Głos serca

Wszelkie formy krótkie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Krzytawy
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Głos serca

Post#1 » 6 gru 2018, o 14:22

Neandertalczycy z dziećmi i żonami pożerali upieczony udziec nosorożca
włochatego. Uuuszi-miłościtęsknej było smutno. Ona nie miała rodziny.

W epoce bezsensu:
Nalot trwał.
Teraz już bomba ich rozwali!
Hassan tulił młodszą siostrzyczkę.
Płakała trzeci dzień; wtedy bomba nie pozostawiła śladu po mamusi.
- Nie płacz, maleńka! Bomba zabrała mamę, bomba zabierze nas do niej.
Rodzeństwo przykucnęło obok potężnego generatora mocy.
Eksplozja rozniosła generator…

Oczy dzieci pełne niedowierzania.
Przytulone chłoną widok soczystej, zielonej sawanny przed sobą.
Przy ognisku nieopodal muskularni ludzie zajadają pachnącą pieczeń.
Uuuszi-miłościtęskna podeszła bliżej. „Brzydkie inneludzie-dzieci, oczy
piękne”.
Prymitywna kobieta całuje ciepło dziewczynkę. Mała wyciąga rączki.
- Mamusiu!
Uuuszi-miłościtęskna jest szczęśliwa…

Tagi:

Kawka
magiczna kosa
magiczna kosa

Ponadczasowość miłości

Post#2 » 6 gru 2018, o 22:29

Uuuszi-miłościtęskna - jakie piękne imię :) :) :)

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Ponadczasowość miłości

Post#3 » 7 gru 2018, o 10:05

Krzytawy pisze:Prymitywna kobieta...
...to nie jest najlepszy fragment Twojej, w sumie ciekawej, miniatury. Polecam książkę pana Zdzisława Skroka "Mądrość prawieków". Do mojego postrzegania praprzodków sporo wniosła, niewykluczone, że do Twojego również coś wniesie.

O tytule już nic nie napiszę. ;)) Krzytawy, ogarnij się. "Trędowatą" napisano ponad sto lat temu, dobrze, że napisano, ale więcej nie trzeba :))

Krzytawy
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Ponadczasowość miłości

Post#4 » 7 gru 2018, o 12:06

Termin "prymitywny" można rozumieć negatywnie, ale i - jak w moim przypadku- pozytywnie.
"Trędowata"? Co ma piernik do wiatraka? Prawda jest taka, że nie ma czasów [i nie było- już matki małych dinozaurów chroniły swoje dzieci (instynktowną) miłością, co można i dzisiaj zaobserwować u krokodylich mam], w których miłość nie miałaby znaczenia. I nie muszę czytać Skroka, by wiedzieć, że neandertalczycy byli istotami rozumnymi, i to na pewno nie mniej kochającymi niż wielu nam dziś współczesnych.

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Ponadczasowość miłości

Post#5 » 7 gru 2018, o 21:44

Krzytawy pisze:Termin "prymitywny" można rozumieć negatywnie, ale i - jak w moim przypadku- pozytywnie.
Odebrałem negatywnie, stąd uwaga. Nie można wykluczyć, że inni odbiorą inaczej. Ciekaw jestem opinii Współforumowiczów.

Krzytawy pisze:"Trędowata"? Co ma piernik do wiatraka?
No dobrze, jeśli nie pasi Ci Stefcia Rudecka, to mogę oświadczyć (za przeproszeniem: publicznie), że estetykę tytułu określam również sformułowniem: chryzantemy-złociste-w-kryształowym-wazonie. Egzaltacja i napuszony zwrot niemile... bardzo niemile kontrastują z ciekawą treścią. Ten tytuł po prostu przeszkadza. Ernest H. radził pisać na rauszu, a korektę robić na trzeźwo. Z własnych doświadczeń wiem, że egzaltacja-dnia-następnego zawsze jest mniejsza i dlatego tytuły warto wymyślać na kacu. Jeżeli jesteś abstynentem, spróbuj pomyśleć nad tytułem, kiedy stwierdzisz, że masz bardzo kiepski dzień.

Krzytawy pisze: Prawda jest taka, że nie ma czasów [i nie było- już matki małych dinozaurów chroniły swoje dzieci (instynktowną) miłością, co można i dzisiaj zaobserwować u krokodylich mam], w których miłość nie miałaby znaczenia.
Dlaczego akurat krokodylich? Homo sapiens jest przykładem równie dobrym. My to nazywamy atawizmem. Niektórzy dowartościowywują swoje człowieczeństwo, nie przyjmując do wiadomości, że atawizm nimi kieruje, jednak nie jest to dobra postawa. Atawizmy nie są złe i dobrze, że są.

Krzytawy pisze:I nie muszę czytać Skroka, by wiedzieć, że neandertalczycy byli istotami rozumnymi
Oczywiście, że nie musisz. Ja przeczytałem i nieco zmieniłem swoje spojrzenie na paleorzeczywistość - stąd sugestia. Poza tym jesteśmy na forum. Ty nie przeczytasz, ale może ktoś inny z uwagi skorzysta.

Krzytawy pisze:...i to na pewno nie mniej kochającymi niż wielu nam dziś współczesnych.
Konia z rzędem temu, kto by znalazł dowody... no dobra, to taka ironia. Ironia człowieka, który zdaje sobie sprawę z ograniczeń, kiedy próbujemy zaglądać w przeszłość. Ja rzecz jasna zgadzam się z tym, co napisałeś, jednak tłumaczę sobie ową neandertalską miłość tym, że homo (niezależnie od tego, jakie homo) zmieniał i nadal się zmienia bardzo, bardzo powoli.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Ponadczasowość miłości

Post#6 » 8 gru 2018, o 13:40

Napisałbym "Pierwotna kobieta", albo poszukał określenia z pogranicza poetyki. Termin "prymitywny" kojarzy się jednak negatywnie.

Krzytawy
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Ponadczasowość miłości

Post#7 » 10 gru 2018, o 13:20

Dzięki za obszerne sugestie, Gorgiasz- mimo wszystko dają do myślenia. Abstynentem nigdy nie byłem, acz teraz z konieczności (prikaz lekarzy), walcząc z rakiem, nie mogę sobie na picie pozwolić. Zastanawiałem się nad tytułem "Ponadczasowość miłości". Nie widzę w tym egzaltacji i napuszenia, aczkolwiek tytuł ten brzmi nieco za bardzo naukowo (lemowo) jak na krótki tekst o sile i potrzebie miłości w... każdym świecie.

Wróć do „Proza: miniatury i drabble”