Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Magazyn i wydawnictwo Kontury

Informacje o zaprzyjaźnionych stronach
djas

Magazyn i wydawnictwo Kontury

Post#1 » 2 gru 2011, o 11:18

Administracja "Artefaktów" wyraziła już zgodę na współpracę z Konturami, za co bardzo dziękuję. Korzystając z możliwości - zapraszam do tego również uczestników forum.

Jesteśmy pismem, którego pierwszy numer pojawi się na rynku w marcu przyszłego roku, ale także wydawnictwem książkowym.

Nie chcemy ściągać do siebie wielkich nazwisk znanych autorów (choć i tacy z pewnością się u nas pojawią), chcemy przede wszystkim pokazać zupełnie nowych ludzi. Wierzcie mi, ci którzy już wydali książki niczym się od Was nie różnią, prócz talentu mieli zwykle szczęście. Niektórzy są faktycznie wspaniali, ale niektórzy z nich piszą gorzej, niż większość z Was na tym forum.

Znam te realia, bo udało mi się dekadę temu opublikować kilka tekstów (w tym "Artefakt" :), który za sprawą Rocha Siemianowskiego można odsłuchać także jako audiobook) i wiem, jak ciężko jest się przebić bez pomocy. Mój debiut zawdzięczam Eugeniuszowi Dębskiemu, bez którego pewnie nikt nie spojrzałby na moje prace, bo po co czytać anonimowego autora?...

Jeśli chcecie pomóc budować nowe pismo, macie w szufladach niepublikowane opowiadania, zamieścimy je: dobre na portalu, świetne w piśmie. Wysyłajcie swoje powieści. To, co uznamy za warte wydania - wydajemy na własny koszt, sami zrobimy korektę i redakcję tekstu, zapewnimy reklamę i dystrybucję. Chcemy zarobić - pewnie, bo o to chodzi, ale nie kosztem autora. Na pewno odpowiemy na każdy mail.

Jeśli zaś znacie kogoś, kto lubi pisać o grach, filmie, muzyce, książce, sporcie, polityce czy o czymś innym ciekawym, chce robić relacje z koncertów czy innych wydarzeń - zapraszamy.

Za najlepsze rzeczy zapłacimy (te, które znajdą się na papierze), postaramy się wynagrodzić też stałych współpracowników. Na początku sami będziemy stawiać pierwsze kroki, więc nie nastawiajcie się na duże kwoty, na razie będzie symbolicznie, jednak wszystko zależy od nas i materiałów jakimi będziemy dysponować.

Aha - do pisma dołączana będzie płyta, więc jeśli ktoś z Was zna muzyków, twórców gier, nawet małych - też zapraszamy. A pisałem już, że muzykę na płytach też będziemy wydawać? Kilka kolejnych projektów rozwoju Konturów jest już w realizacji, będziemy starali się ciągle czymś zaskakiwać.

mój mail to dariusz.jasinski(at)kontury.net.

Zapraszam na kontury.net serwis dopiero ruszył i pełną parą pracować zaczniemy dopiero od stycznia, ale już funkcjonujemy.

Już teraz zapraszam też do udziału w konkursie literackim związanym z Euro 2012. Regulamin powinien pojawić się na stronie w poniedziałek. Możecie już jednak zacząć działać. Poszukujemy szesnastu opowiadań o tematyce piłkarskiej. Może być fantastyka, obyczaj, horror, dramat - wszystko, co podsunie Wam wyobraźnia. Wybrane teksty znajdą się w antologii wydanej przed turniejem. Autorzy będą oczywiście wynagrodzeni tantiemami ze sprzedanych książek.

I jeszcze raz dziękuję administracji za umożliwienie wstawienia na forum mojego postu. Mam nadzieję, że wspólnie wylansujemy kilka gwiazd polskiej literatury!

Pozdrawiam, Dariusz S. Jasiński
redaktor naczelny
Magazynu Kontury

Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Re: Magazyn i wydawnictwo Kontury

Post#2 » 2 gru 2011, o 12:26

Panie Dariuszu, osobiście jestem zachwycona tą propozycją i myślę, że reszta ma takie same odczucia. Daje nam Pan niepowtarzalną okazję na zaistnienie, więc z pewnością użytkownicy spróbują swoich sił podrzucając niektóre swoje teksty.
Z powyższego postu, jak i opisu na stronie internetowej Konturów, wnioskuję, że gatunek tekstu jest dowolny. Czy są zatem jakieś wytyczne, co do długości minimalnej i maksymalnej tekstu? Jaka będzie częstotliwość wydawania czasopisma?
Mam także pytania, jeśli chodzi o opisy muzyki i książek. W tym pierwszym, ku jakim gatunkom Pan się przychyla? Lekkim nutom, soundtrackom czy ciężkiej i mniej popularnej? Czy może wszystko oby tylko w granicach dobrego smaku? Jeśli chodzi o książki... Może to być jakakolwiek? Starsza czy młodsza, czy może takie, o których zazwyczaj się nie pisze?

Nie napisałam tych pytań na Pański email, ponieważ myślę, że na większość moich pytań także inni forumowicze chcieliby uzyskać odpowiedź. ;)

Z góry dziękuję,
Kostucha
Po prostu robię za zły charakter.

djas

Post#3 » 2 gru 2011, o 14:01

Dziękuję za przychylne spojrzenie. Każdy tekst będę czytał osobiście, niejednokrotnie podpierając się innym członkami redakcji, jednak obiecuję, że o każdym coś napiszę. Zawsze drażniło mnie, że wysyłając tekst do pisma zazwyczaj nie dostawałem żadnej odpowiedzi. Takie niestety zwyczaje panują w Polsce. Mam nadzieję i to zmienić. Kiedy wysłałem na próbę swój tekst za ocean, do USA nie liczyłem na nic, nauczony lokalną tradycją. Ku mojemu zaskoczeniu, któregoś dnia otrzymałem prawdziwy list, w którym przeczytałem "nie dziękujemy" i wyjaśnienie - dlaczego, plus luźne spersonalizowane uwagi, które świadczyły, że ktoś to faktycznie czytał i pisze konkretnie do mnie...

Tak, gatunek nie ma znaczenia. Chcemy po prostu dobrą literaturę. Ograniczeń też nie ma żadnych. Jeśli dostanę mikropowieść, która zajęłaby większość pisma - najwyżej podzielę ją na części. Ewentualnie zwiększymy objętość numeru.

Samo pismo będzie na razie ukazywać się jako kwartalnik. Nie sądzę, by udało się zwiększyć częstotliwość w 2012 roku. Wydaje nas polska firma, na razie nie mamy dotacji, musimy zaciskać pasa, robić małe kroczki, byle nie spalić się na starcie. Jednak w ciągu dwóch - trzech lat powinniśmy pojawiać się częściej. Nie zakładamy porażki, wierzymy, że całokształt działań, które złożą się na Kontury powinien pozwolić nam utrzymać się na rynku. Wszystko zależy też między innymi od Was, od Waszych prac.

Pierwszy numer planujemy na marzec 2012 roku. Numer nie jest jeszcze zamknięty. Wysłane do końca grudnia teksty mają szansę pojawić się w "jedynce".

Muzyka i książki - dowolne, gusta czytelników są na tyle różne, że musimy zaspokajać je wszystkie. Osoby, które pokażą się z dobrej strony mają szansę dostać się do grona naszych stałych recenzentów, a co za tym idzie mieć możliwość wybierania sobie nowości ze współpracujących z nami wydawnictw. Za takie książki zapłacicie wyłącznie recenzją.

W tej chwili na portalu ukazują się recenzje starszych książek, pozostałych z czasów mojej współpracy z wydawnictwami w ramach pisma Doza. Od stycznia pewnie skupimy się już głównie na nowościach, choć nie widzę przeszkód, by opublikować recenzję starszej pozycji, jeśli jest tego warta.

Na portalu piszmy o wszystkim co dobre, ale i o tym, co nas rozczarowało. Dajmy czytelnikom pełną wiedzę na to jakie mamy opinie.

Bardzo fajnie, że pytanie padło na forum, myślę, że udało mi się powiedzieć troszkę więcej. Czekam na kolejne.

Pozdrawiam, Darek Jasiński

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#4 » 2 gru 2011, o 14:45

Przyjemnością było przeczytać wiadomość o Konturach i okazja wsparcia. Co mnie cieszy najbardziej, to nawet nie sama szansa zaistnienia, ale podejście do debiutantów - naprawdę miło na sercu się robi na myśl, że powstaje czasopismo, które nie stara się zarobić kosztem autora (a co obecnie niestety nagminne). Szczerze dopinguję :)

