Niecodzienne zjawisko

Wszelkie formy krótkie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Niecodzienne zjawisko

Post#1 » 23 gru 2014, o 09:30

Natalia leżała na łóżku w swoim pokoju słuchając ulubionej muzyki i dyndając nogami . W pewnym momencie oślepiły ją różnokolorowe światła wdzierające się przez żaluzje. Zdjęła słuchawki i z zaciekawieniem podeszła do okna. Wyjrzawszy na zewnątrz, zaniemówiła zaskoczona. Na jej podwórku stał najprawdziwszy, taki sam, jak z programów naukowych, statek kosmiczny, a przed wehikułem stała, jak gdyby nigdy nic, istota pozaziemska z krwi i kości. Gdzieś już widziałam tego kosmitę – pomyślała, obserwując to niecodzienne zjawisko.
- ET wrócił – usłyszała w swojej głowie.
- Mamo, mamo! - krzyknęła, ignorując głos – przed domem stoi statek kosmiczny!
- Cholera, skarbie – burknęła wściekła kobieta – znowu zapomniałaś zażyć lekarstwa!

Mam nadzieję, że dobrze policzyłam ilość słów

Wyjaśniam dociekliwym "dyndanie nogami" - przez chwilę sama zwątpiłam.
a zatem:
dyndanie = fikanie = majtanie = machanie nogami

druga wersja:
Natalia leżała na łóżku w swoim pokoju dyndając nogami w rytm ulubionej muzyki, gdy niespodziewana eksplozja różnokolorowych świateł wdzierających się przez żaluzje, oślepiła ją. Zdjąwszy słuchawki, z zaciekawieniem podeszła ostrożnie do okna. Wyjrzała na zewnątrz i zaniemówiła zaskoczona. Na jej podwórku stał najprawdziwszy, taki sam, jak z programów naukowych, statek kosmiczny, a przed wehikułem stała, jak gdyby nigdy nic, istota pozaziemska z krwi i kości. Gdzieś już widziałam tego kosmitę – pomyślała, obserwując to niecodzienne zjawisko.
- ET wrócił – usłyszała w swojej głowie.
- Mamo, mamo! - krzyknęła, ignorując głos – Przed domem stoi statek kosmiczny!
- Cholera, skarbie – burknęła wściekła kobieta – Znowu zapomniałaś zażyć lekarstwa!

Tagi:

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Niecodzienne zjawisko

Post#2 » 23 gru 2014, o 10:20

Takie sobie. Tzn. bardzo tendencyjne. Choć niektóre objawy niektórych jednostek chorobowych faktycznie przypominają efekty, opisy których można znaleźć w powieściach SF. Ale wracając do textu; jak można leżeć dyndając nogami? Czy łóżko bohaterki jest aż tak wysokie? Nogami można machać, o ile osoba leży na brzuchu. Poza tym, do kogoś imieniem Natalia pasuje bardziej Xenomorph i obcy z filmu The Thing. Albo Nero ;) Przy okazji; czytałaś Ładunek Krzyszofa Piskorskiego? Bo tam też jest "Mamo!" :D

NATALIA:
(zrywając się z fotela)
O kurwa, przed domem stoi
statek kosmiczny....

TERAPEUTA:
A kurator mówił, że bierzesz leki.
Famakoterapia to podstawa
skuteczne....

Nie zdążył dokończyć zdania. Rozległ się NIEPRZYJEMNY SYK.
W następnej chwili, głowa TERAPEUTY implodowała z OHYDNYM,
MOKRYM MLAŚNIĘCIEM
.

NATALIA:
A jednak!

— CDN? —
________
Ludzie są stworzeni do tego, by pożądać

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Niecodzienne zjawisko

Post#3 » 23 gru 2014, o 13:16

Wyjrzała na zewnątrz i zaniemówiła zaskoczona.

Trochę za dużo tych „i” w tak krótkim tekście; to już trzecie.
Napisałbym: Wyjrzawszy na zewnątrz, zaniemówiła zaskoczona.

Na jej podwórku stał najprawdziwszy, taki sam, jak z programów naukowych, statek kosmiczny, a przed wehikułem stała, jak gdyby nigdy nic, istota pozaziemska z krwi i kości.

„stał – stała”: powtórzenie
A to, że przedstawiano go (akurat ten?) w programach naukowych, jeszcze nie wydaje się przekonującym argumentem, że był „najprawdziwszy”. Poza tym, czy była ona osobą, mogącą kompetentnie to ocenić? Podobnie, skąd mogła wiedzieć, że składa się z krwi i kości? Nawet, jeśli potraktujemy to jako swoistą metaforę, to zdolności percepcyjne bohaterki, wydają się przesadzone.

- Mamo, mamo! - krzyknęła, ignorując głos – Przed domem stoi statek kosmiczny!
- Cholera, skarbie – burknęła wściekła kobieta – Znowu zapomniałaś zażyć lekarstwa!

