Niebo gwiaździste nade mną, otchłań przepastna we mnie

Wszelkie formy krótkie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Q.
scyzoryk
scyzoryk

Post#1 » 23 maja 2015, o 03:01

Na Mirrielu chwalo, to dam też tutaj.

*

Wiatr roznosi morowe powietrze.
Nikt tego jeszcze nie czuje. Nikt nie panikuje, nie próbuje uciec z zarażonej strefy. Jest noc, gwiazdy są daleko, daleko, a oczy Césara są ciemne, bardzo ciemne. Narada trwa już trzy godziny, o wiele minut za dużo. Trzeba było odciąć zagrożoną dzielnicę od razu. Czujniki skażenia migają ostrzegawczo na ulicach, lecz miasto śpi.
- To dwa miliony ludzi. Do kurwy nędzy, nie możemy spopielić dwóch milionów ludzi! - Słyszy César. Twarze Konsensusu są blade, pełne niezrozumienia i obawy.

Gwiazdy są daleko, daleko, zbyt daleko, aby było je widać, gdy miasto płonie. Konsensus patrzy na Césara, chociaż martwi nie mogą widzieć. Po podłodze spływa krew, a César unosi nogi, by nie zabrudzić sobie butów.
- Nie waszą rolą jest kwestionowanie naszych rozkazów - mówi do mikrofonu.
Akcentuje słowo "naszych", chociaż jest już tylko on.
Dekady później historycy uznają go za wielkiego przywódcę, teraz jednak nie ma to najmniejszego znaczenia.

Tagi:

AngelOfChaos
scyzoryk
scyzoryk

Post#2 » 23 maja 2015, o 16:44

Czyta się szybko jednak szkoda, że to tylko tyle.

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Post#3 » 23 maja 2015, o 17:02

Na mnie wrażenie zrobił jedynie tytuł... proszę nie traktować tego jako ironii, ani tym bardziej krytyki wszystkiego w czambuł. Jestem zdania, że ów tytuł wymaga włożenia znacznie większej pracy w całość... twierdzę, że warto.

Artur
scyzoryk
scyzoryk

Post#4 » 23 sie 2015, o 16:26

Czytało się to jak wiersz. Ostatnie zdanie nie mogło pozostawić mnie obojętnym. Sądzę, że ilość nie ma znaczenia, liczy się jakość.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#5 » 11 wrz 2015, o 13:42

Tytuł - <ok> Niepraktyczny, ale intrygujący.

Ciekawe, taki miks historyczny, bo niby Cesar, niby zaraza, niby też pożar Rzymu za Nerona, takie mam trzy skojarzenia z różnych zdarzeń i osób, a jednocześnie widać, że to motyw umieszczony we własnym świecie. Historia lubi się powtarzać, więc zamysł jest niezły. W niewielu słowach o moralności, o prawach historii (nasze czyny ocenią historycy kilkaset lat później), o trudnych wyborach, co się chwali, ale to materiał na dłuższą historię, więc szkoda, że ujęty w, na oko, 200 słowach.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

ViviSector
scyzoryk
scyzoryk

Post#6 » 26 paź 2015, o 21:44

Zgadzam się z poprzednikami. Bardzo wygodnie i szybko czytało mi się Twój tekst, masz ładny styl. Jednakże zastanów się nad tym, czy nie byłoby wartym rozwinięcie go do dłuższego opowiadania. Albo nawet jakiegoś większego dzieła.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#7 » 15 sty 2017, o 07:49

Zgadzam się z Przedmówcami. Do tekstu dokopałem się dopiero teraz, ale podoba mi się.
Dobrze by było tę historię rozwinąć.
Pozdrawiam,
Graf
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#8 » 23 sty 2017, o 10:21

Nie spodobały mi się powtórzenia, jak dla mnie, zamiast budować klimat, burzą go.
Tekst nie jest zły, ale lepiej wypadłby, gdyby był dłuższy.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Jo

Post#9 » 8 lut 2017, o 15:32

Hmm, ogólnie fajne, szybko się czytało. Nie podobał mi się wulgaryzm. Nie lubię tego w książkach, ani nigdzie indziej. A w książkach (tekstach) najbardziej - można użyć tak wielu innych słów i nie kaleczyć piękna utworu... No i mi się nie trzyma kupy to, że "martwi nie mogą widzieć"... No ale to jest tylko moje zdanie. Ogólnie widzę duży potencjał. Ale po tytule spodziewałam się czegoś innego.

Wróć do „Proza: miniatury i drabble”