Na razie mam dwa prozaiczne pytania, Kostucha ubiegła mnie w kilku.
- jakiej można spodziewać się ceny czasopisma?
- będzie dostępne głównie w salonach prasowych czy też w większych księgarniach, np. w Empiku?
Na pewno skuszę się na kupno pierwszego numeru, więc i takie rzeczy warto wiedzieć.
I ostatnie - czyli osoby zainteresowane pisaniem recenzji, mogą śmiało podsyłać własne, a najlepsze zostaną wybrane na stronę lub do czasopisma? Prosiłabym o jakieś szczegóły, bo, co prawda sama się tym raczej nie zajmuję, ale z pewnością znalazłabym wśród znajomych takie osoby, a też nie wątpię, że na forum również są zainteresowani.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Mań
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#5 » 2 gru 2011, o 15:54

Oczy mi się zaświeciły, kiedy przeczytałam cały temat. Jestem wniebowzięta! Dołączam się do pytań Cam, bo zaciekawiła mnie idea czasopisma, a i mam kilku znajomych, którzy mogliby się skusić na pisanie recenzji ;D

Naseilen
Kocioł z Gundestrup

Post#6 » 2 gru 2011, o 16:59

Czy wszystkie recenzje tak złożonych produktów, jakimi są gry (zakładam, że komputerowe a nie, na przykład, planszowe albo karciane), będą przedstawiane wg. jednego schematu, pozwalającego kolejno omawiać różne ich aspekty?

djas

Post#7 » 2 gru 2011, o 18:02

Bardzo cieszy mnie pozytywny odzew.

Nie jestem wrogiem współfinansowania książek, coś takiego też jest potrzebne, jednak ze swojej strony zawsze odradzam. Nie będziemy na pewno wrogiem autora. Mam nadzieję, że zaproponowany system wypłaty tantiem będzie na tyle uczciwy i korzystny, że i twórcy i my będziemy równie zadowoleni. O szczegółach pisać nie mogę, bo to tajemnica handlowa. Jednak ja jako pisarz wiem, że coś takiego przyjąłbym bez wahania.

Cena... chciałbym, żeby była jak najniższa... Jednak nie da się pogodzić możliwości zapłacenia autorom i niskiej ceny, przynajmniej na starcie. Zanim podam planowaną, proszę zwróćcie uwagę, że chcemy stworzyć pismo jako doskonałe czytadło, prawie książkę, zaś do tego będziemy dokładać płytę, która też ma na celu prezentować młodych artystów, tyle, że potrzebujących audiowizualnego nośnika. To wszystko kosztuje. Bez dotacji i sponsorów cena pisma będzie wynosiła maksymalnie piętnaście złotych Kwestie dystrybucji są w fazie negocjacji. Salony czy kioski - jeszcze do końca nie wiem. Może jedno i drugie. Na pewno będzie też sprzedaż przez naszą stronę. Obiecuję, że cena z wysyłką u nas nie będzie się różnić od kioskowej. Z czasem mam nadzieję, że uda się cenę odchudzić o kilka złotych.

Oczywiście - przesyłajcie swoje recenzje. Jednak od razu zaznaczam, że mają małe szanse przebić się do pisma. Tam pojawią się tylko w wyjątkowych przypadkach. Do pisma idą przede wszystkim proza i publicystyka z przewagą tej pierwszej.

Recenzje idą na portal. Z tym, że z osobami, które zechcą się z nami bliżej związać będziemy chcieli ściślej współpracować. Będziemy poszukiwać redaktorów regionalnych, którzy uczestniczyliby w lokalnych wydarzeniach. Takim osobom zapewnimy akredytacje i legitymację prasową. To już byłaby czysto dziennikarska praca.

Może jeszcze słówko o publicystyce. Tu również mamy dowolność tematów. Joanna Radosz, nasz toruński redaktor pisze o żużlu i sportach zimowych. Czyta się to jak dobre opowiadania. Nie chcemy ograniczać pomysłowości, chcemy być otwarci i uniwersalni.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać kilka wątpliwości.

Pozdrawiam, Darek Jasiński

djas

Post#8 » 2 gru 2011, o 18:05

Co do gier - jeszcze nie wiem. Czekam aby redaktor, który będzie za nie odpowiadał przesłał mi pierwszą recenzję. Dla mnie jest to zupełnie nowy temat i nie do końca wiem, jak go ugryźć... Jednak jak zawsze jestem otwarty na propozycje.

djas

Post#9 » 17 gru 2011, o 20:13

Na razie, przed świętami w łatwy sposób można sprawić sobie prezent. Wystarczy wymyślić imię stworka z naszej strony. Zapraszam.

Wróć do „Współpraca”