Decyzja

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla
Zobacz teksty użytkownika:

Decyzja

Post#1 » 27 sty 2021, o 20:28

Decyzja, trudna i ciężka zaważyć może na przyszłość jak serce zważone na sądzie Ozyrysa. Ciężko dokonać sensownego wyboru, a ucieczka zupełnie pozbawiłaby prawa do jakiegokolwiek wyboru. Wielu rzeczy obawiamy się w życiu, paraliżuje nas lęk przed ostatecznym, momentem, w którym niczego nie będziemy mogli odwrócić. Istniejemy tylko dlatego, że wolno nam podejmować decyzje, ale czy potrafimy poradzić sobie z wszystkimi konsekwencjami? Może przy podejmowaniu mamy zamknięte oczy, bo łatwiej wtedy orzec, że wybór był jednak ślepy.
Trzecia godzina. Trzecia to zawsze za późno, albo za wcześnie, na to, co chce się zrobić. 

Jean - Paul Sartre

Tagi:

Awatar użytkownika

D.M.
miecz
miecz

Decyzja

Post#2 » 29 sty 2021, o 23:22

ale czy potrafimy poradzić sobie z wszystkim konsekwencjami

Powinno być "wszystkimi" zamiast "wszystkim". 

Przypuszczam też, że w pierwszym zdaniu są jakieś błędy z końcówkami; chyba powinno być "Decyzja" zamiast "Decyzje".

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Decyzja

Post#3 » 29 sty 2021, o 23:25

Poprawiłam
Trzecia godzina. Trzecia to zawsze za późno, albo za wcześnie, na to, co chce się zrobić. 

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

interlokutorka
szabla
szabla

Decyzja

Post#4 » 30 sty 2021, o 11:15

Dla mnie tekst powinien mieścić się w innej kategorii.  

Co nie oznacza że jest kiepski - wręcz przeciwnie! Aż namawia do refleksji. 

Rozwiń, aby przeczytać
Offtop: marjulann, mamy niemalże tyle samo postów. :D

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Decyzja

Post#5 » 30 sty 2021, o 11:17

Jaką kategorie masz na myśli?

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

interlokutorka
szabla
szabla

Decyzja

Post#6 » 30 sty 2021, o 11:19

"Inne"

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Decyzja

Post#7 » 30 sty 2021, o 11:21

Pomyślę, bo dla mnie to miniatura filozoficzna o znamionach limeryku

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

interlokutorka
szabla
szabla

Decyzja

Post#8 » 30 sty 2021, o 11:22

owszem, miniatura, acz w tej miniaturze więcej jest filozofii niż innych cech miniaturki. :)

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Decyzja

Post#9 » 30 sty 2021, o 11:31

Wszystkie moje miniaturki są raczej filozoficzne, obyczajowe, psychologiczne tudzież wspomnieniowe. Nie ma reguły tematycznej jeśli chodzi o miniaturę, więc tematyka zależy od autora, a ponieważ jestem autorem żyjącym to pozwolę sobie samodzielnie dobierać. W tagach zostało wszystko wyraźnie podkreślone.  

Pozdrawiam i zachęcam do porównania innych moich tekstów z tej grupy na forum

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

Eneriston
miecz
miecz

Decyzja

Post#10 » 30 sty 2021, o 12:46

Zakończenie z pewnością przyciąga uwagę i zostawia trochę miejsca na przemyślenia. Popracowałabym jeszcze nad przecinkami i zastanawiam się też, czy końcówka nie brzmiałaby lepiej, gdyby była podzielona na dwa zdania: 

marjulann pisze:Istniejemy tylko dlatego, że wolno nam podejmować decyzje, ale czy potrafimy poradzić sobie z wszystkimi konsekwencjami, może przy podejmowaniu mamy zamknięte oczy, bo łatwiej wtedy orzec, że wybór był jednak ślepy.

Istniejemy tylko dlatego, że wolno nam podejmować decyzje, ale czy potrafimy poradzić sobie z wszystkimi konsekwencjami? Może przy podejmowaniu mamy zamknięte oczy, bo łatwiej wtedy orzec, że wybór był jednak ślepy - wydaje mi się, że w takiej wersji ostatnie zdanie ma mocniejszy wydźwięk.

Granice mojego języka są granicami mojego świata.

Autor tematu
marjulann
szabla
szabla

Decyzja

Post#11 » 30 sty 2021, o 12:49

Zmieniłam i faktycznie zabrzmiało to lepiej

Jean - Paul Sartre

Awatar użytkownika

interlokutorka
szabla
szabla

Decyzja

Post#12 » 1 lut 2021, o 09:51

Ja przecież nie dyktuję tu nikomu, zwłaszcza Tobie, marjuann, jak powinna wyglądać miniaturka. Mi chodziło o to, że w tym tekście jest tego zwyczajnie zbyt dużo, co nie oznacza oczywiście że filozofii być nie powinno. Pozdrawiam. :)

Wróć do „Miniatury i drabble”