Ogłoszenia 

 

Konkurs na drabble Tęsknota za latem - zapraszamy do oddania głosów na najlepszy tekst! Trwa dogrywka  

 

Automatyczne wcięcia akapitowe na forum 

"Chłopcy z zapałkami"

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

Awatar użytkownika
ozzy
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 15
Zobacz teksty użytkownika:

"Chłopcy z zapałkami"

Post#1 » 10 gru 2018, o 00:00

"Chłopcy z zapałkami" 

 

Co nowego? Dawno nie rozmawialiśmy. Było już tak dobrze… To znaczy, nie pogniewaj się, zawsze zaczekasz tu na mnie, wysłuchasz.Jesteś świetnym gościem i ogóle. Zresztą mam dla ciebie małą rekompensatę, posłuchaj co mnie ostatnio spotkało – świetna historia. 

Siedziałem z znajomymi na ogródkach działkowych w ramach odpoczynku. Baza wypoczynkowa zbudowana jest na kształt koła, więc fotele posadzone były naokoło drewnianego stołu, tak aby każdy z gości szansę na wchłonięcie równej, możliwie jak najwyższej ilości interakcji z innymi. Tak nawiasem mówiąc inwencja twórcza architekta w tym przypadku przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Przyznam się, że czasami śnie o tym, żeby tam zamieszkać i na co dzień rano wychodząc przed altanę rozkoszować się owalnym kształtem trawnika. Na stole leżały papierosy jednego z uczestników wspólnego biesiadowania oraz pojone trunki w przeróżnych kryształowych szkłach. Temperatura późnoletnia pozwalała na dogłębne łyki nie nazbyt gorącego powietrza. I tak siedzieliśmy sobie, bez słowa, wymieniając tylko spojrzenia i śmiejąc się pod nosem z sytuacji, które spotkały nas w przeszłości. Jeden z gości nagle zaśmiał się głośniej. A tak… chodzi o sytuację z Panem O. Sprytny z niego był lis. W czasach szkoły podstawowej złapał nas za szkołą na paleniu papierosów. Obiecał, że nie powie nic rodzicom w zamian za pomoc w nagrywaniu filmu dokumentalnego. Śmieszna sytuacja.  

W ramach wspominek wyciągnąłem z paczki papierosa. Zapaliłem go i pociągnąłem porządnego macha. Muszę przestać palić. Czuję jak nam to szkodzi. Swoją drogą z papierosami też wiążę się ciekawa historia. Pamiętam, że kiedyś nie dogasiwszy niedopalonej sztuki wyrzuciłem ją do śmietnika obok jakiejś kamienicy. Strasznie dużo szumu o to było. Podobno niedopałek wzniecił ogień w zasięgu trzech najbliższych budynków. Paru ludzi zostało nawet poparzonych – cholera, muszą bardziej uważać, gdzie znajdują się w danej chwili. Oczywiście nigdy nikomu się nie przyznałem. Wiemy tylko my. Powiedziałbym reszcie, ale to chyba jeszcze nie ten etap znajomości, zaczekam. Zresztą co oni mogą, nawet nie potrafią mi odpowiedzieć. Bezużyteczni. Może przynajmniej tobie nadam jakieś imię? W takim razie mamy umowę – nadamy ci imię, ale następnym razem, bo widzę, że papieros mi się dopala. 

Chwyciłem niedopałek i wyrzuciłem w stronę suchej trawy oplatającej drewnianą altanę.


Tagi:

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator
Posty: 5882
Zobacz teksty użytkownika:

"Chłopcy z zapałkami"

Post#2 » 8 sty 2019, o 15:30

Koniec jest naprawdę niezły, ale poza tym - mam mieszane uczucia.  

Tekst w stylu zwykłego monologu prowadzonego niby do dobrego znajomego i pod tym względem jest przekonująco - jest potocznie i kolokwialnie, miejscami za bardzo, ale ogółem płynnie i realistycznie. Jest też przeskakiwanie z myśli na myśl, typowe dla tego typu wypowiedzi, ale ogółem mam wrażenie braku konkretności.  

Najbardziej to widać w myśli przewodniej, od której zaczyna bohater - chce opowiedzieć o czymś świetnym, co go spotkało. Zaczyna się od przywołania siedzenia ze znajomymi, z którymi wspominali różne historie... i co właściwie? Nie dowiadujemy się, o co chodziło, bo tej krótkiej wspominki o panie O nie można uznać za tą świetną rzecz, a potem zaczyna się historia podpalenia kamienicy, przerywana zresztą kolejnymi wtrąceniami. 

Pomysł się rozmywa w tym paplaniu postaci, to taka kostka cukru rozpuszczona w zbyt dużej ilości wody, by poczuć jej słodki smak. Gdyby nie końcowe zdanie i akapit, w którym okazuje się, że bohater mówi do wymyślonej osoby, pomyślałabym, że to tekst pisany dla pisania, nie dla pokazania czegokolwiek konkretnego. Pomysł pewnie tu był, ale wygląda to tak, jakby zdarzył się też brak planu, jak go ubrać w słowa.  

Plus - niestety dużo potknięć. Zapis jest bardzo niechlujny, masz dużo literówek, powtórzeń, braki polskich liter i błędy interpunkcyjne, nawet ortograficzne się znajdą. Mieszasz też czasy i to czasem nawet w obrębie jednego zdania. Jak na tak krótki tekst - jest tego bardzo dużo.

Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany! 

 

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

 

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.


Wróć do „Miniatury i drabble”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości