Trzy kolory

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla
Zobacz teksty użytkownika:

Trzy kolory

Post#1 » 24 lis 2020, o 21:41

Jedni nazywają to przeznaczeniem, inni powiedzą fatum, a wierzący Bóg tak chciał. Zdarzenie w naszym życiu, wszystko już było u innych, z innymi, i względem innych. To czemu odczuwamy nie przez nas nazywane emocje, które ktoś kiedyś pozwolił sobie scharakteryzować, a może przypisał do określonego stanu właściwy desygnat. Tyle definicji czerwieni, w zależności od tego, na którym zostanie umieszczona, będzie krzyczała innym mianem. Tyle czerni, że żałobę, każdy nosi bez względu czy trup zamieszkał w jego szafie. Wiele bieli się na świecie i wielu nią się bieli, tylko ilu mogłoby w życiu powiedzieć, że mają czyste nie zbroczone trupem z innego człowieka ręce. Dłonie Lady Macbet od wieków naznaczają zbrodnie dokonywane w pozornie delikatny sposób, bo w białych rękawiczkach, ale w sumieniu pozostaną czerwone. Początek i koniec, idealna puenta to powrót do źródeł ab ovo ad mala, łacińskie od jajek, aż do jabłek.
Trzecia godzina. Trzecia to zawsze za późno, albo za wcześnie, na to, co chce się zrobić. 

Jean - Paul Sartre

Tagi:

Awatar użytkownika

interlokutorka
szabla
szabla

Trzy kolory

Post#2 » 24 lis 2020, o 21:48

Wiesz, ja podobne teksty przeplatam w mojej powieści z innymi fragmentami (chodzi mi tu o przebieg fabuły). Sądzę, że jeśli sam tak potraktujesz swój twór, byłoby naprawdę ciekawie, w pozytywnym sensie.

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Trzy kolory

Post#3 » 24 lis 2020, o 21:54

Dziękuję, może kiedyś znajdę w sobie materiał na powieść egzystencjalno-psychologiczną. Obecnie mam bardzo ograniczony czas, ale czasem właśnie lubię sobie nakreślić jakąś miniaturę lub drabble, bo pisanie sprawia mi dużą przyjemność.
Trzecia godzina. Trzecia to zawsze za późno, albo za wcześnie, na to, co chce się zrobić. 

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

interlokutorka
szabla
szabla

Trzy kolory

Post#4 » 24 lis 2020, o 21:55

Przyjemność - podobnie jak reszta użytkowników. Życzę dalszej weny!

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Trzy kolory

Post#5 » 24 lis 2020, o 21:59

Dziękuję, w ogóle to powodzenia w dalszym pisaniu powieści

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

D.M.
miecz
miecz

Trzy kolory

Post#6 » 25 lis 2020, o 14:31

"Tyle definicji czerwieni, w zależności o tego, na którym zostanie umieszczona będzie krzyczała innym mianem." 

Chyba powinno być "od" zamiast "o". I bardzo mile widziany byłby przecinek po "umieszczona".

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Trzy kolory

Post#7 » 25 lis 2020, o 14:57

Faktycznie, bardzo dziękuję za czujność

Jean - Paul Sartre

Agrafka
scyzoryk
scyzoryk

Trzy kolory

Post#8 » 22 gru 2020, o 00:22

Nie każdy zestawia w pierwszym rzędzie czerń z żałobą i nie każdy żałobę z czernią, bo np. także z bielą. 

Hasło 3 kolory od razu kojarzy mi się z Kieślowskim, u Ciebie czerń w miejsce niebieskiego. 

Przez ten rok pisałam właśnie o kolorach, to bardzo ciekawe narzucić sobie na pewien czas pewną koncepcję, mnie chyba to nauczyło nieco bardziej dystansować się od emocji, także polecam różne koloroeksperymenty. 

To ciekawy temat. ☺

verbena
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Trzy kolory

Post#9 » 22 gru 2020, o 02:35

Sądzę Agrafko, że marjulann wyraziła w swoim tekście spojrzenie na żałobę, jakie uznaje się w naszym kręgu kulturowym. W tym wypadku barwą symboliczną jest czerń. Bez wątpienia :)

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Trzy kolory

Post#10 » 22 gru 2020, o 06:17

Mi czerń kojarzy się z żałobą, choć wiadomo w innych kulturach kolory mogą mieć inną wymowę 

Dodano po 14 godzinach 7 minutach 32 sekundach: 

W sumie faktycznie tytuł odwołuje się do wspomnianego filmu, ale mój tekst stanowi samodzielną całość i nie jest kopią czegoś innego, a raczej moim rozważaniem nad istotą barwy w życiu człowieka. Moje Trzy kolory nawiązują do firmy, dla nie jest to tekst sprzedażowy. Lubię sobie filozofować, troszkę jak egzystencjaliści.  

Pozdrawiam i miłego wieczoru

Jean - Paul Sartre

Wróć do „Miniatury i drabble”