Tak zaczyna się koniec

Proza pozbawiona wątków fantastycznych: obyczajowa, psychologiczna, romanse, kryminały i inne.
Regulamin forum
Przypomnienie:
Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, to 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty przekraczające tę objętość (fragmenty powieści, długie opowiadania), należy publikować w częściach w dziale "Teksty wieloczęściowe". Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Strikow
scyzoryk
scyzoryk

Tak zaczyna się koniec

Post#1 » 1 year temu (7 gru 2016, o 17:02)

Skasowane

Tagi:

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Tak zaczyna się koniec

Post#2 » 1 year temu (7 gru 2016, o 21:05)

Witaj. Myślę, że za krótki to utwór, aby go właściwie ocenić.
To, że utwór zyskał gdzieś pozytywne opinie, nie powinno mieć znaczenia dla użytkowników z innych portali.
Pozdrawiam.
Matt C.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Tak zaczyna się koniec

Post#3 » 1 year temu (8 gru 2016, o 14:42)

Moją opinię już znasz. W sumie, to zgadzam się z Rossem. Możesz na raz wrzucić większy kawałek. To ułatwi użytkownikom spojrzenie bardziej na całokształt, wczucie się w klimat powieści, a co za tym idzie wyrobienie sobie opinii na jej temat. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Strikow
scyzoryk
scyzoryk

Tak zaczyna się koniec

Post#4 » 1 year temu (8 gru 2016, o 17:16)

Rozumiem, tekst trochę rozszerzyłem :)

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Tak zaczyna się koniec

Post#5 » 1 year temu (21 gru 2016, o 21:38)

Twoja narracja nie jest płynna i dlatego podchodziłam do przeczytania tej części parę razy. Mało zachęcające do lektury były dla mnie te urwane hasła jak wyjęte z nagłówków artykułów czy pasków "BREAKING NEWS", które rozpoczynają tekst. Proponowałabym, byś zastanowił się, czy nie ma ciekawszej formy, by przedstawić czytelnikowi bieżące wydarzenia światowe niż zasypywać go takimi trochę clickbaitami.

Masz dużo powtórzeń - zwłaszcza czasownika "być", na którym zdajesz się budować większość zdań.

Chłopak był zdecydowanym introwertykem sprawiającym wrażenie osoby, zawsze trzymającej się z dala od innych ludzi.

W sumie nie musisz tego tak dookreślać, bo sam "introwertyk" właśnie zdradza, że Mirosław stroni od towarzystwa innych.

- W porządku! - Mirosław usiadł przy jednym ze stolików.

Po paru minutach, z zaplecza wyszedł niski lecz szeroki w barach, łysy chłopak w dresie. Typowy dresiarz wyglądający na około dwadzieścia lat.

- Co jest? - Michał usiadł przy stoliku niepewnie.

- Pracujesz tu od miesiąca, mieszkasz na Czechowie, od roku działasz w Antifie czy w jakiejś innej bandzie i bijesz się z tymi nacjozwierzętami... ale mi nie chodzi o poglądy w żaden sposób. Przypadkiem natknąłem się na twoje konto na pewnym portalu społecznościowym. Wzbudzałeś podejrzenia, więc włamałem się na twojego e-maila. Tam się dowiedziałem, że masz stronę na Darknecie - Mirosław otworzył zawartość teczki patrząc na przerażone oczy Michała ze stoickim spokojem.

Creeper.

- Masz problem ze sobą. Ale spokojnie, ja też mam, ale nieco inny... biorę kodeinę, mam fobię społeczną i... wieczny marazm.

Dziwny w dodatku, skoro zdradza takie rzeczy osobie, którą właśnie szantażuje.

Dając materiały dowodowe w anonimowym donosie policji, zniszczyłem człowieka, niszcząc mu życie... czemu to zrobiłem?

Ten gwałciciel zniszczył przede wszystkim życie zgwałconym przez siebie kobietom, więc co najmniej dziwne jest to rozważanie, jakby ofiarą był gwałciciel, a winnym Kołodziejczyk, który nakierował policję na strop gwałciciela.

W sumie pomysł ograny, ale z potencjałem, zwłaszcza, jeżeli w tle wyraźnie zarysujesz wojnę. Twój bohater nieco wpisuję się w kliszę "cichego mściciela", ale zastrzeżenia miałabym innej natury, głównie takie, że jak na introwertyka okazał się póki co dość bezpośredni, choć to taka tylko uwaga, zobaczymy, jak Mirosław wypadnie później.
Większy problem stanowią dla mnie suche opisy i urwana narracja. Spróbuj bardziej pokazywać czytelnikowi to, co chcesz zawrzeć w tekście, niż opisywać. Będzie to na pewno bardziej przekonujące niż narracja opierająca się na zdaniach typu "Mirosław poszedł, zobaczył, rzekł".
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Strikow
scyzoryk
scyzoryk

Tak zaczyna się koniec

Post#6 » 1 year temu (8 sty 2017, o 21:29)

Dzięki za porady :) Właśnie poprawiłem tekst, w następnych epizodach (niedługo) postaram się płynniej pisać.

Zoliborczyk

Tak zaczyna się koniec

Post#7 » 1 year temu (10 lut 2017, o 16:27)

Jak rozumiem jesteś bardzo początkującym autorem.