Zarówno „przed” jak i „znowu” małą literą.

I jakoś nie odpowiada mi zwrot „W pewnym momencie”. To oczywiste, że wszystko następuje w pewnym momencie; poza tym jest to nazbyt opisowe, a co za tym idzie trochę rozwlekłe. W tak krótkim tekście, należy wydobyć tylko to, co najważniejsze, najciekawsze, w sposób możliwie syntetyczny.
Może jakoś tak:
Niespodziewana eksplozja różnokolorowych świateł wdzierających się przez żaluzje, oślepiła ją.

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Niecodzienne zjawisko

Post#4 » 27 gru 2014, o 12:29

NATALIA:
(zrywając się z fotela)
O kurwa! Przez trawnik biegnie
pięciu uzbrojonych facetów
w garniturach i ciemnych okula-
rach!

TERAPEUTA:

(znudzonym tonem,
również wstając)
A kurator mówił, że bierzesz
leki. Farmakoterapia to podstawa
skuteczne....

Nie zdążył dokończyć zdania. Seria z KARABINU
MASZYNOWEGO
zwaliła go z nóg.

NATALIA:
(czołgając się po zasypanej
szklanymi odłamkami podłodze
w kierunku wyjścia)
A jednak!
________

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Niecodzienne zjawisko

Post#5 » 27 gru 2014, o 14:51

Gorgiasz pisze:Trochę za dużo tych „i” w tak krótkim tekście; to już trzecie.

gdybyś przeczytał "jane eyre" albo "agnes grey" Bronte, to byś się zdziwił, ile razy można użyć "i" w jednym zdaniu.
Ale postaram się coś poradzić na tą mnogość w moim drabble.

Gorgiasz pisze:Wyjrzawszy na zewnątrz, zaniemówiła zaskoczona.

genialne. racja, racja, racja.

Gorgiasz pisze:„najprawdziwszy”. Poza tym, czy była ona osobą, mogącą kompetentnie to ocenić?

dla Natalii wydawał się prawdziwy.

osobiście nie wierzę w kosmitów, więc to tylko takie określenie, że coś wydaje się rzeczywiste.

pozdrawiam

Aesnir
scyzoryk
scyzoryk

Niecodzienne zjawisko

Post#6 » 27 gru 2014, o 15:11

[quote="agathas"]– Znowu zapomniałaś zażyć lekarstwa!/quote]

To zdanie wywołało uśmiech na mojej buzi.
Oh, drabble wbrew pozorom jest trudną sztuką. Twój twór nie jest zły, lecz nie zapadnie w mojej pamięci.
...bo z pisaniem jest jak z paleniem. Możesz rzucić papierosy, ale nikotyna we krwi zawsze zostaje. Znasz jej smak, pamiętasz i nigdy się od niej nie uwolnisz.
-Dennis Lehane

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Niecodzienne zjawisko

Post#7 » 8 sty 2015, o 11:22

Aesnir pisze:To zdanie wywołało uśmiech na mojej buzi.

Miło mi.

Aesnir pisze:Oh, drabble wbrew pozorom jest trudną sztuką

Zgadzam się w tobą. To moje drugie drabble. poza tym, w sumie to ja przeczytałam może kilka w życiu tych drabble.

Aesnir pisze: Twój twór nie jest zły, lecz nie zapadnie w mojej pamięci

Oj, wiem, że temu tworowi jeszcze dużo brakuje do ideału.
Może kiedyś uda mi się napisać coś bardzo dobrego.

Pozdrawiam

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Niecodzienne zjawisko

Post#8 » 9 sty 2015, o 11:40

Aesnir pisze:
agathas pisze:– Znowu zapomniałaś zażyć lekarstwa!

To zdanie wywołało uśmiech na mojej buzi.

Dlaczego? Prochy wywołują bardzo często nader nieprzyjemne skutki uboczne. Osoby je zażywające często bardzo źle się czują. A jako wytłumaczenie pojawienia się statku kosmicznego za oknem, choroba to przyczyna dość sztampowa.
________

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Niecodzienne zjawisko

Post#9 » 6 mar 2015, o 12:17

Gorgiasz pisze:W tak krótkim tekście, należy wydobyć tylko to, co najważniejsze, najciekawsze, w sposób możliwie syntetyczny

Nie za bardzo rozumiem, w jakim sensie syntetyczny.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Niecodzienne zjawisko

Post#10 » 12 sty 2018, o 08:07

Nie wiem, w jaki sposób trafiłam na to drabble, ale rozbawiła mnie puenta. Tekścik nie jest najlepiej napisany i zapisany, wciąż jest w nim trochę błędów i niezgrabności, ale pomysł sam w sobie jest całkiem zabawny, choć żart faktycznie nieco tendencyjny.
Rozbroił mnie też ciąg dalszy według Infry. W sumie dobrze było trafić do tego tematu.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „Proza: miniatury i drabble”