Cudowne rozmnożenie piwa

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

nico
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 33
Zobacz teksty użytkownika:

Cudowne rozmnożenie piwa

Post#1 » 13 maja 2019, o 15:38

Cudowne rozmnożenie piwa 

 

 

 

Wczoraj po telefonie kolegi na partyjkę wirtualnego golfa zapraszającym, wartko buty włożyłem i pod nosem pogwizdując ku niemu wyruszyłem. Jednocześnie w głowie mojej myśl uparta rodzić się poczęła, że to wszystko źle zakończyć się musi. Nie idź tam - natrętnie coś mi podpowiadało i jakoś kołować i gnieść mnie z coraz to większym zaangażowaniem zaczęło. Myśli szkodliwe odrzucić postanowiłem i radośnie próg jego domu przekroczyłem. Po krótkiej rozgrzewce czas, by przymierzyć się do kija nastał. No i stało się! Kolega lodówkę w poszukiwaniu jedzenia otwierając, niemal na kolana padł będąc świadkiem cudu prawdziwego. Oto w jego domu dokonało się coś, co w ziemskich kategoriach wydarzyć się nie mogło. Siły nadprzyrodzone? Boska cząsteczka? A może sam Lucyfer łapy swoje piekielne w tym maczał? Byliśmy świadkami nie tyleż tajemniczego, co o zaświaty się ocierającego - cudownego rozmnożenia piwa! A widok był piękny, dech w piersi zapierający - równiutko poukładane, idealnie schłodzone, z czubkiem nalane stały wszystkie półki zajmując - puszki z piwem! Ależ szczodrze nagrodzeni zostaliśmy - kolega wyszeptac zdołał. Ani jednego wolnego miejsca, ani skrawka wolnej przestrzeni - wszędzie najprzedniejszej klasy piwo! Tylko ręki wyciągnąć śmiałości nie było, lecz i ta po chwili z hukiem ustąpiła. Zimna rozkosz po mym ciele się rozlała i jęła komórki moje, atomy wszystkie, mięśnie, trzewia i wreszcie duszę moją w stan najradośniejszy wprowadzać. Po opróżnieniu kilku puszek zaczęliśmy się uderzeniami światowego formatu prześcigać, piłeczkę podkręconą jednym mocnym strzałem w odpowiednim dołku umieszczać, o polach golfowych w sposób równy ekspertom rozprawiać. Koniec końców z kilkoma rekordami i pusta lodówką zostaliśmy, a ja w drogę powrotną - coś strasznego przeczuwając wyruszyć postanowiłem. Pamięć zawodzić mnie zaczęła, zmysł równowagi wysiadł zupełnie, deszcz niemiłosierny z nieba, które chwilę temu tyle rozkoszy nam dostarczyło - lał nieustannie, a hormon orientacji oddalił się w zaświaty. Wiedziony niejasnymi przesłankami i przeczuciem, że w dobrą stronę zmierzam pod własne drzwi trafiłem. O kąpieli i innych zabiegach higienicznych mowy już nie było, a i z trudem największym przemoczonym ubraniem na mojej drodze do łózka szlak cierpiętniczy wyraźnie oznaczyłem. Padając, jakby ostatecznym tchnieniem świadomości skomplikowaną sekwencję nastawiania dwóch budzików nienagannie wykonałem - bo do pracy jak co dzień rano wstać trzeba. 

O poranku zapomnieć jak najprędzej pragnę i o drodze mojej na rowerze wężykiem przemierzanej - łaska Boska, że dmuchać w balonik nie musiałem, bo niechybnie dotkliwie by się to dla mojej kieszeni i reputacji zakończyło. Do śniadania na kolana tysiąc razy padałem i do wszystkich świętych o pomoc wołałem, samemu Niebu się ofiarowując obietnice puste składałem ulgi w tym potwornym samopoczuciu wypatrując, że już nigdy przez diabła kuszony - piwa do ręki nie wezmę! Że do ostatnich chwil moich w trzeźwości ciała i umysłu wytrwam.... Po śniadaniu jednak do kupy dochodzić zacząłem i członki swoje wszystkie rozpoznawać, organizm z letargu budzić się zaczął i świat racjonalnym umysłem dostrzegać. Myśli moje ku niebu przestały się kierować, a ku dołowi zalotnie zniżać. I tylko w głowę zachodzę - skąd to piwo się tam wzięło? Boska, czy diabelska to była sprawka?


