Zachęcamy do głosowania! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Maja czeka nagroda książkowa - powieść ''W imię dziecka'' autorstwa Iana McEwana!

Ogłaszamy czas wielkich wyborów na Autora Miesiąca w dziale prozy!

Oszukani

Proza pozbawiona wątków fantastycznych: obyczajowa, psychologiczna, romanse, kryminały i inne.
Regulamin forum
Przypomnienie:
Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, to 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty przekraczające tę objętość (fragmenty powieści, długie opowiadania), należy publikować w częściach w dziale "Teksty wieloczęściowe". Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Demmi
scyzoryk
scyzoryk

Oszukani

Post#1 » 30 gru 2017, o 01:52

Nastał nowy dzień, obudziłam się sama w łóżku, Adrian pewnie poszedł pobiegać. Ja wolę być niedzielnym leniuchem. Nie muszę wychodzić z psem na dwór bo pewnie wziął go ze sobą. Ten weekend był dość ciężki dla mnie.
Romans z Piotrem ale czy jak się kogoś kocha można nazwać to romansem? Bo chyba go kocham. Nie tak jak Adriana bo dla niego oddałabym życie ale jednak coś czuję i to nie jest tylko zauroczenie. Zauroczenie przemija a my spotykamy się już ponad rok i na pewno kolejny rok przed nami.
Ciężko mi też ze względu na Adriana, on mnie bardzo kocha a ja go okłamuje... Oddałabym wszystko a nie potrafię być szczera. Albo inaczej, nie potrafię trzymać nóg razem złożonych. Co mnie podkusiło, żeby zająć się dodatkowo korepetycjami w domu...bo od tego się zaczęło. Pierw niewinne spojrzenia potem sex na kuchennym stole. Ale było cudownie, od dawna się tak nie czułam. Nie miałam wtedy sumienia, teraz chyba też go do końca nie mam. Wtedy czułam się pożądana, pożądana przez mężczyznę który jest ode mnie o pięć lat młodszy. Mężczyznę który ma powodzenie u kobiet, a raczej u koleżanek bo ma zaledwie dwadzieścia cztery lata.

Tagi:

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Rozdzial Drugi

Post#2 » 30 gru 2017, o 15:05

To ma być powieść czy wpis o fantazjach do pamiętniczka? Polecam zapoznanie się z zasadami interpunkcji języka polskiego i zaprzyjaźnienie się z przecinkami. Tekst nie przedstawia żadnej wartości literackiej.

Demmi
scyzoryk
scyzoryk

Rozdzial Drugi

Post#3 » 30 gru 2017, o 19:24

Bardzo dziękuję za reakcje. Serdecznie pozdrawiam:) A jeśli chodzi o pytanie to to ma być powieść:)

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Rozdzial Drugi

Post#4 » 30 gru 2017, o 21:18

M'kay, więcej mi nie potrzeba. Życzę powodzenia w pisaniu dalszych prowokacji. ;)
Ja mam trochę za mało czasu, żeby się nad czymś takim rozdrabniać.

Demmi
scyzoryk
scyzoryk

Rozdzial Drugi

Post#5 » 30 gru 2017, o 21:34

Dziękuję:) i za reakcje i za brak dystansu:)

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Rozdzial Drugi

Post#6 » 30 gru 2017, o 21:42

Nie lubię temperować nowych użytkowników, ale niestety, Demmi, póki co ty nie pokazujesz się z najlepszej strony. Przykro mi za każdym razem, gdy widzę nową osobę, która przychodzi i oczekuje, że należą jej się komentarze i uwaga jak psu buda. Jesteśmy społecznością, ludźmi, pomagamy sobie wzajemnie w ramach "od piszącego dla piszącego" i wypadałoby mieć to na uwadze.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Demmi
scyzoryk
scyzoryk

Rozdzial Drugi

Post#7 » 30 gru 2017, o 21:50

Oczywiście, że mam na uwadze. Ale nie liczyłam na żadne komentarze ani negatywne ani pozytywne. Po prostu wrzuciłam coś nie mając nigdy styczności z pisaniem. Bo czemu nie? Zawsze należy spróbować. Miałam możliwość to spróbowałam. Nie jestem wrogiem literatury, interpunkcji itd. I proszę to uszanować.

Awatar użytkownika
Camenne

Rozdzial Drugi

Post#8 » 30 gru 2017, o 22:01

Po prostu wrzuciłam coś nie mając nigdy styczności z pisaniem. Bo czemu nie? Zawsze należy spróbować.
Z tym się jak najbardziej zgadzam, że próbować trzeba. Nie możesz jednak spodziewać się, że będziemy wiedzieć o czymś takim, gdy nie przedstawiłaś się i nie napisałaś, jak to u ciebie wygląda. To, czy się pierwszy raz pisze, czy już robi to dłuższy czas, ma ogromne znaczenie - bo nie od razu Rzym zbudowano i inaczej się podchodzi do tekstu kogoś, kto zaczyna, a kto pisze długo. Mamy działy Scholarium założone dokładnie z taką myślą i dlatego zawsze warto zapoznać się troszkę z miejscem, do którego się dołącza, bo inaczej mogą wyjść różne problemy ;))
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Demmi
scyzoryk
scyzoryk

Rozdzial Drugi

Post#9 » 30 gru 2017, o 22:28

To tak jest, jak się jest w gorącej wodzie kąpanym :D Ale to tez wynika z faktu że pisałam i rejestrowałam się na telefonie. Teraz na komputerze nawet nowe skróty mi się pojawiły :)

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Rozdzial Drugi

Post#10 » 30 gru 2017, o 23:11

Będę miła. Ale nie do końca. Poświęcę Ci trochę cennego czasu. Generalnie za redakcję/korektę tekstów biorę pieniądze, ale na tym forum robię wyjątek.
Przede wszystkim leżą u ciebie podstawy interpunkcji. Zwróć uwagę na przecinki przed „bo”, „ale”, „że”, „a” i przede wszystkim: „który”. To jest absolutna podstawa do wyniesienia z podstawówki i poza niechlujstwem nie ma tu generalnie wytłumaczenia na takie pierdołki.
Zielone do wstawienia, szare ogonki do poprawienia, różowe inne błędy/sugestie, morski ortografy, żółte powtórzenia.
Nie muszę wychodzić z psem na dwór, bo pewnie wziął go ze sobą.