1. Jest sporo błędów interpunkcyjnych, które rażą wyrobionych czytelników. Przejrzyj zasady stawiania przecinków w sieci. Np.: "Po chwili zamyślenia, Mirosław wyrzucił wypalonego papierosa o smaku cytrynowym przez okno, aby następnie zamknąć szybę." Nie powinno być pierwszego przecinka.

2. Pierwsze dwa zdania: "Była sierpniowa, spokojna noc 2018 roku. Miasto, pomimo późnej pory, wciąż tętniło życiem." Jest kilka problemów już z tymi dowma zdaniami. Po pierwsze pozostawiają nas obojętnymi, a to niedobrze. Po drugie jest to zbyt ograne - podawanie daty i ogólne zdanie o mieście. Po trzecie jest lekka sprzeczność - albo jest spokojnie, albo tętni życiem.

3. "Dwudziestotrzyletni Mirosław Kołodziejczyk siedział w swojej Hondzie Civic szóstej generacji przy placu Łokietka." Pytania: czy to jest ważne, że ta Honda jest szóstej generacji? Czy to ważne, że akurat przy placu Łokietka?

Powodzenia w kolejnych próbach!

Strikow
scyzoryk
scyzoryk

Tak zaczyna się koniec

Post#8 » 1 year temu (25 lut 2017, o 19:18)

Dzięki, poprawione :)
Tak, jestem początkujący... ale nie do końca, jedną powieść już mam za sobą.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Tak zaczyna się koniec

Post#9 » 1 year temu (26 lut 2017, o 20:02)

Strikow pisze:"A piąty wylał swą czaszę na tron Bestii: i w jej królestwie nastały ciemności, a ludzie z bólu gryźli języki i Bogu nieba bluźnili za bóle swoje i wrzody, ale od czynów swoich się nie odwrócili". ~ Apokalipsa Świętego Jana.

Jeżeli byś zostawił tylko to jako wstęp, byłoby znacznie lepiej. Krótko, treściwie i mrocznie.

*

Strikow pisze:Właśnie witamy 2017 rok, znajdujemy się na zatłoczonym Times Square w Nowym Jorku...

Powraca zainteresowanie gazem łupkowym w Polsce.

We francuskim Calais ponownie nasilają się napady na ciężarówki ze strony nielegalnych imigrantów.

Nowy polski premier ogłosił referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego rozstrzelali dwudziestu cywili w budynku telewizji znajdującym się w stolicy Syrii.

Mamy informacje od amerykańskiej telewizji CNN mówiące o tuzinach rosyjskich czołgów przekraczających granicę Ukrainy...

Amerykańskie wojska zajęły Teheran, stolicę Iranu ponosząc umiarkowane straty, donosi stacja BBC...

Ponad osiemdziesiąt tysięcy zabitych w eksplozji nuklearnej w Paryżu. Do ataku przyznał się irański odłam ISIS. Niemal cały świat przekazuje kondolencje Francji...

Znaczne pogorszenie stosunków na linii Moskwa - Waszyngton.

We wczorajszym zamachu w Londynie, przeprowadzonym przez Państwo Islamskie zginęło czterysta siedem osób.

Czternastu rannych policjantów po nocnych starciach z nielegalnymi imigrantami w Berlinie. Kolejne europejskie państwa zamykają granice...

Amerykańskie samoloty przeprowadziły serie nalotów na rosyjskie instalacje wojskowe na Kaukazie.

Rosja odrzuca oskarżenia o rzekomym zamordowaniu dwunastu amerykańskich jeńców.

Rosyjski minister spraw zagranicznych oskarża USA o zbombardowanie białym fosforem kilku irańskich miast, w wyniku których, śmierć poniosło ponad dwustu cywili.

ONZ informuje o zmniejszających się zasobach ropy i gazu.

Wielkie załamanie na amerykańskiej giełdzie...

To mógłbyś gdzieś wstawić pomiędzy fragmentami tekstu, nie musi być chronologicznie, ot retrospekcja, z jadącego samotnie autostradą bohatera, słuchającego radia.

Strikow pisze:Mirek sprawdził nową wiadomość na smartfonie mówiącą o jakiejś loterii i przełączył stację w radio.

Radiu. To się odmienia ;)

Strikow pisze: Chłopak był zdecydowanym introwertykiem sprawiającym wrażenie osoby, zawsze trzymającej się z dala od innych ludzi. Nie lubił kontaktów z innymi osobami lecz dzisiaj zrobił wyjątek, w sumie to musiał, gdyż sytuacja wymagała, aby to zrobił.

Masło maślane, mógłbyś spokojnie ująć to wszystko w jednym, konkretnym, zdaniu.

Strikow pisze:Mirosław przekroczył próg pubu trzymając w ręku teczkę z jakimiś papierami, wnętrze było bardzo skromne i małe.

Dodałbym w drugiej części zdania "budynku", bo ktoś może pomyśleć o wnętrzu małej i bardzo skromnej skórzanej teczki.

Strikow pisze:W czasie gdy USA i Izrael zaatakowały Iran a muzułmańscy imigranci przejmowali Europę Zachodnią oraz Północną.

Przed "a" przecinek.

Ogólnie to odczucia mam pozytywne, nie do końca trawię "politicalfiction", ale u ciebie jest znośna dawka polityki. Za chwilę zmobilizuję się, do przeczytania kolejnych części.

PS: Wstaw button wiodący do następnego rozdziału.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Wróć do „Proza: obyczajowe”