeli ktoś opublikuje tekst mający 11 stron w jednym temacie, to zostanie on usunięty. Jest pewna rozsądna granica, którą można przekroczyć, ale najczęściej publikujący w ogóle nie zadają sobie trudu sprawdzenia, ile ich tekst ma stron, i publikują po 20-30 lub więcej. Z tego powodu zmniejszyłam również limit ilości znaków, który jest akceptowany przez skrypt, i jest to obecnie 50 tys. znaków ze spacjami (więcej jak jeden arkusz wydawniczy).

W nowym dziale już znajduje się większość wieloczęściowych tekstów, ale przez to, że samych tematów jest sporo, nietrudno się pomylić, możliwe, że niektóre wątki zostały w starych działach. Niektórzy autorzy niechlujnie nazywają swoje tematy, nie pamiętają o tym, że pierwszy wątek też należałoby określić jako "prolog" lub "rozdział pierwszy", więc możliwe, że tematy, które są NZ-etkami, ale nie są odpowiednio tytułowane, też nie zostały przeniesione. Jeżeli cokolwiek zauważycie, proszę o zgłoszenie, poprawimy.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „Organizacja”