Podróżny

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i tasiemce innej maści.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble".

Przydatne definicje
drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż 25000 tysięcy znaków ze spacjami, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska
Posty: 5078

Podróżny

Post#11 » 16 sty 2017, o 20:39

Nie ma za co, tak generalnie.

Co do zapisu dialogów to kwestia formatu na forum

To znaczy? Nie miałam na myśli dywizów (forum faktycznie wyświetla półpauzy w tej formie, więc tym bardziej nie wytykam, jeżeli nie mogę określić, czy ktoś ma dywizy, czy półpauzy w tekście). Chodziło mi o wszelkiej maści błędy w na przykład tych dialogach:

- Nic im nie rzekłam – Uśmiechnęła smutno, płaszcz przydeptany brudząc, a do mego królestwa.

- Gerda! - krzyknął zrywając się z raptem, a mnie polecenie wydając – Piecyk rozpalaj! Grzej czajniki i garnki! Rzuć tę szmatę, biegiem! Balia z parą gorącą, mydło i ręcznik!

- Wiem. Miłości. Nie powiedziałam im nic – dar zarzuciła, ramiona skrywając i ciesząc się bardzo mocno. Wigor!

- Kręgosłup masz ciekawy. Jak kostny grzbiet jaszczurki – pierwszy raz zjawisko to widząc, w bujaku siadłem.
- Tak wszystkie mamy – odrzekła, wywód poniższy czyniąc – To czyni nas mocnymi.

Tajemnic czy aby nie zdradzasz? - pojęcie spraw tych dawno porzuciłem, tylko w mojej niewiedzy się utwierdzając – Wnioski jedyne z gadaniny twojej, że rusałki, chowańce i dyeble, potomków nigdy nie mają. Bez płodów własnych żyć muszą.

- Nic z tego – cienkusza upiła Marzanna.


Dziwne uzasadnienie dla błędów. Interpunkcja jest po to, by, tak łopatologicznie, ułatwiać czytanie, a nie utrudniać. Przecinek ma wskazać, w którym miejscu zrobić przerwę, bo bez tych milisekundowych się przecież nie czyta, a jeżeli mam robić przerwę przy każdym podmiocie i dopiero wtedy czytać resztę zdania - tez poszatkowaną - to czytam co najwyżej na rytm rwącego traktora, bo tak mi się to szarpanie interpunkcyjne skojarzyło. Jeżeli celowo robisz takie błędy, to fundujesz ludziom czułym na estetykę bardzo niewygodne czytanie, a nie rytmiczne. Rytm będzie odczuwalny nawet bez tych błędnych udziwnień.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.


Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Tagi:

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany
Posty: 874

Podróżny

Post#12 » 28 kwie 2017, o 20:02

RebelMac pisze:UWAGA - jest to wersja nowa w innym stylu.

Serdeczna prośba:umieść, proszę, nową wersję na początku wątku. Tzn zedytuj poprzednią wersję za pomocą forumowego edytora, zastąp tekst nową wersją i wciśnij przycisk "Zapisz zmiany". Będzie czytelniej i łatwiej będzie można znaleść nową wersję. :)
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
RebelMac
lekki sztylet
lekki sztylet
Posty: 137

Podróżny

Post#13 » 28 kwie 2017, o 20:05

Grafoman pisze:
RebelMac pisze:UWAGA - jest to wersja nowa w innym stylu.

Serdeczna prośba:umieść, proszę, nową wersję na początku wątku. Tzn zedytuj poprzednią wersję za pomocą forumowego edytora, zastąp tekst nową wersją i wciśnij przycisk "Zapisz zmiany". Będzie czytelniej i łatwiej będzie można znaleść nową wersję. :)


Coś mi się post zdublował, tak czy siak, powinno być ok.

Pozdrawiam.
May The Force Be WIth You!

Awatar użytkownika
RebelMac
lekki sztylet
lekki sztylet
Posty: 137

Podróżny

Post#14 » 28 kwie 2017, o 20:17

Grafoman pisze:Czy mogę przez to rozumieć, że można bez przeszkód usunąć post, w którym napisałeś,"Post zbudlowany"? ;) Dla większej estetyki wątku. Czepliwość kosmetyczna.


Jasne! Śmiało! :)
May The Force Be WIth You!

Wróć do „Proza: opowiadania i fragmenty powieści”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość