Latopis Nestora [Wiedźmin]

Okiem wyobraźni. Proza spod znaku fantastyki: fantasy, science fiction oraz horror.
Regulamin forum
Przypomnienie:
Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, to 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty przekraczające tę objętość (fragmenty powieści, długie opowiadania), należy publikować w częściach w dziale "Teksty wieloczęściowe". Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#1 » 14 gru 2017, o 22:50

Stare latopisy niszczały w ruinach monastyru, poddawane wpływowi nieznośnych warunków atmosferycznych, w tej chwili obciążone ciężarem puchu, który podczas odwilży będzie penetrował ich pergaminową treść. Tak umiera kaganek cywilizacji w odległych górach, porzucony przez pierzchających pół wieku temu mnichów. W okolicznych wioskach nikt nie znał mrocznej sztuki czytania, a tym bardziej pisania. Więc biblioteczne zbiory gniły.
Azamir podziwiał górujące nad przełęczami szczyty. Góry Amell o tej porze roku były wyjątkowo piękne i majestatyczne, ale też najbardziej groźne. Zbliżał się koniec zimy, wiatr na chwilę ucichł, a śnieg zaczynał ciążyć nad granią, przybliżając moment lawiny.
Musiał ruszać, czekało go nowe życie.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Tagi:

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#2 » 19 gru 2017, o 11:03

Pierwsze zdanie nieco przyciężkie i długie jak na początkowe. Potem masz góry - górujące - góry.

Tak umiera kaganek cywilizacji w odległych górach, porzucony przez pierzchających pół wieku temu mnichów.
"pierzchających" wydaje się tu nienaturalnie dobranym słowem.

Nie znam kontekstu, więc dla mnie to drabble z tego rodzaju, że jako czytelnik zostałam wrzucona w sam środek bardziej rozbudowanej historii niż jestem w stanie wywnioskować z informacji, które zawarłeś. Kim jest Azamir i dlaczego akurat jego wzięło na rozważania nad marniejącymi zbiorami, jest dla mnie zagadką i sam tekst jest dla mnie raczej niezrozumiały.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#3 » 19 gru 2017, o 12:24

Co lepsze to nie jest część większej historii...

Napiszę to drabble od nowa.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#4 » 28 gru 2017, o 12:20

Mam zdanie zbliżone do Cam.
Pierwsze zdanie zdecydowanie do wymiany - za dużo tutaj napakowałeś mających brzmieć elegancko i/lub wyszukanie określeń. Przez ich nadmiar nie da się płynnie czytać.
Czemu sztuka czytania jest mroczna?
góry, górujące, góry - trochę za dużo tych powtórzeń, szczególnie jak na tak krótką formę, którą jest drabble. ;)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Proza: fantastyka”