Zachęcamy do głosowania! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Maja czeka nagroda książkowa - powieść ''W imię dziecka'' autorstwa Iana McEwana!

Ogłaszamy czas wielkich wyborów na Autora Miesiąca w dziale prozy!

Bezduszne drzwi

Okiem wyobraźni. Proza spod znaku fantastyki: fantasy, science fiction oraz horror.
Regulamin forum
Przypomnienie:
Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, to 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty przekraczające tę objętość (fragmenty powieści, długie opowiadania), należy publikować w częściach w dziale "Teksty wieloczęściowe". Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Bezduszne drzwi

Post#1 » 2 wrz 2017, o 11:13

– Twoja karta jest nieaktywna – zasugerowały łagodnie drzwi. – Aby wejść do budynku musisz uiścić opłatę w automacie, przyjmuje on jedynie monety.
– Nie mam drobnych – westchnąłem ciężko. – Nie wpuścisz mnie po starej znajomości?
– Nie określiłybyśmy tego znajomością, najczęściej nie masz czasu z nami porozmawiać, a o przytuleniu nie wspomnimy.
– Oj przepraszam – zniżyłem głos do konspiracyjnego szeptu i czule je pogłaskałem. – Zrozum, że dziś jest wyjątkowa sytuacja.
– Nie. – Drzwi okazały się stanowcze.
Metalowy kruk siedzący na gałęzi nieorganicznego drzewa, zaśmiał się z aprobatą. Nigdy nie lubiłem rządowych dronów monitorujących obywateli, a ten okazał się wyjątkowo wredny.

Machnąłem ręką i zadzwoniłem po pomoc techniczną.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Tagi:

Awatar użytkownika
Marian
Autor miesiąca

Bezduszne drzwi

Post#2 » 2 wrz 2017, o 16:50

Fajny tekścik.

Kilka uwag porządkowych:
"– Twoja karta jest nieaktywna. – Łagodnie zasugerowały drzwi."
Lepiej byłoby:
"– Twoja karta jest nieaktywna – łagodnie zasugerowały drzwi."

"– Nie mam drobnych – westchnąłem ciężko – nie wpuścisz mnie po starej znajomości?"
Lepiej byłoby:
"– Nie mam drobnych – westchnąłem ciężko. – Nie wpuścicie mnie po starej znajomości?"

"– Oj przepraszam – zniżyłem głos do konspiracyjnego szeptu i czule je pogłaskałem – zrozum, że dziś jest wyjątkowa sytuacja."
Lepiej byłoby:
"– Oj przepraszam – zniżyłem głos do konspiracyjnego szeptu i czule je pogłaskałem. – Zrozumcie, że dziś jest wyjątkowa sytuacja."

"– Nie. – Drzwi okazały się stanowcze."
Lepiej byłoby:
"– Nie – drzwi okazały się stanowcze."

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Bezduszne drzwi

Post#3 » 3 wrz 2017, o 11:36

Marian pisze:Fajny tekścik.

Kilka uwag porządkowych:
"– Twoja karta jest nieaktywna. – Łagodnie zasugerowały drzwi."
Lepiej byłoby:
"– Twoja karta jest nieaktywna – łagodnie zasugerowały drzwi."

"– Nie mam drobnych – westchnąłem ciężko – nie wpuścisz mnie po starej znajomości?"
Lepiej byłoby:
"– Nie mam drobnych – westchnąłem ciężko. – Nie wpuścicie mnie po starej znajomości?"

"– Oj przepraszam – zniżyłem głos do konspiracyjnego szeptu i czule je pogłaskałem – zrozum, że dziś jest wyjątkowa sytuacja."
Lepiej byłoby:
"– Oj przepraszam – zniżyłem głos do konspiracyjnego szeptu i czule je pogłaskałem. – Zrozumcie, że dziś jest wyjątkowa sytuacja."

"– Nie. – Drzwi okazały się stanowcze."
Lepiej byłoby:
"– Nie – drzwi okazały się stanowcze."

Pozdrawiam

Dziękuję za lekturę :-) Co do uwag,to zastosowałem pierwsze trzy, ponieważ są to błędy typowo estetyczne, a jeśli chodzi o ostatnią sugestię to, według mnie zgodnie z forumowym poradnikiem (http://www.forum.artefakty.pl/page/zapis-dialogow) powinna jednak znajdować się po "Nie" kropka, ze względu na didaskalia.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
koralintens
scyzoryk
scyzoryk

Bezduszne drzwi

Post#4 » 4 wrz 2017, o 20:41

Kto normalny rozmawia z drzwiami ? Tego chyba nie rozumiem....

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Bezduszne drzwi

Post#5 » 4 wrz 2017, o 20:48

koralintens pisze:Kto normalny rozmawia z drzwiami ? Tego chyba nie rozumiem....

Odpowiedź można znaleźć tutaj:
Nigdy nie lubiłem rządowych dronów monitorujących obywateli, a ten okazał się wyjątkowo wredny.

Dobre drabble, ten malutki wtręt sf bardzo przypadł mi do gustu, a sam pomysł jak z orwella. Krótkie, a zostawia po sobie mocno niepokojącą myśl z tyłu głowy o przyszłości. To lubię.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Trako
scyzoryk
scyzoryk

Bezduszne drzwi

Post#6 » 17 lis 2017, o 11:33

Rzuciłem już okiem na kilka losowych drabbli, które widniały jeden przy drugim, lecz ten jest pierwszym, który faktycznie mi się spodobał.

Nigdy nie lubiłem rządowych dronów monitorujących obywateli, a ten okazał się wyjątkowo wredny.

Końcówka nadała całości odpowiedniej formy i wywołała uśmiech zrozumienia.

Wróć do „Proza: fantastyka”