Zaklęta w mieczu - dusza bohatera( I rozdział)

Długa proza (powyżej 10 stron) publikowana w częściach: fragmenty powieści, długie opowiadania i tasiemce innej maści.
Regulamin forum
Przypomnienie:
Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, to 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty przekraczające tę objętość (fragmenty powieści, długie opowiadania), należy publikować w częściach w dziale "Teksty wieloczęściowe". Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie.
Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).
Dla tekstów wieloczęściowych, w treści każdej części należy dodać odnośniki do opublikowanych części: pierwszej, poprzedniej i następnej (jeżeli jest dodana). Służy to ułatwieniu czytelnikom dotarcia do reszty tekstu.
Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#1 » 13 lut 2017, o 14:04

Witam, postanowiłem zacząć pisać powieść fantasy. Jej tytuł będzie brzmiał: "Zaklęta w mieczu- dusza bohatera". To jest fragment pierwszego rozdziału. Będę wdzięczny za wszelkie opinie, ale proszę o wyrozumiałość to jest moje pierwsze takie przedsięwzięcie:)

Rozdział I
Królestwo marzeń

Królestwo Somnium było sielankowym miejscem, znajdującym się w centrum kontynentu. Bogate w malownicze lasy pełne zwierzyny, rzeki i jeziora z krystalicznie czystą wodą oraz majestatyczne góry pokryte grubą warstwą śniegu. Mieszkańcy wiedli spokojne i szczęśliwe życie, w zgodzie z naturą i sumieniem. Wszystkiego było pod dostatkiem, sklepy przepełnione najróżniejszego rodzaju towarami kusiły zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych.Targi zawsze pełne jadła i serdecznych kupców tętniły życiem. Na polach pracowali rolnicy, corocznie zbierając bogate plony. Rybacy dostarczali świeżych ryb, a myśliwi dziczyzny. Spichlerze były zawsze wypełnione ziarnem a zimy łagodne. Nikt nie głodował, toteż nie było osób parających się fachem złodziejskim. Strażnicy w swoich paradnych zbrojach byli ozdobami miast. Nigdy nie używali miecza. Chociaż nie byli do niczego potrzebni, budzili ogromny szacunek mieszkańców. Z dumą na swym rynsztunku nosili herb królestwa — białego feniksa.
Król Iustus był wspaniałym władcą, uwielbianym przez swój lud. W pozbawionej waśni krainie nie miał żadnych wrogów. Czasami zdarzały się drobne spory, które potrafił zawsze rozwiązać tak, aby obie strony były zadowolone. Jego twarz miała w sobie coś dostojnego a zarazem wesołego. Błękitne niczym niebo oczy budziły zaufanie. Czarne jak węgiel, lekko kręcone włosy opadały aż do ramion, falując przy każdym jego sprężystym kroku. Nosił dumnie kruczoczarną brodę, która dodawała mu powagi i uroku. Szczerym uśmiechem obdarowywał wszystkich naokoło wywołując nim ciepło w sercu. A swym śmiechem potrafił zarazić nawet najsmutniejszego mieszkańca królestwa. Około trzydziestoletni władca miał u swego boku obdarzoną nadzwyczajną urodą żonę o imieniu Mitis, starszą od niego o kilka lat. Jej łagodne a głębokie spojrzenie, potrafiło oczarować każdego mężczyznę i każdą kobietę. Szmaragdowe oczy miały w sobie coś tajemniczego a zarazem bliskiego. Złote niczym łan zboża włosy spinała zawsze rubinowa spinka w kształcie ognistego ptaka.
Iustus był niezwykle żywiołowa osobą, wszędzie było go pełno. Spokojna Mitis, nie emanowała emocjami, żyła w cieniu swojego ukochanego. Owoc miłości tej pary, to trójka pociech- dwójka bliźniaków o imionach Aqua i Ignis oraz ich młodsza siostra Lilium. Trzynastoletni Ignis, zawsze w gorącej wodzie kąpany, przypominał ojca. Tak jak on miał czarne jak noc włosy oraz błyszczące błękitne oczy. Nie potrafił usiedzieć w miejscu. Całymi dniami przebywał poza pałacem, szukając jak on to mówił przygód. Sprawiał wiele problemów. Okradał miejscowych kupców, tylko po to żeby zwrócić na siebie uwagę strażników, którzy od zawsze go fascynowali. Jednak ci nigdy go nie gonili, w mieście gdzie ludzie żyli szczęśliwe, nikt nie przywiązywał zbytniej wagi do pieniędzy. A że dodatkowo był synem króla, wszystkie jego niecne sprawki pozostawały bez odgłosu. Pewnego razy wywołał nawet bójkę ze swoim rówieśnikiem. Kiedy okładał leżącego pięściami, ku jego radości strażnicy zareagowali . Natychmiast ruszyli na pomoc i rozdzielili napastnika od bezbronnego chłopca. Chwycili go i zanieśli do pałacu. Nie stawiał żadnego oporu. Posłusznie pozwolił się nieść strażnikowi, wyobrażając sobie że jest niebezpiecznym przestępcą prowadzonym do więzienia. Król zdenerwował się bardzo tym incydentem.