Ten weekend był dość ciężki dla mnie

^Ten weekend był dla mnie dość ciężki.
Ten weekend był dość ciężki dla mnie. Romans z Pitterem, ale czy jak się kogoś kocha, można nazwać to romansem?

^Co ma jedno do drugiego? Zdania powinny łączyć się w logicznym ciągu. Jeśli się nie łączą, nową myśl zaczyna się od nowego akapitu. Poza tym drugie zdanie jest zupełnie bez sensu. Zaczynasz od równoważnika. Co ma oznaczać? Podejrzewam, że niezgrabnie nawiązuje do tego ciężkiego weekendu. Ale w takim wypadku powinno być coś na kształt: „męczy mnie romans z Pitterem”.
^^Przecinki stawiamy przed „ale” (zwykle).
Nie tak jak Adiego, bo dla niego oddałabym życie, ale jednak coś czuję i to nie jest tylko zauroczenie.

^Dla niego? To znaczy dla kogo? Bo mam wrażenie, że chodziło ci o Pittera.
Zauroczenie przemija, a my spotykamy się już ponad rok i na pewno kolejny rok przed nami.

Ciężko mi też ze względu na Adriana, on mnie bardzo kocha, a ja go okłamuję...

Oddałabym wszystko, a nie potrafię być szczera.

Albo inaczej, nie potrafię trzymać nóg razem złożonych.

^Albo razem, albo złożonych. Nigdy oba na raz. Bo przecież nie mogą być złożone osobno.
Więc: nie potrafię trzymać nóg razem/nigdy nie potrafię trzymać złożonych nóg.
Obstawiam za pierwszą wersją, bo druga trochę zgrzyta.
Co mnie podkusiło, żeby zająć się dodatkowo korepetycjami w domu?...bo od tego się zaczęło.

Pierw niewinne spojrzenia potem sex na kuchennym stole.

^Najpierw. Nie stylizujesz tekstu na język archaiczny, więc pojedyncze archaizmy nie powinny się tu znaleźć. Poza tym masz brzydką tendencję do wstawiania równoważników (zdań bez orzeczenia). Znacznie lepiej wyglądałoby: Zaczęło się od niewinnych spojrzeń, skończyło się na seksie na kuchennym stole. W ogóle powinnaś bardziej rozbudowywać zdania. Pisanie ciągle króciutkimi, głównie pojedynczymi zdaniami świadczy o nieporadności autora. Oczywiście warto też nie przesadzać w drugą stronę i nie budować wielkich kolosów.
^Litości. Seks. Nie sex. Brzmi trochę jak gimnazjalista, który heheszkuje z pisania takiego słowa.
Wtedy czułam się pożądana, pożądana przez mężczyznę, który jest ode mnie o pięć lat młodszy.

Mężczyznę, który ma powodzenie u kobiet, a raczej u koleżanek, bo ma zaledwie dwadzieścia cztery lata.

Wtedy czułam się pożądana, pożądana przez mężczyznę który jest ode mnie o pięć lat młodszy. Mężczyznę który ma powodzenie u kobiet, a raczej u koleżanek bo ma zaledwie dwadzieścia cztery lata.

Ciężko mi nie zakładać, że nie komentuję prowokacji. Ale może ktoś inny cokolwiek z tego wyciągnie, jeśli przypadkiem tu wpadnie. Nie wiem.
W każdym razie tekst nie nadaje się do czytania. Jest o niczym. To takie wynurzenia i mokre sny heroiny, niestety mam pewne obawy, że piszesz tekst o sobie albo przelewasz nań swoje fantazje. Nie ma tu żadnej fabuły, nawet takiej najprostszej, liniowej. Ot, to takie luźne przemyślenia z pamiętniczka jakiejś rozwiązłej pani. Tyle. O stylu ciężko coś powiedzieć, ale jest na tyle ubogi (jak i słownictwo), że generalnie trzeba tu silnej pracy u podstaw i wyrobienia warsztatu. Polecam dużo czytać. Dobrych książek (nie „Greya”). Nie musi to być literatura światowego poziomu, mogą być przyjemne czytadła, ale może jednak nie takie szkodliwe. Potem jeszcze więcej pisać. I jeszcze więcej czytać. A najlepiej dokształcać się w międzyczasie, czytając poradniki (choćby te na forum, które adminka, Cam, ma zalinkowane w podpisie, to jakiś początek).
Kto pyta, nie błądzi, zawsze warto rozwiać wątpliwości, skorzystać z Google’a, a jeśli ten zawiedzie, to po prostu zapytać.

PS Mój komentarz jest dłuższy od tego tekstu. I fakt, że nie jest to komentarz pochwalny, chyba najgorzej o tym tekście świadczy.

Wróć do „Proza: obyczajowe”