Donbas nasz!

Teksty wyróżnione w cyklicznych plebiscytach na prozę miesiąca oraz corocznych wyborach prozy roku.
Awatar użytkownika
ensamheten
lekki sztylet
lekki sztylet

Donbas nasz!

Post#1 » 6 lut 2018, o 16:42

wersja 1:
Maksim pojechał na wojnę, ale wojna go nie chciała. Dała mu kosza na samym starcie, mimo, że chłopak młody był, silny, piękny i zaradny. Nic, tylko brać. Tymczasem w trakcie przekraczania granicy jego kolumna wpadła pod ostrzał ukraińskiej artylerii i jeden z pocisków spadł akurat na wóz Maksima. I tyle, i już było po wszystkim. Dla niego wojna dobiegła końca, zanim się jeszcze w ogóle zaczęła. Wrócił do domu. Zamiast transportera poruszał się teraz wózkiem inwalidzkim, karabin zamienił na pilot od telewizora. Dobrze, że chociaż dokopali tym Ukropom. Wprawdzie Maksim nie miał już nóg, ale za to Rosja miała Donbas.

wersja 2:
Maksim pojechał na wojnę, ale wojna go nie chciała. Dała mu kosza na samym starcie, mimo, że chłopak młody był, piękny, silny i zaradny; nic, tylko brać. Pamiętał, jak przekraczali granicę. Dumni, pewnie siebie, zorganizowani. Wyzwoliciele uciśnionej mniejszości, pogromcy faszystowskiego ścierwa. A potem kolumna wpadła pod ostrzał ukraińskiej artylerii. Ziemia drżała, w ludziach coś popękało, nawet jak z wierzchu byli cali. Chwilę później ogień ustał, warknęły silniki i konwój ruszył dalej. Straty ogólnie minimalne, tylko dla Maksima było już po wszystkim. Wrócił do domu. Towarzysze jeździli transporterem, on zasuwał na wózku. Nie miał już nóg. Za to Rosja miała Donbas.
För några är ensamheten icke en omständighet som de ha råkat i, utan en egenskap.

Tagi:

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Krym nasz

Post#2 » 9 lut 2018, o 16:02

ensamheten pisze:Zamiast transportera poruszał się teraz wózkiem inwalidzkim, karabin zamienił na pilot od telewizora.

Chyba lepiej byłoby:"Zamiast transporterem poruszał się teraz wózkiem inwalidzkim, karabin zamienił na pilota od telewizora."

Poza tym, dobre drabble, żołniersko proste.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ensamheten
lekki sztylet
lekki sztylet

Donbas nasz!

Post#3 » 9 lut 2018, o 17:58

Dzięki za wizytę, Marian :)

PS. Wrzucam drugą, nieco poprawioną wersję tego drabbla, pierwszą zostawiam do porównania, jeżeli wolno mi tak uczynić :)
För några är ensamheten icke en omständighet som de ha råkat i, utan en egenskap.

Awatar użytkownika
Eneriston
Zdobywca Artefaktu 2017 i Komentator Miesiąca

Donbas nasz!

Post#4 » 9 lut 2018, o 20:10

Podoba mi się ta druga wersja, myślę, że historia Maksima jest w niej lepiej opisana i bardziej płynna. Dobre zakończenie.
Granice mojego języka są granicami mojego świata.

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Donbas nasz!

Post#5 » 10 lut 2018, o 23:27

Dla mnie obie wersje są w porządku.
Może nawet ta pierwsza jest lepsza, taka bardziej chropowata.
W końcu to tekst o wojnie, a ona też jest niepiękna.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Donbas nasz!

Post#6 » 15 mar 2018, o 09:21

Druga wersja podoba mi się bardziej.

Pamiętał, jak przekraczali granicę. Dumni, pewnie siebie, zorganizowani. Wyzwoliciele uciśnionej mniejszości, pogromcy faszystowskiego ścierwa. A potem kolumna wpadła pod ostrzał ukraińskiej artylerii. Ziemia drżała, w ludziach coś popękało, nawet jak z wierzchu byli cali.

Ta część robi największą różnicę - krótkie, ale dosadne zdania, dobrze dobrane, krótkie, ale są tak precyzyjne (jeżeli można tak to określić), że przez tylko parę słów można sobie zarysować i odczuć całą sytuację. Bardzo lubię drabble pisane w ten sposób.

Pierwsza wersja jest prostsza, druga mocniejsza, choć niby treść ta sama.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Donbas nasz!

Post#7 » 17 mar 2018, o 18:20

Mi również ta druga bardziej przypadła do gustu. Może dlatego, że znacznie później jest puenta.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Donbas nasz!

Post#8 » 17 mar 2018, o 21:20

Druga znacznie lepsza i abstrahujac od pierwszej bardzo dobra.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Donbas nasz!

Post#9 » 18 mar 2018, o 14:09

A mi właśnie ta pierwsza wersja jakoś bardziej do gustu przypadła, szczególnie fragment zamiana transportera na wózek i karabinu na pilot. Jakoś tak niby prosto opisane, ale dosyć wymownie. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Wyróżniona proza”