— Coś ty najlepszego zrobił, wiesz że mogłeś zrobić mu krzywdę! Co ci strzeliło do głowy?! Drobne kradzieże to jedno ale napaść na bezbronnego chłopca?! Do tego pobić go prawie do nieprzytomności! — Grzmiał ojciec.

— Jak dorosnę, zostanę rycerzem! — Nie przejmując się gniewem ojca, oznajmił chłopiec.

— I będziesz napadał bezbronnych ludzi? — Zaśmiał się król, rozbawiony wyznaniem syna. W dzisiejszych czasach rycerze są pozbawieni zajęcia. Jeśli chcesz możesz zostać gwardzistą i pilnować mieszkańców przed takimi łobuzami jak ty.

— Bardzo podobają mi się zbroje gwardzistów, ale ja nie będę bezczynnie siedzieć w mieście. — Wyruszę w podróż po świecie! — Z ekscytacją i płomieniem w oczach powiedział Ignis. Będę przemierzał krainy i walczył z potworami!

— Potworami? Wiesz na świecie nie ma żadnych potworów. Co najwyżej możesz walczyć z pająkami których tak się obawiasz — Powiedział rozbawiony Istus.

— Bo one są straszne! Mają ohydne nogi i wstrętne oczy!

— Chyba odnóża? — Poprawił go ojciec. — I myślisz że te potwory będą mniej straszne? A co zrobisz jak napotkasz olbrzymiego pająka?
Chłopiec nie odpowiedział. Po dłuższej chwili dodał:

— I tak będę łowcą potworów!

Cdn

Tagi:

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Zaklęta w mieczu- dusza bohatera( I rozdział)

Post#2 » 13 lut 2017, o 14:09

Proponuję przejrzeć zasady pisowni dialogów i interpunkcję.
Ogólnie tekst ma swój klimat, czytało się przyjemnie, aczkolwiek nie widzę zbytnio napięcia. Ale może pojawi się w dalszej części.
Zachęcam do kontynuacji!
Pozdrawiam,
Gr
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#3 » 13 lut 2017, o 14:58

Z ta interpunkcja może być problem... Nigdy nie wiem gdzie powinien być przecinek a gdzie nie:D Za bardzo nie wiem gdzie popełniam błąd co do tych dialogów.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#4 » 13 lut 2017, o 15:13

Pierwszy z brzegu przykład:
""
- i będziesz napadał bezbronnych ludzi?- zaśmiał się król, rozbawiony wyznaniem syna. W dzisiejszych czasach rycerze są pozbawieni zajęcia. Jeśli chcesz możesz zostać gwardzistą i pilnować mieszkańców przed takimi łobuzami jak Ty.

-Bardzo podobają mi się zbroje gwardzistów, ale ja nie będę bezczynnie siedzieć w mieście. Wyruszę w podróż po świecie!- z ekscytacją i płomieniem w oczach powiedział Ignis. Będę przemierzał krainy i walczył z potworami!.

-Potworami?. Wiesz na świecie nie ma żadnych potworów. Co najwyżej możesz walczyć z pająkami których tak się obawiasz- powiedział rozbawiony Istus

-Bo one są straszne! Mają ohydne nogi i wstrętne oczy!

-Chyba odnóża?- poprawił go ojciec. I myślisz że te potwory będą mniej straszne? A co zrobisz jak napotkasz olbrzymiego pająka?

-(…)- chłopiec nie odpowiedział. Po dłuższej chwili dodał:

- i tak będę łowcom potworów!