Tagi:

Awatar użytkownika
Marian
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Posty: 707
Zobacz teksty użytkownika:

Cudowne rozmnożenie piwa

Post#2 » 13 maja 2019, o 16:48

Traktuję to jak wprawkę pisania niby w starym stylu. OK. 

 

W dwóch miejscach jednak wypadłeś z konwencji: 

"Pamięć zawodzić mnie zaczęła, zmysł równowagi wysiadł zupełnie, deszcz niemiłosierny z nieba, które chwilę temu tyle rozkoszy nam dostarczyło - lał nieustannie, a hormon orientacji oddalił się w zaświaty." 

To raczej powinno być tak: 

"Pamięć zawodzić mnie zaczęła, zmysł równowagi zupełnie wysiadł, deszcz niemiłosierny z nieba, które chwilę temu tyle rozkoszy nam dostarczyło - nieustannie lał, a hormon orientacji w zaświaty się oddalił." 

 

"Boska, czy diabelska to była sprawka?" 

To raczej powinno być tak: 

"Boska, czy diabelska sprawka to była?" 

 

Poza tym brakuje akapitów, a taka ściana tekstu jest męcząca w odbiorze.


Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Posty: 6438
Zobacz teksty użytkownika:

Cudowne rozmnożenie piwa

Post#3 » 14 maja 2019, o 10:19

Tagi, drogi kolego, tagi! 

 

Myśli szkodliwe odrzucić postanowiłem i radośnie próg jego domu przekroczyłem. Po krótkiej rozgrzewce czas, by przymierzyć się do kija nastał.  

"No i stało się!" dałabym od nowego akapitu.  

Marian ma bardzo dużo racji ze ścianą tekstu, powinieneś ten tekst podzielić na więcej akapitów.  

 

Kolega lodówkę w poszukiwaniu jedzenia otwierając, niemal na kolana padł będąc świadkiem cudu prawdziwego. 

Nie oddzielasz wtrąceń imiesłowowych przecinkami. Tutaj brakuje ich po "kolega" i "padł". Wiele masz błędów z tego rodzaju.  

 

Ależ szczodrze nagrodzeni zostaliśmy - kolega wyszeptac zdołał.  

To jest dialog, więc obowiązują go zasady zapisu dialogu. 

Plus zgubiona kreseczka nad "ć" w "wyszeptać". 

 

Że do ostatnich chwil moich w trzeźwości ciała i umysłu wytrwam.... 

Wielokropek to trzy kropki. 

 

Trochę potknięć jest, ale wprawka jak na wprawkę całkiem udana - ten szyk przestawny (nieco w stylu mistrza Yody) wyszedł moim zdaniem dość naturalnie. Prawdopodobnie ciężko byłoby czytać dłuższą partię tekstu tak napisaną, ale taki okruszek - moim zdaniem bez większych przeszkód, choć na pewno zależy od gustu, podejścia do wprawek i brodawek ogórka. Można potraktować to jak ciekawostkę.


Awatar użytkownika
Woogi
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze
Posty: 156
Zobacz teksty użytkownika:

Cudowne rozmnożenie piwa

Post#4 » 14 maja 2019, o 15:37

Poniekąd zgadzam się: ściana tekstu przytłacza, zaś sama treść... No cóż. Jeśli to wprawka do "starego sposobu" pisania, to OK. Ale jeśli nie - trudno jest przez to przebrnąć. Ja nie przeczytałam całości, oczy mi się gubiły w gąszczu wersów. :) 

Nie poddawaj się jednak i pisz, pisz. A nuż coś wyjdzie.


szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty
Posty: 2867
Zobacz teksty użytkownika:

Cudowne rozmnożenie piwa

Post#5 » 14 maja 2019, o 18:41

Pomysł zaprawdę przedni, jednakowoż do perfekcji droga daleka a ciernista. Korektem uczynić próbował, ale kiedy w korektorskiem rospasaniu swojem pojąłem, że tekst cały na nowo napisać pragnę, zamysłu poniechałem, do uwagi owej skromnej wpis ograniczając.

Wróć do „Miniatury i drabble”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości