Oczy starego ojca (drabble)

Wszelkie formy krótkie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Awatar użytkownika
ensamheten
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#1 » 19 lut 2018, o 17:08

Stare psy mają takie oczy. Zapadnięte, zgasłe, trochę smutne. Takie same ma teraz mój ojciec. Obejmuję go, czując pod dłonią galaretowatą warstewkę tłuszczu w dolnej części pleców. Stał się miękki, słaby, nie zostało w nim już praktycznie nic z tego despoty, którego malowała moja nastoletnia wyobraźnia. Mamroczemy kilka zwyczajowych nieśmiałych słów pożegnania. Przy rozmowie z ojcem mój głos zmienia się, zawsze wraca ten przestraszony chłopczyk, obojętnie ile bym nie miał lat, a mam już dwójkę z przodu. Stoimy po przeciwnych stronach barykady z kłopotliwym uśmieszkiem, ręka muska rękę, delikatnie, jakby na próbę. Te słynne dwa słowa znów nie chcą wyjść.
För några är ensamheten icke en omständighet som de ha råkat i, utan en egenskap.

Tagi:

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#2 » 26 lut 2018, o 10:00

ensamheten pisze:Przy rozmowie z ojcem
W tym miejscu słowo "ojcem" zabrzmiało, jak powtórzenie. Chyba nie jest potrzebne. Warto wyrzucić... jeszcze jedno będzie do dyspozycji.

ensamheten pisze:mój głos zmienia się, zawsze wraca ten przestraszony chłopczyk, obojętnie ile bym nie miał lat, a mam już dwójkę z przodu.
Tutaj warto zapomnieć o tym, co pisał Umberto Eco i wstawić wielokropek, a nawet ich dwóch. Napisałbym tak:

mój głos zmienia się, zawsze wraca ten przestraszony chłopczyk... obojętnie ile bym nie miał lat... a mam już dwójkę z przodu.

Poruszyłeś bardzo uniwersalny problem, ale taki, o którym ciężko i trudno mówić. Dobry tekst. Jeden z tych, które pozwalają mało napisać za to wiele pomyśleć.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#3 » 3 mar 2018, o 20:47

Zgadzam się ze Szczepanem. Naprawdę dobry tekst. Pozostawia po sobie ślad w myślach. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Eneriston
Zdobywca Artefaktu 2017 i Komentator Miesiąca

Post#4 » 6 mar 2018, o 17:17

Mnie również to drabble się podoba, przyciąga uwagę już od pierwszego zdania, a i zakończenie jest bardzo dobre.
Granice mojego języka są granicami mojego świata.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#5 » 15 mar 2018, o 09:18

Bardzo, bardzo dobre drabble. Czasem bardzo ciężko jest powiedzieć proste: "Kocham cię" i już jakiś czas bardzo się boję, że w takim momencie sama nie będę potrafiła. Świetne zakończenie.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

jakubspyra@poczta.onet.pl
scyzoryk
scyzoryk

Post#6 » 15 mar 2018, o 13:51

genialna impresja...i niebanalny temat

Awatar użytkownika
ensamheten
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#7 » 15 mar 2018, o 21:34

Dzięki, moi towarzysze pióra. Trochę nad tym siedziałem, choć to niby tylko (albo aż!) sto słów.
För några är ensamheten icke en omständighet som de ha råkat i, utan en egenskap.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#8 » 17 mar 2018, o 18:18

Zgrabne drabble Ci wyszło. Trochę poetyckie, pełne różnych nawiązań i symboliki. Przynajmniej ja tak je postrzegam. Życzę powodzenia w dalszym pisaniu!
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Wróć do „Proza: miniatury i drabble”