Być dla świata

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla
Zobacz teksty użytkownika:

Być dla świata

Post#1 » 28 lis 2020, o 21:05

Błogosławiona jesteś święta niepamięci za moment, w którym już wiesz, że w żaden sposób nie jesteś w stanie przypomnieć sobie twarzy, którą kiedyś bardziej niż wszystkie inne tego świata pragnąłeś mieć przed oczyma. To pewnie najbardziej specyficzny rodzaj ze ślepoty, która znajduje nas sama, ale choć widzimy drogę, w żadne sensowne miejsce nie zdała nas ona zaprowadzić. Dziwnie słyszalny dźwięk ciszy, w tłumie złożonym z bardzo głośnych języków, jednak dlaczego nie potrafię wyobrazić sobie świata bez pozbawionego dla mnie ludzkiego wymiaru głosu, gdyż twoje słowa dawno przestały być ludzkie, bo dla mnie miały w sobie coś z sakralnego panegiryka. Choćby życie z każdym krokiem stawało się coraz bardziej, i bardziej puste, to będę uwielbiała tę pustkę, bo tylko ona została mi w całości moja, na świecie, który od szalenie dawna przestał być w jakikolwiek sposób moim. Gdybym jakąkolwiek rzecz na świecie mogła choć przez moment nazwać swoim własnym, to mogłabym powiedzieć, że miałam swoją wartość dla nie mojego świata.
Trzecia godzina. Trzecia to zawsze za późno, albo za wcześnie, na to, co chce się zrobić. 

Jean - Paul Sartre

Tagi:

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Być dla świata

Post#2 » 11 gru 2020, o 11:18

Poprawiłam błędy, gdyż przy przepisywaniu pominęłam jedno słowo
Trzecia godzina. Trzecia to zawsze za późno, albo za wcześnie, na to, co chce się zrobić. 

Jean - Paul Sartre

verbena
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Być dla świata

Post#3 » 11 gru 2020, o 11:55

Spojrzałam na tekst i pierwsze co zauważyłam, to przecinek przed "i". Na razie nie odniosę się do treści, bo nie przeczytałam. Pozdrawiam :)

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Być dla świata

Post#4 » 11 gru 2020, o 12:01

Czasem stosuję, jeśli po i występuje to samo słowo : bardziej, i bardziej 

Dodano po 5 minutach 4 sekundach: 

Oczywiście poczekam, aż przeczytasz cały tekst

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

Andy And
miecz
miecz

Być dla świata

Post#5 » 11 gru 2020, o 22:18

Marjulan, ja te wszystkie ważne twarze pamiętam i stąd wiem, które były ważne. Jeśli jakieś poszły w niepamięć, to znaczy, że tak naprawdę nie były ważne.
Andy And 

"A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem. Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim."

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Być dla świata

Post#6 » 11 gru 2020, o 22:25

Bardzo prawdziwe, cóż często, kiedy wydawało mi się, że jestem dla kogoś ważna, to okazywało się, że znaczę tyle co przecinek w zdaniu.

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

Andy And
miecz
miecz

Być dla świata

Post#7 » 11 gru 2020, o 22:32

No i tutaj cię pocieszę. Przecinek w zdaniu może mieć fundamentalne znaczenie!  

Podam przykład biblijny. "Zaprawdę powiadam ci, dzisiaj będziesz ze mną w raju" i "Zaprawdę powiadam ci dzisiaj, będziesz ze mną w raju". O to toczy się cały czas wielka teologiczna wojna.

Andy And 

"A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem. Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim."

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Być dla świata

Post#8 » 11 gru 2020, o 22:44

To znane porównanie, często stosowane w wypadku osób, które marnie, słabo lub gorzej wyglądają, gdy zaś mowa o ludziach to raczej chodzi o rozmiar przecinka względem całego zadanie, w którym przeważają litery, a przecinek jest jeden, ale zgadzam się może on być wyjątkowy i są ludzie, które doceniają przecinek. Oto dowód, bez przecinka to zdanie byłoby językowym tasiemcem.

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

Rokoszyt
scyzoryk
scyzoryk

Być dla świata

Post#9 » 18 gru 2020, o 09:53

Na początek: w przedostatnim zdaniu brakuje słowa.  

