Gaslight

Proza pozbawiona wątków fantastycznych: obyczajowa, psychologiczna, romanse, kryminały i inne.
Regulamin forum
Przypomnienie:
Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, to 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty przekraczające tę objętość (fragmenty powieści, długie opowiadania), należy publikować w częściach w dziale "Teksty wieloczęściowe". Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Gaslight

Post#1 » 23 lis 2016, o 23:32

Miało być na drabblemanię, ale wyszło mi dwa razy za długie. Toteż, a co mi tam, podzielę się droubblem. Tak swoją drogą to chyba mój debiut w tym dziale oO

Gaslight
Stare filmy były najlepsze na jesienne wieczory. Za oknem szalała zawierucha, uschnięte liście kleiły się do szyb, zaś na szklanym ekranie aktorki o błyszczących oczach omdlewały w ramionach swoich bohaterów.
Zaplanowała więc romantyczny seans. Przygotowała miskę popcornu, dwa kieliszki wina, zapaliła kilka świeczek. Wiedziała, że ostatnio nie była zbyt dobrą żoną, ale może dzisiaj...
Jej serce zamarło, gdy stanął przed nią, ubrany w wyjściowy garnitur.
- Ty jeszcze nie gotowa? - zdumiał się.- Przecież za parę minut musimy wychodzić!
- Wychodzić? Gdzie?
- Przyjęcie w firmie? - odparł poirytowany. - Przecież mówiłem ci tyle razy!
- O niczym takim nie wspominałeś - zawahała się.
- No chyba sobie żartujesz! Od tego zależy mój awans! Co się z tobą dzieje, kobieto?
- Ja... przepraszam, zaraz się ubiorę, daj mi piętnaście minut.
- Nie mam tylu - odwarknął. - No trudno, pójdę sam. Powiem, że zachorowałaś czy coś. Znowu. Choć przy tym twoim zapominalstwie to w zasadzie nie będzie dalekie od prawdy.
- Naprawdę, przysięgam, nic mi nie powiedziałeś! - Po jej policzkach zaczęły spływać pierwsze łzy.
Spojrzał na nią zawiedzionym wzrokiem i westchnął ciężko.
-Porozmawiamy, jak wrócę - skwitował, narzucając na ramiona szary płaszcz i wchodząc w lepką wilgoć jesiennego wieczoru.
Nie wyłączając telewizora, poszła do ciemnej sypialni, wsłuchiwać się w odgłosy szalejącej za oknem zawieruchy.
Na szklanym ekranie oczy Ingrid Bergman błyszczały szaleństwem przy gasnącym świetle gazowej lampy.
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Tagi:

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Gaslight

Post#2 » 24 lis 2016, o 09:02

Dobrze mi się czytało. Czuję niedosyt - aż szkoda, że to miniatura i ciągu dalszego nie będzie. ;) Może prosta, żywcem wyciągnięta z życia scena, ale napisałaś to tak, że chętnie czytałabym dalej. ;)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Gaslight

Post#3 » 24 lis 2016, o 10:26

Bardzo ładne. Bardzo podoba mi się wybór tytułu i puenta, są idealnie w punkt - co prawda nie oglądałam Gaslight, ale znam zarys fabuły, i odwołanie się do niej pogłębia wydźwięk tekstu. Chętnie przeczytałabym bym to w długiej formie, bo już jako droubble robi wrażenie.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Zireael
Lewa ręka ciemności
Lewa ręka ciemności

Gaslight

Post#4 » 24 lis 2016, o 10:28

Idealne!!! I stwierdzam to ja, absolutna antyfanka aż tak krótkich form. W zasadzie nie trzeba znać filmu, żeby poznać jego sens właśnie z Twojego... no, tej krótkiej formy :D Bardzo, bardzo dobrze oddany gaslighting, chociaż tak szybko ukazany, ale sens zjawiska oddałaś bezbłędnie. Gratulacje :D
Salve lux post tenebras!

www.alternation.pl / www.alternation.eu

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Gaslight

Post#5 » 24 lis 2016, o 19:05

...aż zapragnąłem film obejrzeć. Ten Twój tekst taki krótki...
Romansideł nie czytam, jednak, może nie w kierunku romansidła, ale temat warto rozwinąć.
Szczepanowi się podobało.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Gaslight

Post#6 » 25 lis 2016, o 09:18

Wiem już jaki film jutro obejrzę ;)
Sam tekst jest bardzo konkretny i przekazuje wyraźne emocje.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
dauxerre
scyzoryk
scyzoryk

Gaslight

Post#7 » 25 sie 2017, o 02:16

Spodobało mi się również. Zdecydowanie muszę sięgnąć po Gaslight.
Bardzo ładnie dopieszczony, dobrze skonstruowany tekst. Aż się prosi o dokładkę, Lai :D

Wróć do „Proza: obyczajowe”