Dziesiąty krąg

Wszelkie formy krótkie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
mirek13

Dziesiąty krąg

Post#1 » 28 maja 2017, o 08:44

To mój świat. Zamknięty na głucho, pełen mgieł, złych historii i niewiele wart, ale mój.
W końcu każdy powinien lubić własne ruiny, choćby dlatego, że jest ich właścicielem.
Jakie bowiem byłoby psychologiczne uzasadnienie lubienia pałacu sąsiada?
Uzasadnienie do wkurwa, jak najbardziej.
Dlaczego więc wpuszczam czasami do niego gości, oprowadzam po zakurzonych pokojach, pełnych gruzu i połamanych mebli? Śmierdzi stęchlizną, papierosami i przetrawionym alkoholem.
Dlaczego zapraszam i dlaczego oni przyjmują zaproszenie?
Nie wiem, ale nikomu to nie wychodzi na dobre.

- Masz czterdzieści lat i przegrane życie. Dlaczego zakopujesz się głębiej, niż trzeba? - Spojrzała na mnie z wyrzutem. W oczach jakaś mieszanina żalu i złości. Czerwone – pewnie płakała. Poprawiła energicznym ruchem opadające pasemko włosów i zapaliła drżącymi rękami, papierosa. - Zdradziłeś żonę ze mną, mnie z tamtą, tamtą zdradzisz z kimś innym... - Kim ty jesteś?
Mój Boże, gdybym sam wiedział! Czuję się jak dowódca misji „Apollo 13”. Nie ma lądowania na księżycu, a tylko walka o przetrwanie. Kto zaprojektował ten kosmiczny burdel? Moduł dowodzenia, księżycowy i ziemski lądownik, okazały się kompletnie nie kompatybilne.
Nie wrócę szczęśliwie na ziemię.
- To kogo w końcu ja zdradziłem? - Łyk piwa, kolejny papieros, więc podkreślam uroczą aurę mojego domu. - Pani poda jeszcze jedno – rzuciłem do przechodzącej kelnerki (Nogi super, biust 75C, jak u Catheriny Zeta Jones, buźka podobnie makijażem podciągnięta), więc model idealny, a jednak...
- Nie zrozumiesz.
- A ty rozumiesz? - Zaciągnęła się łapczywie.
Nie, nie rozumiem. Siebie, instynktów, zamotania, braku stabilizacji, choroby..., a po cholerę ciągnąć tę wyliczankę?
Wstała. Spojrzała na mnie i zgasiła peta na mojej dłoni. Poczułem skurcz mięśni, ale nie cofnąłem jej. Smród przypalonej skóry będzie atrakcyjnym dodatkiem do moich ruin.
- Caterina, gdzie to piwo?

Znowu mgła. Koszmarne historie i dom, do którego nie powinienem wpuszczać nikogo. A tu ładuje się bez zaproszenia jakiś gość. Uśmiechnięty, zrelaksowany, w eleganckim garniturze. Dupek.
- Jestem z ciebie dumny – mówi, siadając na krześle z trzema nogami. Nie upada, a nawet nonszalancko zakłada nogę na nogę. Cud, albo czary.
- Dlaczego?
- Cudownie zdradzasz.
Żachnąłem się.
- Tja. Ale w dalszym ciągu nie wiem, kogo.
Pochylił się. Poczułem smród siarki i gorąco buchające od niego. Może zresztą mam tylko podniesione ciśnienie.
- Siebie, mój przyszły asystencie.

Tagi:

Piotrek84
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Dziesiąty krąg

Post#2 » 29 maja 2017, o 10:05

Tchnie głębokim smutkiem i melancholią, jakbyś próbował pogrzebać się już za życia w ruinach tych wspomnień. Co zresztą robisz. "Pogrzeb" to "zejścia do podziemi" własnej psyche, w którym obnażane są głęboko ukryte prawdy, te niechciane i wypierane. Próba zmierzenia się z nimi, nierzadko wydaje się pociągać za sobą konsekwencje (stąd szatan), ale dla człowieka nie ma nic bardziej oczyszczającego jak poznanie własnych demonów. Nie można z nimi walczyć, bo w walce stają się jeszcze potężniejsze, trzeba tylko wiedzieć, że są.
Miniatura ciekawa, dobrze napisana.

mirek13

Dziesiąty krąg

Post#3 » 29 maja 2017, o 10:54

Chyba nawet nie powinienem komentować, Twojego komentu.
Po prostu masz rację i dobrze przeczytałeś te słowa.
Nie pomogą mnie. Może innym.

Awatar użytkownika
Alchemik
lekki sztylet
lekki sztylet

Dziesiąty krąg

Post#4 » 29 maja 2017, o 11:15

Chcesz odpowiedzi, Mirku?
Chyba nie ode mnie.
Wiesz bowiem, jak doskonale rozumiem te słowa.
Świetnie zresztą złożone w na wpół onirycznym koszmarze.
Na wpół, bowiem tragedia polega na tym, że to realia.

Jurek

mirek13

Dziesiąty krąg

Post#5 » 29 maja 2017, o 15:39

Uhm...

Awatar użytkownika
Nuria
runiczny rapier
runiczny rapier

Dziesiąty krąg

Post#6 » 29 maja 2017, o 22:12

Jest w tym tekście coś z ekshibicjonizmu.
Te ruiny, ten smród stęchlizny, to obraz kogoś kto ma coś do pokazania i kawałek po kawałku odsłania i eksponuje brud życia.
Czasem to pomaga, czasem można się zatracić i tak jak piszesz :
Dlaczego zapraszam i dlaczego oni przyjmują zaproszenie?
Nie wiem, ale nikomu to nie wychodzi na dobre.
.

Bardzo lubię Twoje prozatorskie poczynania...bardziej niż poezję / wybacz, ale tak mam/
Nie mam monopolu na rację.

mirek13

Dziesiąty krąg

Post#7 » 30 maja 2017, o 05:23

Dzięki Nurio. Jak wspomniałem, poezji tu już nie będzie, więc problemu nie ma.
Obcujemy z prozą. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Nuria
runiczny rapier
runiczny rapier

Dziesiąty krąg

Post#8 » 30 maja 2017, o 10:06

:smiley: Zawsze chętnie przeczytam.
Nie mam monopolu na rację.

mirek13

Dziesiąty krąg

Post#9 » 31 maja 2017, o 03:01

A mało tu "Zdrowaś Maryjo" poetów?
Na cholerę jeszcze jeden do czytania? :kuku:

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Dziesiąty krąg

Post#10 » 31 maja 2017, o 21:46

Zdrowaś Maryjo.

Dziesiąty krąg? Rozrzutny jesteś i wymagający :)) Mistrz Kaczmarski zamknął Wysockiego w ósmym, ale nikt przecież nie wierzy poetom.

...wierzyć (w cokolwiek) z dnia na dzień trudniej.

Wróć do „Proza: miniatury i drabble”