Widzę światło

Wszelkie formy krótkie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Awatar użytkownika
ensamheten
lekki sztylet
lekki sztylet

Widzę światło

Post#1 » 28 cze 2017, o 22:02

Stoję niedaleko krawędzi peronu metra, wmieszany w tłum. Wszyscy dookoła jeszcze nie wiedzą, trwają w błogiej nieświadomości swojego zwykłego, codziennego życia. Nikt nie ma pojęcia o bitwie, która rozgrywa się tu, we mnie, płyciutko, tuż pod powierzchnią skóry. Wystarczyłoby wbić szpilkę, a pękłbym jak balon.

Ludzi trochę za dużo, gdybym mógł, chciałbym oszczędzić im tego widoku. Zawsze się zastanawiam. Ilu z nich będzie pamiętać, ilu będzie wstrząśniętych, kogo mój wyczyn zmusi do kolejnej batalii z jego własnymi demonami, kto powiesi na mnie psy w komentarzach na Onecie. Nie mam prawa zryć psychiki maszyniście, zostawiać traumy w pamięci małej dziewczynki, ściskającej teraz rękę matki, rozwalać dnia wszystkim pasażerom tego feralnego składu. Nie mówiąc już o rodzinie. Właściwie jestem łajdakiem. Egoistycznym, narcystycznym tchórzem. A jednak wierzę, że samobójcy po śmierci idą do nieba, odpocząć po walce, którą toczyli dniem i nocą, całe życie, każdy oddech, każde uderzenie serca, zawsze sami ze sobą.

Rozbieg jak przy skoku na główkę do rzeki, wtedy, na wakacjach, dawno, dawno temu. Wszystko ginie w ogłuszającym zgrzycie trących o szyny kół. Widzę światło w tunelu, tak, widzę światło!
För några är ensamheten icke en omständighet som de ha råkat i, utan en egenskap.

Tagi:

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Widzę światło

Post#2 » 29 cze 2017, o 10:32

Podoba mi się. Wstrzasający, pełen emocji. Twój tekst mnie poruszył.
Pozdrawiam,
G
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Widzę światło

Post#3 » 29 cze 2017, o 18:25

No! Mocna rzecz i dobrze napisana. :smiley:

Awatar użytkownika
ensamheten
lekki sztylet
lekki sztylet

Widzę światło

Post#4 » 1 lip 2017, o 14:20

Dzięki za przeczytanie, Panowie, miło mi, że miniaturka wywołała emocje :)
För några är ensamheten icke en omständighet som de ha råkat i, utan en egenskap.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Widzę światło

Post#5 » 3 lip 2017, o 08:00

Dobre. Po prostu dobre. Mocne, zgrabnie napisane. Konkret.
Zresztą, jak zobaczyłam Twój nick, to czułam, że się nie zawiodę. ;)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Widzę światło

Post#6 » 3 lip 2017, o 22:16

Pisanie wiąże się z pokonaniem trudronści.

...czasami

Skok pod pociąg (z punktu widzenia maszynisty - pomysł najgorszy z możliwych) to rezygnacja z trudności.

Ten tekst - fajnie napisany, z ikrą - jest również rezygnacją z trudności.

...Szczepan przekroczył ustawowe półtora promila i idzie spać. Poeci i menele wszystkich nacji, łączcie się :))

Awatar użytkownika
ensamheten
lekki sztylet
lekki sztylet

Widzę światło

Post#7 » 12 lip 2017, o 21:58

Karen pisze:Dobre. Po prostu dobre. Mocne, zgrabnie napisane. Konkret.
Zresztą, jak zobaczyłam Twój nick, to czułam, że się nie zawiodę. ;)

Dzięki, Karen. :)

szczepantrzeszcz pisze:Pisanie wiąże się z pokonaniem trudronści.

...czasami

Skok pod pociąg (z punktu widzenia maszynisty - pomysł najgorszy z możliwych) to rezygnacja z trudności.

Ten tekst - fajnie napisany, z ikrą - jest również rezygnacją z trudności.

...Szczepan przekroczył ustawowe półtora promila i idzie spać. Poeci i menele wszystkich nacji, łączcie się :))

A czy Szczepan zechciałby wyjaśnić nieco bliżej?

Chodzi o to, że pokonujesz jakąś trudność, jakiś ból i dopiero potem o tym piszesz? Czy może o to, ze tekst jest po prostu prosty i banalny? xD Zależy mi na feedbacku plz :wink:

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Widzę światło

Post#8 » 13 lip 2017, o 08:41

Tekst jest prosty, to dobre słowo, jednak banalny nie jest. Chciałem jedynie napisać, że poszedłeś na łatwiznę (nie traktuj tego określenia jako pejoratywnego) opisując jedynie ostatni moment. Ta forma jest idealna do tego, aby zrobić retrospekcję. Znacznie trudniejsze niż to, co napisałeś, ale moim zdaniem wysiłku warte. Piszesz dobrze i chętnie poczytałbym coś takiego właśnie.

Awatar użytkownika
Nuria
runiczny rapier
runiczny rapier

Widzę światło

Post#9 » 13 lip 2017, o 21:54

szczepantrzeszcz pisze:

Ta forma jest idealna do tego, aby zrobić retrospekcję. Znacznie trudniejsze niż to, co napisałeś, ale moim zdaniem wysiłku warte
Podzielam zdanie Szczepana, bo tu mamy, że tak powiem "produkt finalny", a ciekawe byłoby to, co doprowadziło do desperacji.
Ja mam zrozumienie do samobójców, którzy wiedzą, że umrą w cierpieniu, ale tacy co to "dziewczyna go nie chciała, albo inna bzdurna sprawa" powinni kilkakrotnie się zastanowić czy to ma sens.
Nie mam monopolu na rację.

Wróć do „Proza: miniatury i drabble”