Primo: zaimków nie powinno się zapisywać z wielkej litery, jeśli nie występuję po kropce. Ty, Tobie itp z wielkich liter dotyczy listów, a nie opowiadań. :) Plus, początek wypowiedzi piszemy z wielkiej litery, nawet jeśli ktoś komuś przerywa. :)
Secundo: cokolwiek, co nie oznacza "powiedział, szepnął itd" w didaskaliach zapisujemy z wielkiej litery i po kropce.
-Bardzo podobają mi się zbroje gwardzistów, ale ja nie będę bezczynnie siedzieć w mieście. Wyruszę w podróż po świecie!- z ekscytacją i płomieniem w oczach powiedział Ignis. - Będę przemierzał krainy i walczył z potworami!.
Z ekscytacją (...)
Poza tym, jeśli bohater nie odpowiada, to nie ma sensu zapisywania tego jako - (...) - Chłopiec nie odpowiedział. Wystarczy napisać, że nie odpowiedział i tyle.
I jeszcze jedno: jeśli opis czynności się kończy , jak na przykład: "- Chyba odnóża?- poprawił go ojciec.", to przed dalszą częścią wypowiedzi bohatera stawiamy myślnik lub pauzę.
To chyba wszystko na mój grafomański gust. Zasady zapisu dialogów radzę jednak przeczytać, choćby pobieżnie. :)
Pozdrawiam,
Graf
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#5 » 13 lut 2017, o 15:37

Jeszcze nie czytałam, ale spacje przed przecinkami (czyli robienie czegoś takiego: ''powiedziała , że'' zamiast ''powiedziała, że'') i dialogi z małej litery bardzo bolą oczy. To podstawy podstaw, jeśli chodzi o zasady zapisu. Popraw tekst, bo to odstrasza. ;)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#6 » 13 lut 2017, o 15:45

Dziękuje Graf że Ci się chciało udzielić mi lekcji zapisywania dialogów. Zaraz to wszystko popoprawiam:)
Karen to w zasadzie mój debiut, więc ciężko uniknąć błędów-nawet podstawowych:).

Awatar użytkownika
Echolalia
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#7 » 13 lut 2017, o 16:00

Po pierwsze - nie rozumiem, dlaczego nie umieściłeś tekstu w Scholarium; skoro jest, to trzeba je zapełnić ;)
Już na pierwszy rzut oka widać masę błędów:
1. Przed przecinkiem nie stawia się spacji, natomiast stawia się je po dwóch stronach myślnika. W tytule też masz błąd spacjowy z nawiasem, powinno być Zaklęta w mieczu - dusza bohatera (I rozdział);
2. zdania zaczyna się dużą literą, te w dialogach również, a kończy kropką;
3. Ty, Ci niepotrzebnie zapisujesz dużą literą;
4. w tekście przydałyby się wcięcia;
5. po pytajnikach czy wykrzyknikach nie stawia się kropki.

Właściwie już sam tytuł wydaje mi się przekombinowany. Przyznaję, że nie wiem, co miał znaczyć... Chodziło ci o duszę zaklętą w mieczu? Jeśli zostawić pierwszą część, to tytuł byłby nawet intrygujący, ale ta dusza bohatera strasznie mi zgrzyta, a ten dywiz w środku sprawia, że całość nie ma większego sensu.

Już w pierwszym zdaniu masz zbędny przecinek (ten pierwszy). Proponuję wpisać w wyszukiwarce "podstawy interpunkcji" i wcielać zasady w życie.
Rybacy dostarczali świeżych ryb, a myśliwi dziczyzny. Spichlerze były zawsze wypełnione ziarnem a zimy łagodne

Niezbyt pasuje ta wstawka z zimami, trochę to niekonsekwentne, skoro wcześniejsze zdanie jest ułożone inaczej.
Nigdy nie używali miecza, chociaż nie byli do niczego potrzebni, budzili ogromny szacunek mieszkańców

Zamiast pierwszego przecinka zrobiłabym kropkę.
Z dumą na swym rynsztunku nosili herb królestwa- Białego feniksa

Małą literą. No i przydałby się myślnik zamiast dywizu (czyli ta dłuższa kreska). Tutaj możesz poczytać na ten temat: Myślnik, półpauza, dywiz
Nosił dumnie kruczoczarną brodę, która dodawała mu powagi i uroku. Szczery uśmiech, którym obdarowywał wszystkich naokoło wywoływał ciepło w sercu.

Powtórzenie.
-(…)- chłopiec nie odpowiedział

Napisałabym tylko chłopiec nie odpowiedział, bo tym wielokropkiem w nawiasie sugerujesz, że jest tam jakiś nieprzytoczony fragment tekstu.
i tak będę łowcom potworów!

Celowy błąd?

Kraina mlekiem i miodem płynąca? Czuję, że to nie potrwa długo ;)
Skąd ta fascynacja strażnikami? Dlaczego chłopak chciał zwrócić ich uwagę akurat w ten sposób? Brakuje mi tutaj rozwinięcia.
Sam pomysł z chłopakiem, bojącym się pająków, któremu marzy się zabijanie potworów, jest całkiem ciekawy.
Z chęcią przeczytam dalszą część.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#8 » 13 lut 2017, o 18:43

Jak wszelkie opinie, to dam ci też parę o poszczególnych informacjach z tekstu:

Bogate w malownicze lasy pełne zwierzyny, rzeki i jeziora z krystalicznie czystą wodą oraz majestatyczne góry pokryte miękkim śniegiem.

Śnieg na szczytach raczej nie jest miękki - to skorupa ze śniegu, może lodu, bo działa nań ostre słońce lub wilgoć z mgieł, a też wiatr.

Na polach pracowali rolnicy, corocznie zbierając bogate plony.

Plonów nie zbiera się codziennie :D

- I tak będę łowcom potworów!

Łowcą.

Tak ogólnie masz dużo powtórzeń czasownika "być", opierasz na nim wiele zdań. Podobnie z "który". Interpunkcja jest niepoprawna, z takich ogólnych zasad:
- gdy zdanie kończysz wykrzyknikiem, pytajnikiem lub oboma, to nie dajesz po nich kropki;
- zaimków nie zapisujemy dużą literą, to nie list ;))
- zdania ogólnie kończy się kropką.

Pomoże ci ten poradnik page/zapis-dialogow, bo zapis dialogów masz do poprawy. O dywizach, półpauzach i pauzach: page/myslnik-polpauza-dywiz. Jest nawet poradnik o interpunkcji: page/zasady-interpunkcji

Też polecałabym twojej uwadze Scholarium.

Bardzo idylliczna ta twoja kraina. Nie dziwi mnie młodzieńczy bunt księcia, tylko warto byłoby go podbudować. Dziwne jest też lekceważenie spraw jego kradzieży, skoro generalnie jest to państwo, w którym nikt nie kradnie. Rozumiem jednak, że taki jest zamysł - zamiatać pod dywan przewinięcia księcia do momentu, gdy okażę się, że jest to realny problem, a nie tylko nastoletnie wybryki.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#9 » 13 lut 2017, o 21:46

Echolalia pisze:Właściwie już sam tytuł wydaje mi się przekombinowany. Przyznaję, że nie wiem, co miał znaczyć... Chodziło ci o duszę zaklętą w mieczu? Jeśli zostawić pierwszą część, to tytuł byłby nawet intrygujący, ale ta dusza bohatera strasznie mi zgrzyta, a ten dywiz w środku sprawia, że całość nie ma większego sensu.

Dodatek "dusza bohatera" to nazwa tomu:D. Planuje napisać kilka części. Saga będzie nosić nazwę Zaklęta w mieczu. Jeżeli oczywiście się nie zniechęcę:) I tak to dusza będzie zaklęta w mieczu:)

Echolalia pisze:Skąd ta fascynacja strażnikami? Dlaczego chłopak chciał zwrócić ich uwagę akurat w ten sposób? Brakuje mi tutaj rozwinięcia.

wielu chłopców fascynuje się "militariami" ale jeszcze pomyślę może na jakimś rozwinięciem

Echolalia pisze:Kraina mlekiem i miodem płynąca? Czuję, że to nie potrwa długo ;)

Masz rację, spokój zostanie zburzony w kolejnych rozdziałach:)

Camenne pisze:Śnieg na szczytach raczej nie jest miękki - to skorupa ze śniegu, może lodu, bo działa nań ostre słońce lub wilgoć z mgieł, a też wiatr.

zmieniłem na grubą warstwę śniegu

Camenne pisze:Plonów nie zbiera się codziennie :D

napisane jest przecież corocznie:P

Za implikowałem poprawki:) Dziękuję za wszystkie uwagi i sugestie. oraz linki do poradników, na pewno się przydadzą;)

Awatar użytkownika
Camenne

Post#10 » 13 lut 2017, o 22:41

Toyer pisze:
Camenne pisze:Plonów nie zbiera się codziennie :D

napisane jest przecież corocznie:P

Za implikowałem poprawki:) Dziękuję za wszystkie uwagi i sugestie. oraz linki do poradników, na pewno się przydadzą;)
Popatrz, sprawiłam sobie nowe okulary, bo w poprzednich widziałam źle, a i tak widzę, jak widzę :tears:

Nie ma za co.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „Proza: teksty wieloczęściowe”