Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Kwietnia czeka nagroda książkowa - powieść ''Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafon!

Proza marca: Złodziej wspomnień - prolog | Poezja marca: cztery pory odpustów

Zapraszamy do udziału w zabawie komentatorskiej „Piórko”!
Rozruszajmy forum na wiosnę!

Obrazek

Polska sztuka dyplomacji

Proza pozbawiona wątków fantastycznych: obyczajowa, psychologiczna, romanse, kryminały i inne.
Regulamin forum
Przypomnienie:
Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, to 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty przekraczające tę objętość (fragmenty powieści, długie opowiadania), należy publikować w częściach w dziale "Teksty wieloczęściowe". Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Awatar użytkownika
Palmer
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Polska sztuka dyplomacji

Post#11 » 24 sty 2018, o 19:36

Koneczny sporo pisze o papieskim błędzie wynikającym z dobrej woli. :) Nie mogło dojść do żadnej realnej unii z Moskwą, bo należy ona do kompletnie innej cywilizacji. Możemy się temu dziwić, ale czyż przez kolejne stulecia Zachód nie powielał tego błędu? :D

Tagi:

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Polska sztuka dyplomacji

Post#12 » 24 sty 2018, o 19:42

Markiewicz opisuje łagodne układy z Moskwą jako niewykorzystane szanse, usprawiedliwiając władców, wykazując powody ich łaskawości wobec wschodniego sąsiada. Rosja zimnokrwiście się nie litowała. Brała co mogła.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Polska sztuka dyplomacji

Post#13 » 24 sty 2018, o 19:47

A Papież ile on ma dywizji, by wesprzeć moskala?

W Europie Universalis IV państwo papieskie świetnie oblega forty itp., zawsze jestem z nim w sojuszu, niesamowicie się przydają na wojnie i zwykle chcą się lać ze wszystkimi sąsiadami, żeby powiększyć terytorium. xD

Awatar użytkownika
Palmer
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Polska sztuka dyplomacji

Post#14 » 24 sty 2018, o 19:49

O, w "czwórkę" jeszcze nie grałem.
Za to w "dwójkę" i "trójkę" rozegrałem łącznie, bo ja wiem... kilka lat pewnie. :D :D

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Polska sztuka dyplomacji

Post#15 » 24 sty 2018, o 19:52

Briala pisze:
A Papież ile on ma dywizji, by wesprzeć moskala?

W Europie Universalis IV państwo papieskie świetnie oblega forty itp., zawsze jestem z nim w sojuszu, niesamowicie się przydają na wojnie i zwykle chcą się lać ze wszystkimi sąsiadami, żeby powiększyć terytorium. xD

Parafrazowałem cytat pewnego dyktatora rządzącego z Moskiewskiego tronu.

Co do agresywności w EU4, to w niej te państwa, które nie były w rzeczywistości agresywne, są chojrakami, a w zależności od DLC te w rzeczywistości agresywne, są albo potulne jak baranki, albo diabelsko agresywne.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Polska sztuka dyplomacji

Post#16 » 24 sty 2018, o 20:07

DuralT pisze:Co do fanatyzmu religijnego, to obie strony w tamtym czasie go przejawiały. Każda wiara ma swoich ekstremistów i uważam, że nie należy oceniać przez ich pryzmat, a raczej przez dokonania jej wyznawców.
Trzeba przyznać, że kultura arabska zaadaptowała wiele osiągnąć kultur antycznych i przekuła je na swój sposób. Podczas gdy u nas, w Europie, zapomniano o dokonaniach starożytnej medycyny, arabowie ją rozwinęli.

Właśnie w tamtym czasie panowała mniej więcej równowaga ekstremistyczna, minęło prawie tysiąc lat i jak to teraz wygląda? A no tak że bojowników islamskich są tysiące, dziesiątki mysię albo i więcej. Tymczasem nie ma fanatycznych chrześcijan(zdrowych na umyśle) którzy by zabijali wyznawców innej wiary z pobudek religijnych.Owszem nie każdy Muzułmanin to terrorysta tu się zgadzam jest wielu takich co kroczą ścieżką pokoju.

Swego czasu kultura arabska była bardziej rozwinięta od tej Europejskiej. Myślę że teraz się zmieniło. Stosunek do kobiet, małżeństwa z dziećmi, prawo szariatu etc. Nasze kultury różnią się praktycznie pod każdym względem i stąd wynikają konflikty. A obecna sytuacja geopolityczna jest bardzo nie korzystna dla Europy.

Wychodząc poza dyskusje a wracając do tekstu. Z tego co się orientuje jest drabble o którym wiem tylko to że jest to zamknięta forma nie przekraczająca określonej ilości znaków. Myśl jest klarowna i zwięzła mieszcząca się chyba w zasadzie tej formy literackiej.

Dodano po 3 minutach 8 sekundach:
W Europę grałem tylko w 2 i zawsze Rzeczpospolitą albo Unią litewsko-polską.
Słyszałem że w której części tej gry Mahatma Gandhi najczęściej spuszcza atomówki na przeciwników, cóż za ironia:D

Awatar użytkownika
Palmer
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Polska sztuka dyplomacji

Post#17 » 24 sty 2018, o 20:10

To raczej nie w EU. :)

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Polska sztuka dyplomacji

Post#18 » 24 sty 2018, o 20:11

Właśnie w tamtym czasie panowała mniej więcej równowaga ekstremistyczna, minęło prawie tysiąc lat i jak to teraz wygląda? A no tak że bojowników islamskich są tysiące, dziesiątki mysię albo i więcej.

To ciekawe, bo teraz jest zdecydowanie mniej zamachów terrorystycznych i sporo mniej ludzi w nich ginie niż w latach 70., 80. i początku lat 90. (edit: rzucam to jako ciekawostkę, jak coś ;p )

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Polska sztuka dyplomacji

Post#19 » 24 sty 2018, o 20:16

Palmer pisze:To raczej nie w EU. :)

Pomyliłem gry tak było w cyvlization:D

Briala pisze:To ciekawe, bo teraz jest zdecydowanie mniej zamachów terrorystycznych i sporo mniej ludzi w nich ginie niż w latach 70., 80. i początku lat 90. (edit: rzucam to jako ciekawostkę, jak coś ;p )

Urodziłem się dokładnie w 90 roku nie wiem co się działo wcześniej w tej sytuacji, swoje doświadczenia bazuję na tym co widzę obecnie i o czym się mówi w mediach.

Wróć do „Proza: obyczajowe”