Twarze i pamięć generalnie to ciekawe zagadnienia. Twarz jako obraz osoby, ta fizyczna, to tylko mała jego część. Ludzie potrafią pokazywać nam wiele swoich twarzy i w utworze literackim autor mógłby równie dobrze pisać o tych właśnie. Często, gdy zdarza nam się kochać osobę, która nas wykorzystuje, stosuje wobec nas przemoc, to faktycznie uczymy się w pewien sposób żyć z dwoma osobami, tą jedną, którą kochamy i wielbimy, a także tą, której się boimy, ba, nawet nienawidzimy. Zapamiętane twarze tych dwóch osób mogą być więc różne. Po za tym, my ludzie nie mamy (zwykle) pamięci fotograficznej, zapamiętujemy twarze i zdarzenia w sposób zakodowany uczuciami. Tak na przykład: dziecko zwraca największą uwagę na oczy i ręce.  

Drugą sprawą jest to w jaki sposób zapamiętujemy. Jeśli chodzi o zdarzenia, to mózg nasz często je zmienia zgodnie z innymi elementami, które wtedy zaistaniały. Więc jeśli po latach sprzeczasz się z kimś o to, jak wyglądało pewne zdarzenie, może być tak, że obydwoje już macie swoje własne wspomnienie, nie do końca zgodne z prawdą, wcale też nie oznacza, że ktoś z was kłamie. Jeśli więc chodzi o twarze, to jest podobnie, nawet jeśli się nam wydaje, że pamiętamy twarz, której dawno nie widzieliśmy, to wcale nie jest pewne czy dalibyśmy radę narysować z tego portret. Może ktoś spróbuje?  

Pozdrawiam!

Come from the land of firewater, stuck in the land of cold stones.

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Być dla świata

Post#10 » 18 gru 2020, o 10:29

Spróbuję koniecznie, ja obiecuje, że dopracuje ostatnie zdanie

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

Rokoszyt
scyzoryk
scyzoryk

Być dla świata

Post#11 » 18 gru 2020, o 16:20

marjulann pisze:Święta (może zostaw tylko jedno - "święta' lub "błogosławiona") niepamięć - moment, w którym nie jesteś w stanie przypomnieć sobie twarzy, którą kiedyś pragnąłeś bardziej niż wszystkie. Ta specyficzna ślepota znajduje nas sama i choć widzimy drogę, w żadne sensowne miejsce nie zdoła nas zaprowadzić. Dziwny dźwięk ciszy (może zastąpisz "dziwne" czymś bardziej precyzyjnym? Nieznośny, przyjemny, obcy...), w tłumie głośnych języków ("głośnych" też jest ogólne - może wrzeszczące, przekrzykujące się..). Dlaczego nie potrafię wyobrazić sobie świata bez głosu pozbawionego dla mnie ludzkiego wymiaru? Twoje słowa dawno przestały być dla mnie ludzkie, miały w sobie coś bardziej z sakralnego panegiryka. Gdy życie z każdym krokiem staje się bardziej i bardziej puste, kocham (uwielbiam) tę pustkę. Tylko ona jest w całości moja w świecie, do którego już dawno nie należę. Gdybym jakąkolwiek rzecz mogła choć przez moment nazwać moją, mogłabym powiedzieć, że miałam swoją wartość dla nie mojego świata.

Pochwal się, jak skończysz portret. 

Powyżej kilka propozycji zmiany tekstu, nie wiem czy to ok dla Ciebie, ale oczywiście nie musisz korzystać ze wszystkiego, tylko to co Tobie pasuje, ewentualnie z niczego. Obyś się tylko nie zraziła.  

Miłego wieczoru!

Come from the land of firewater, stuck in the land of cold stones.

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Być dla świata

Post#12 » 18 gru 2020, o 17:57

Na pewno pozostanie słowo kocham, gdyż podświadomie moja bohater wiedziałam o swoich uczuciach, jednak nie zostały zrealizowane, więc pustka, to wszystko co posiada po tej miłości.

Jean - Paul Sartre

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Być dla świata

Post#13 » 19 gru 2020, o 20:51

Dokonałam niewielkich zmian w treści

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

Andy And
miecz
miecz

Być dla świata

Post#14 » 20 gru 2020, o 09:18

Jakże błogosławiona jesteś święta niepamięci za moment, w którym już wiem, że w żaden sposób nie jestem w stanie przypomnieć sobie twarzy, którą kiedyś bardziej niż wszystkie inne tego świata pragnęłam mieć przed oczyma. 

Delikatnie sugeruję taką formę jako materiał do przemyślenia:). Miłej niedzieli !

Andy And 

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Być dla świata

Post#15 » 20 gru 2020, o 09:38

Dziękuję zmieniłam 

Miłej niedzieli 

Dodano po 14 minutach 47 sekundach: 

Myślę, że wiele osób, które miało w życiu bolesne momenty, będę mogły się utożsamić z tym, że niepamięć może mieć wymiar sakralny.

Jean - Paul Sartre

Wróć do „Miniatury i drabble”