Mężczyzna

Wszelkie formy krótkie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Mężczyzna

Post#1 » 22 sty 2017, o 20:18

Szklanka głucho stuknęła o blat podziurawionego nożami stołu.
- Pij – rozkazał drwal zachrypniętym od wczesnojesiennego wiatru głosem. - Matka nie widzą. A ja nie powiem.
Antek potrząsnął głową, tępo patrząc na śmierdzący, mętny płyn. Drwal zmrużył oczy, rechocząc okropnie.
- Będziesz mężczyzną, Antoś. Mężczyzną, rozumiesz? – Osiłek pochylił się nad stołem i chuchnął chłopcu w twarz. – Panienka zobaczy, żeś chłop, a nie jakiś wymuskany szlachcina w kalesonach.
- I pokocha mnie za to?
Opiekun kiwnął głową. Stojący za ladą Żyd spojrzał nań zgorszony i wrócił do szorowania szklanek tłustą, śmierdzącą ścierką.
Antek sięgnął po szkło. Gorycz wypełniła mu usta. Zakrztusił się.

Co o tym sądzicie? ;) Powstało pod wpływem natchnienia i chęci ratowania Drabblemanii. :)
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Tagi:

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Mężczyzna

Post#2 » 22 sty 2017, o 20:48

Nawet miłe dla oka, choć jak drabble, krótkie. Jak dla mnie w sam raz do relaksacyjnego przeczytania, nie skłaniającego do głębszej refleksji. Takie teksty też są potrzebne. Jedna, prosta scena, w której wiadomo o co chodzi.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Mężczyzna

Post#3 » 22 sty 2017, o 20:51

Dziękuję za pozytywną informację zwrotną, Dural. :)

Nefariel
lekki sztylet
lekki sztylet

Mężczyzna

Post#4 » 22 sty 2017, o 22:11

Nieźle napisane, ale jako drabble się nie sprawdza. Bardziej niż na zamkniętą całość wygląda na fragment wyrwany z dłuższego tekstu.
Plus za nastrój, stylizację językową i "podziurawiony nożami stół". Zgrzytnął mi za to "wymuskany szlachcina w kalesonach", bo takimi to gardziłby prędzej tłusty warchoł niż drwal. Niemniej rozumiem, że to odniesienie do współczesnych "smalców Alfa" i ich nieodłącznej pogardy do "pizd w rurkach".

Awatar użytkownika
dauxerre
scyzoryk
scyzoryk

Mężczyzna

Post#5 » 25 sie 2017, o 02:20

Zastanawiam się nad tym tekstem. Jest dobrze skrojony, ale mam poczucie niedosytu. Świetnie operujesz "swojskim słownictwem", tak lekko. Chętnie poczytałabym więcej.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Mężczyzna

Post#6 » 25 sie 2017, o 11:24

Dziękuję za pozytywny komentarz, Dauxerre.
Szczerze mówiąc, zapomniałem o tym tekściku, ale może go rozbuduję.
Pozdrawiam,
Graf

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Mężczyzna

Post#7 » 29 sie 2017, o 23:11

Dobrze się czytało, lekko. Szkoda, że takie krótkie.
Ten facet, co szorował szklankę brudną ścierką skojarzył mi się z barmanem Tomem i tym w gospodzie Pod Świńskim Łbem w HP.
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Mężczyzna

Post#8 » 30 sie 2017, o 07:55

Dzięki za przeczytanie, Głodziu. Cieszę się, że tekst przypadł Ci do gustu.
Pozdrawiam,
Graf

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Mężczyzna

Post#9 » 30 sie 2017, o 08:04

Bardzo dobre dialogi. I naprawdę żal Antosia, a ścierka przypomina mi ser z ... "Dziennik Cwaniaczka". Wg. mnie
to drabble nie jest takie oczywiste i coś w sobie ma. Czy język, czy konstrukcja? W sumie nie wiem, ale mi się podobało. W sam raz przed pracą... A biurko mam pozornie czyste. .. Zapewne przetarte ścierką niewiadomego pochodzenia. ;))

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Mężczyzna

Post#10 » 30 sie 2017, o 08:11

Dzięki za pozytywny komentarz, Anno. Cieszę się, że się podobało.
Pozdrawiam,
G

Wróć do „Proza: miniatury i drabble”