420 (4:20)

Wszelkie formy krótkie prozatorskie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Awatar użytkownika
Szatko
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 3 sty 2019, o 22:45

Wrzuciła dwa zdjęcia i dodała opis: "420".
-"Teraz się zacznie zajebista przygoda" -pomyślała Matylda.
Zapaliła skręta, zaskwierczały liście zielonej rośliny.
Musiała czekać zaledwie dwie godziny.
Wojtek-amant z wąsikiem napisał krótko: "jaramy nad Wartą?"
-"Pewnie! 4:20, most Jadwigi od strony AWF" -skwitowała lakonicznie.
Równo dwadzieścia minut po szesnastej Wojtek ściskał już dłoń Matyldy.
Po dwa piwa na głowę i gram marihuany sprawiły, że stali się sobie bardzo bliscy.
Dziewczynie coraz częściej biło rytmicznie serduszko a chłopakowi unosiły się dresy w kroku.
O dwudziestej-trzeciej, gdy od niej wychodził, zauważył brak dychy w portfelu.
-"Pieprzyć to, przynajmniej zaliczyłem!" -Uśmiechnął się i ruszył do domu zadowolony. /

Tagi:

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#2 » 4 sty 2019, o 08:39

Ojojojojoj.
Dlaczego ten tekst jest wycentrowany? To pierwsze i podstawowe pytanie co do zapisu, bo niestety nie dość, że jest to niepoprawne, to jeszcze bardzo nieestetyczne.
Druga sprawa - zapis dialogów i myśli do poprawy, bo robisz nie tylko błędy powszechne jak brak spacji po myślniku (który powinien być myślnikiem, nie dywizem, jak u ciebie) czy problem z kropkami/dużymi literami, ale też zupełnie dla mnie nowe, jak umieszczanie całej kwestii w cudzysłowach. Dodatkowo treść smsa zapisujesz jak rozmowę, podczas gdy to kwestia bardziej mowy niezależnej i odpowiedniego dla niej zapisu.
Polecam poradniki, które mam podlinkowane w sygnaturze.

Poza tym:
Wojtek-amant z wąsikiem napisał krótko: "jaramy nad Wartą?"
"Jaramy" dużą literą.

Dwudziestej trzeciej.

-"Pewnie! 4:20, most Jadwigi od strony AWF" -skwitowała lakonicznie.
(...)

Może detal, ale ten teleport twoich postaci zwrócił moją uwagę. To drabble, bardzo skondensowana forma i treścią, i formą właśnie, więc właściwie nie musisz, a też nie powinieneś marnować miejsca na rzeczy nieistotne w tekście - a piszę o tym dlatego, że zwłaszcza trzeba tego unikać, gdy jest jakaś niejasność jak tu i trzeba by ją tłumaczyć. Moim zdaniem w tym przypadku mógłbyś skrócić treść smsa do "04:20 u mnie" - i przy okazji wtedy byłaby to rzeczywiście lakoniczna wiadomość. Póki co lakoniczna nie jest.

Warto poprawić wszystkie błędy, bo niestety na ten moment tekst straszy pod tym względem. Dużo osób może ten zapis zniechęcić nie tylko do komentowania, ale nawet do czytania.

Treściowo - miałam taką myśl, że pasuje to na prozę studenta pierwszego roku, który odkrywa imprezy etc. i czuje potrzebę o tym pisać, choć z perspektywy czytelnika niekoniecznie jest (przynajmniej moim zdaniem) o czym czytać. Dla mnie tekst do zapomnienia po dziesięciu sekundach. Ktoś może się uśmiechnie podczas czytania, ale byłoby to bardziej pewne, jakbyś wrzucił to nie na forum literackie, tylko na jakąś grupę studencką.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#3 » 4 sty 2019, o 08:46

Nie będę powtarzać po Camenne, bo ma rację w całej rozciągłości.
Tekst o niczym. Ot, mały kadr z życia. Do szybkiego wyrzucenia z pamięci.
Ale nie to jest największym problemem. Wygląd tekstu rani moje oczy. Proszę, nadrób najpierw wiedzę z zakresu poprawnego zapisu, a potem pisz teksty. Najważniejsze odnośniki masz w podpisie Camenne. Zresztą, mnóstwo jest takich ''poradników'' w internecie. Popełniasz dużo elementarnych błędów np. w tekście ''Marcin i Małgo'' piszesz zamiki (ją, jego itd.) z wielkiej litery.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Szatko
scyzoryk
scyzoryk

Post#4 » 4 sty 2019, o 22:28

Hej, bardzo dziękuję za porady - na 100 procent przeczytam i poprawię swoje błędy.
Myślałem, że zapis takiej krótkiej formy jak drabble w wycentrowaniu jest jak najbardziej ok - przepraszam.
Co do "Marcin i Małgo" - moja pierwsza miniaturka - wiem, że słabej jakości i szczerze to nawet bym ją usunął, lecz nie wiem jak - czy możecie mi pomóc ?

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#5 » 7 sty 2019, o 12:14

Nie ma za co!

Co do "Marcin i Małgo" - moja pierwsza miniaturka - wiem, że słabej jakości i szczerze to nawet bym ją usunął, lecz nie wiem jak - czy możecie mi pomóc ?
Z zasady nie kasujemy tematów z tekstami, które są skomentowane przez choćby jedną osobę, jeżeli jednak zależy ci na wycofaniu tego tekstu, możesz usunąć jego treść i zastąpić ją zdaniem "Tekst wycofany przez autora". Ale moim zdaniem szkoda to zrobić, bo czy pierwszy, czy kolejny tekst, kolejne komentarze mogłyby ci pomóc popełniać mniej błędów, a tych nie otrzymasz, jeżeli tekstu na forum nie będzie.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Wróć do „Miniatury i drabble”