Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Śmierć warta cierpienia

Teksty mające wiele lat, wycofane z forum, porzucone, niepoprawione bądź z innych powodów przeniesione do Szuflady.
Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford
Zobacz teksty użytkownika:

Śmierć warta cierpienia

Post#1 » 22 gru 2016, o 23:53

Droubble o człowieku, który w wyjątkowy sposób zakończył swoje życie. Mam nadzieję, że uda wam się zgadnąć o jakiej postaci historycznej piszę ;)

Śmierć warta cierpienia

Zaciągnął się gryzącym dymem, powoli wpuścił truciznę do płuc. Robił wszystko, by zwalczyć odruch kaszlu. Mikra łuna oświetliła wnętrze celi, rzucając cienie na wychudzoną twarz.
Tortury, tysiące pałek, knuty, brak snu i głodzenie dały swoje rezultaty. Umarł za życia. Jedynym jego celem było niewydanie swoich uczniów na pastwę carskich siepaczy. Nie był nauczycielem, nawet się za takiego nie uważał. Założył niewielkie koło patriotyczne, uczące młodzież polskiej mowy i historii nieistniejącego na żadnych mapach kraju.
Obserwował powoli tlącą się nadzieję, na zakończenie swojej katorgi. Płomień z kaganka powoli trawił kolejne włókna słomy spajającej deski pryczy w całość. Żar nie był na tyle mocny, aby mógł spalić wycieńczonego więźnia. Pomimo tego powoli się rozprzestrzeniał, dawał nadzieję na rozwinięcie się w pożar, który strawi jego udręczone ciało.
Z determinacją wciągał łapczywie wypełniający pomieszczenie czad — jedyny sposób, by uciec od trawiącego go bólu. Prawdziwa ucieczka mu się nie udała. Żandarmi odnaleźli ukryty w celi pilnik, przesłany mu przez wypuszczonych z okazji carskich zaślubin współspiskowców.
Teraz to nie miało znaczenia. Nie dał się złamać, lecz w tej chwili powoli zżerało go przerażenie. Zbliżył się do granicy swojej wytrzymałości, tutaj w Cytadeli każdego łamią. Zależało mu tylko na cichej śmierci.

Tak umierają bohaterowie, nie mówiąc nic.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Tagi:

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Śmierć warta cierpienia

Post#2 » 23 gru 2016, o 11:19

Dural, kochasz Ty tę Historię, no kochasz. :D
Fajne drabble.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Śmierć warta cierpienia

Post#3 » 23 gru 2016, o 12:51

Kocham. Nic więcej nie muszę w tej sprawie dodawać.
Dziękuję za przeczytanie. Rzadko kiedy biorę się za poważne tematy, więc tym bardziej cieszy mnie pochwała.

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Śmierć warta cierpienia

Post#4 » 23 gru 2016, o 18:05

Z determinacją wciągał łapczywie wypełniający pomieszczenie czad. Był to jedyny sposób, by.
Lepiej: Z determinacją wciągał łapczywie wypełniający pomieszczenie czad — jedyny sposób, by...

Teraz to nie miało znaczenia. Nie dał się złamać, lecz teraz powoli zżerało go przerażenie.
Powtórzone "teraz".

Kiedy przeczytam coś takiego, myślę o przebłysku normalności w politycznie poprawnym świecie. Dobrze, że napisałeś. Szczepan dziękuje. Nie rozwiążę zagadki, ale dołożę się do wskazówek:

A ty, sam jeden wśród żywiołów bitwy,
Ani o błahy zawołasz ratunek,
Ani płaczliwie ponowisz modlitwy,
Które przed burzą miałeś za kierunek.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Śmierć warta cierpienia

Post#5 » 23 gru 2016, o 19:12

Też nie rozwiążę zagadki, ale samo drabble bardzo mi się podoba. Historia to kopalnia rzeczy wartych napisania.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Śmierć warta cierpienia

Post#6 » 24 gru 2016, o 10:37

Szczepanie, dziękuję za przeczytanie. Poprawki naniosłem, zachowując wymagane dwieście słów. Jest mi niezmiernie miło, że spodobał ci się ten tekst. Mam nadzieję, że cytat C.K. Norwida pomoże innym użytkownikom rozwiązać zagadkę.

Camenne, historia jest dla mnie tak bardzo skomplikowana, że aż boję się pisać cokolwiek z nią związanego. Jeszcze nie ten poziom warsztatu literackiego.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Śmierć warta cierpienia

Post#7 » 28 gru 2016, o 09:10

Też spodobał mi się ten tekst, ale również nie wiem kogo dotyczy. :D
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Śmierć warta cierpienia

Post#8 » 28 gru 2016, o 13:22

Drabble fajne, w zasadzie zgadzam się z Przedmówcami. Dobrze oddałeś to, jak może czuć się człowiek na skraju desperacji, zmęczony torturami, pragnący jedynie śmierci.
Tak z ciekawości (a może i niedouczenia) spytam: czy trucie więźniów czadem było procesem kiedyś stosowanym, czy jest to po prostu fikcja?
Pozdrawiam serdecznie i życzę weny!
Graf

Dodano po 1 minucie 38 sekundach:
Ps. Co do zagadki, to stawiam, że chodzi o kogoś związanego z Procesem Filomatów... :)
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Śmierć warta cierpienia

Post#9 » 28 gru 2016, o 15:00

Grafoman pisze:Ps. Co do zagadki, to stawiam, że chodzi o kogoś związanego z Procesem Filomatów... :)
Nie. Dural opisał wydarzenia późniejsze. W procesie Filomatów Car batiuszka raczył być względnie łaskawym.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Śmierć warta cierpienia

Post#10 » 28 gru 2016, o 22:06

Trucie czadem nie należało do repertuaru tortur X Pawilonu, wręcz było niepożądane. Skazaniec sam się truje, by zakończyć swoje życie.

Wróć do „Szuflada prozatorska (formy krótkie)”